Wielkie liczenie drapieżników na Warmii i Mazurach

liczenie drapiezników 1

Leśnicy z Warmii i Mazur liczyli wilki i rysie. Przy okazji postanowili też sprawdzić, ile pozostawionych bez dozoru psów można spotkać w lasach.

10 lutego na terenie Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie i w Białymstoku odbyła się inwentaryzacja wilków i rysi. Objęła większość województwa warmińsko-mazurskiego. Niestety, w niektórych nadleśnictwach nie udało się jej przeprowadzić. Powód był banalny: brak śniegu.

Wielkie liczenie wilków i rysi polega bowiem na inwentaryzowaniu tropów tych drapieżników, a także innych śladów ich obecności. Inwentaryzacja wilków i rysi na Warmii i Mazurach odbyła się już po raz trzeci (poprzednie w roku 2011 i 2013), ale po raz pierwszy została przeprowadzona na tak dużą skalę. To jednak nie jedyna nowość.

liczenie drapieżników 2

fot. Mariusz Dąbrowski

W tym roku warmińsko-mazurscy leśnicy postanowili też zinwentaryzować bezpańskie psy wałęsające się po lasach. Każdej zimy ofiarami tych udomowionych drapieżników padają przede wszystkim sarny. – Rzeczywiście tropów psów, które pozostawione bez ludzkiej opieki zapuszczają się do lasu grupy znaleźliśmy mnóstwo.

W większości nadleśnictw zinwentaryzowano także tropy wilków, co świadczy o tym, że ten gatunek jest w naszych lasach liczny – przekonuje Adam Gełdon z Nadleśnictwa Spychowo, koordynator inwentaryzacji dużych drapieżników.

W Puszczy Piskiej leśnicy znaleźli także tropy rysi (w tym kompleksie leśnym WWF przy współpracy z Lasami Państwowymi prowadzi program reintrodukcji tego gatunku). Dokładne wyniki inwentaryzacji będą znane za około 2 miesiące.

Inwentaryzację dużych drapieżników na terenie Warmii i Mazur współfinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

tekst: Adam Pietrzak, rzecznik RDLP w Olsztynie

Zdjęcie nr 1:Mariusz Dąbrowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy + 16 =