W Centrum Nauki Kopernik w Białymstoku dowiesz się,że ”Metr metrowi nie równy” !

eksperymentuj plakat A2 1

Podczas wystawy Centrum Nauki Kopernik „Eksperymentuj”, organizowanej w dniach 20-23 listopada br. w Białymstoku nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszcza Knyszyńska przygotują interaktywną ekspozycję, na której animatorzy-leśnicy przedstawią:”Metr metrowi nie równy”

 Leśnicy pokażą różnice pomiędzy metrem przestrzennym i metrem sześciennym drewna. Do pomiarów służyć będzie taśma miernicza, notes i tablice do określania miąższości.

Pomiar metrów sześciennych wyrzynka kłody drewna. Animatorzy-leśnicy pokażą metodę mierzenia drewna w lesie. Będzie można pomierzyć długość i średnicę wyrzynka. Na tej podstawie z Tablic miąższości będzie można odczytać masę drewna. Dzięki temu leśniczy wie ile drewna zostało ścięte w lesie. Do pomiarów służyć będzie taśma miernicza, średnicomierz zwany „klupą” notes i tablice do określania miąższości.

Pomiar wieku wyrzynka kłody drewna. Na wyrzynku kłody drewna będzie można wkręcić (do rdzenia) specjalny świder, tak zwany Świder Presslera. Po jego wykręceniu z drewna animatorzy-leśnicy powiedzą jak policzyć słoje na wyjętym fragmencie drewna.

Wyciągnięty fragment drewna będzie można wziąć sobie na pamiątkę.

Na podstawie policzonych słojów określimy wiek drzewa. Słoje będzie można też policzyć też na przekroju poprzecznym wyrzynka.

Do pomiarów służyć będzie Świder Presslera oraz notes.

PRZYKŁADOWE ZADANIE – Pobranie próbki świdrem Presslera do określenia wieku drzewa

INSTRUKCJA:

• Wykręć łyżkę z rączki, a następnie wyjmij rurkę świdra z rączki wraz z łyżką.
• Obróć blokadę i umieść rurkę z gwintem w otworze rączki. Następnie delikatnie ponownie umieść blokadę w tym samym miejscu do momentu należytego przymocowania rurki do rączki.
• Świder jest gotowy do użytku.

Przy wkręcaniu świdra w drzewo, pamiętaj:

Rozpocznij wiercenie od delikatnego nacisku, przy jednoczesnym wykonaniu ruchu obrotowego. Zbyt duży nacisk na początku mógłby uszkodzić świder, z którego czubka mogą odrywać się niewielkie odłamki. Trzymaj rączkę świdra w niezmiennej pozycji. Po wkręceniu na głębokość pierwszych 2-3 cm, rozpocznij obracanie świdra oburącz.

• Po dotarciu do środka pnia, umieść łyżkę w rurce.
• Obróć rurkę o jedną czwartą obrotu w kierunku przeciwnym do kierunku ruchu wskazówek zegara.

UWAGA: Pokrętło łyżki powinno być mocno wciśnięte w rączkę. Jest to bardzo istotne, jeśli nie chcemy uszkodzić próbki.

• Wyciągnij łyżkę wraz z próbką pobraną z pnia.
• Delikatnie wykręć rurkę świdra z pnia drzewa.
• Można przystąpić do badania próbki.

 Materiał i zdjęcie: RDLP Białystok

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × jeden =