Warzywa i owoce gwarancją dobrego nastroju!

Wiesz już, że warzywa są dobre dla zdrowia. Ale czy wiesz, że są one również dobre dla twojego nastroju?

Nowe badania prowadzone przez naukowców z Nowej Zelandii, opublikowane w British Journal of Psychology dowodzą , że jedzenie owoców i warzyw jest związane z większą witalnością w codziennym życiu.

Badanie przeprowadzono wśród 405 młodych ludzi przez 13 dni, i okazało się, że uczestnicy, którzy jedli więcej owoców i warzyw odnotowali wyższy poziom szczęścia, ciekawości i kreatywności.

Uczestnicy zauważalnie zdobywali lepsze wyniki w tych dniach w których jedli najwięcej owoców i warzyw.

Zespół badawczy kierowany przez University of Otago psychologa Tamlin Conner, pisze, że jednym z możliwych wyjaśnień jest zawartość mikroelementów w świeżych warzywach i owocach. Wskazuje on także, że te produkty mają wyższy poziom witaminy C, która jest : “istotnym czynnikiem wytwarzania dopaminy. Dopamina jest neuroprzekaźnikiem, tkwiącym u podstaw motywacji i promowania zaangażowania. “

Co więcej badacze zauważyli, ze antyoksydanty znalezione w owocach i warzywach redukują stany zapalne , a także chronią przed depresją.

Z pewnością korelacja nie jest związkiem przyczynowym. Jest możliwe, ze uczestnicy jedzą więcej owoców i warzyw w dni, kiedy czują się lepiej i de facto konsumpcja była wywołana przez zmienny nastrój niż przez inne rzeczy. Wszyscy wiemy, że czasami liczymy na ” wykwintne jedzenie”, kiedy mamy dół , ale większość osób nie postrzega sałatki jarzynowej , jako wykwintnego jedzenia, a być może powinna.

Może następnym razem kiedy będziesz w psychicznym dołku zamiast otwierać i jeść kolejne opakowania ciasteczek, czułbyś się lepiej jedząc warzywną lub owocową sałatkę.

Serdeczne podziękowania za materiał dla Ocean Robbins

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × 5 =