V edycja Wrocławskich Dni Elektrorecyklingu

V WDE

Rusza kolejna, V edycja Wrocławskich Dni Elektrorecyklingu.

Celem Akcji, jest przekonanie wrocławian do prowadzenia selektywnej zbiórki i recyklingu zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych.

Niestety wciąż nie wszyscy zdają sobie sprawę ze szkodliwości zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego – jeśli trafi on na wysypisko lub, co gorsze, do lasu.
W elektrośmieciach znajdują się liczne toksyczne substancje (np. rtęć, kadm, nikiel, ołów), które zagrażają zdrowiu, a nawet życiu ludzi, zwierząt, mogą powodować zmiany klimatu
lub powiększanie się dziury ozonowej (izopentan, cyklopentan, freon). Wiele z surowców jest jednak cennym surowcem wtórnym. Akcja ma także sprzyjać wypełnieniu zobowiązań Unii Europejskiej
w tym zakresie.

Coroczne działania realizowane w ramach programu są entuzjastycznie przyjmowane przez mieszkańców (najszerszą grupą uczestników była młodzież szkolna – w zorganizowanych konkursach udział wzięła co trzecia placówka). W ramach organizowanych już po raz piąty Wrocławskich Dni Elektrorecyklingu realizowany będzie konkurs dla szkół w formie gry miejskiej. Zapraszamy młodzież szkolną w wieku od 11 do 15 lat – uczniów V i VI klasy szkół podstawowych oraz I i II gimnazjum do przejścia trasy gry miejskiej, która będzie dostępna od 10 do 28 października. Dodatkową tegoroczną atrakcją będą warsztaty ekologiczne dla młodzieży organizowane 27 października (czwartek) w godz. 10.00-15.00 w „Centrum Sztuki Wro” przy ul. Widok 7 oraz „Zespole Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży” MDK im. Kopernika przy ul. H. Kołłątaja 20. Będą to warsztaty projektowania i produkcji przypinek ekologicznych i magnesów na lodówki z papieru, aluminium i folii czyli materiałów, z których np. zbudowane są opakowania wielomateriałowe i nadające się pełni do recyklingu oraz zabawa polegająca na projektowaniu własnych toreb ekologicznych. Zespoły, które w tym dniu tj. 27 października wyjdą na trasę gry miejskiej mogą skorzystać z zajęć (w miarę dostępności wolnych miejsc). Więcej informacji można znaleźć na stronie http://www.dnielektrorecyklingu.pl/

W czasie trwania Akcji, w autobusach i tramwajach mieszkańcy będą mogli obejrzeć także spot edukacyjny, który uczy w jaki sposób można się pozbyć odpadów w sposób łatwy i ekologiczny.
W trakcie trwania Wrocławskich Dni Elektrorecyklingu mieszkańcy miasta mogą zgłaszać zużyty sprzęt elektryczny do odbioru (bezpłatna usługa „elektrośmieciarki”, szczegóły na http://www.elektrosmieciarka.pl/.

Akcję zakończy uroczyste podsumowanie wyników w dniu 24 listopada.

Organizatorem Akcji jest firma Biosystem Elektrorecykling Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A., Biosystem Organizacja Odzysku Opakowań S.A., Urząd Miasta Wrocławia, Zespół Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży MDK Kopernik. Honorowy Patronat nad Akcją Wrocławskie Dni Elektrorecyklingu objął już tradycyjnie Prezydent Wrocławia, Pan Rafał Dutkiewicz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

one × 2 =