Uratowany Parkur pomoże dzieciom!

Parkur

W Zespole Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu konie, uratowane przez Klub Gaja pomagają dzieciom niepełnosprawnym w rehabilitacji.     12 listopada o godz. 10.00 szkoła uroczyście przywita nowego konia – Parkura, który dołączy do pracującego z dziećmi Atlantyka.

Parkur jest pięcioletnim, gniadym wałachem rasy huculskiej. Pieszczotliwie nazywany jest „Ogórkiem”. Jest koniem spokojnym, cierpliwym i zrównoważonym, co sprawia, że kwalifikuje się on do pracy w hipoterapii. Aktualnie Ogórek jest przygotowywany do roli konia-terapeuty oraz przyzwyczajany do zajęć z dziećmi niepełnosprawnymi.

Parkur jest 56. koniem Klubu Gaja, uratowanym m. in. dzięki akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie”.

W tegorocznej edycji akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie” prowadzonej w ramach programu Święto Drzewa udało się nam zebrać 349 ton 420 kg makulatury. W konkursie wzięło udział 126 placówek oświatowych, a także firmy i osoby prywatne. W ciągu 11 lat trwania akcji wspólnie uzbieraliśmy ponad 3100 ton makulatury.

Zespół Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu to placówka w której uczą się dzieci niepełnosprawne.

Jazda konna jest dla nich niezwykle ważnym elementem rehabilitacji: poprawia koordynację psychomotoryczną, normalizuje napięcie mięśniowe i rozwija poczucie równowagi u osób z zaburzeniami lub uszkodzeniami centralnego układu nerwowego.

Kontakt z koniem natomiast buduje poczucie własnej wartości, pomaga przełamywać bariery emocjonalne czy psychiczne oraz ułatwia relacje społeczne.

Ponadto, zajęcia z końmi nie są postrzegane przez dzieci jako terapia a jako przyjemna zabawa, która stanowi ważny element motywujący do innych form rehabilitacji.

Ze szkołą współpracują więźniowie Zakładu Karnego w Wojkowicach, którzy asystują osobom niepełnosprawnym, zajmują się utrzymaniem porządku w stajni oraz pomagają przy hipoterapii.

Klub Gaja ratuje konie przeznaczone na rzeź, zaniedbane, a także te, którymi właściciele nie mogą się dłużej zajmować. Zwierzęta trafiają m.in. do stowarzyszeń i fundacji zajmujących się hipoterapią oraz gospodarstw, gdzie mają zapewnione dobre warunki i dożywotnią opiekę. Klub Gaja przeznacza pieniądze z akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie”, ,,Zbieraj kartridże, ratuj konie”, z kampanii „1% podatku” oraz darowizn na ich leczenie, pomoc i ratowanie oraz interwencje.

Klub Gaja może ratować konie tylko dzięki hojności ofiarodawców, poprzez:

• darowizny na konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120
• stałe polecenie przelewu (liczy się każda drobna kwota, np. 20 zł.)
• pieniądze uzyskane ze sprzedaży makulatury w ramach akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie”
• udział w akcji „Zbieraj kartridże, ratuj konie”
• przekazanie 1% podatku dla Klubu Gaja (KRS 0000120069)


Akcja „Zbieraj makulaturę, ratuj konie” prowadzona jest w ramach Programu Święto Drzewa dofinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Patronaty: Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego. Patronat medialny: Program 1 Polskiego Radia. Partnerzy strategiczni: Lasy Państwowe, LeasePlan Fleet Management (Polska). Partnerzy: Troton, Eco Service, Green Project, Ashoka. Współpraca: Partnerstwo dla Klimatu, Nadace Partnerstvi, Uniwersytet Śląski, Kampania Miliarda Drzew dla Planety.

Dodatkowe informacje:
Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja – tel. 603 636 554;
Jolanta Migdał, Klub Gaja, koordynatorka programu Święto Drzewa – tel. 609 495 871.

Tekst: Klub Gaja Fot. Archiwum Klubu Gaja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 − 14 =