Winogrona rosną bez gleby ?

winnica Lanzarotte 240x293

Winorośl rosnąca bez gleby, na kamienistym, powulkanicznym  podłożu ?

Tak to możliwe, tak właśnie wygladają winnice na hiszpańskiej wyspie Lanzarote – jednej z wysp należących do archipelagu Wysp Kanaryjskich. Lanzarote jest wyspą pochodzenia wulkanicznego, położoną na Oceanie Atlantyckim ok. 125 km od wybrzeży Afryki i odległą od Hiszpanii o ok. 1000km.

Wyspa jest pozbawiona gleby, jej podłoże stanowi pokruszona lawa wulkaniczna.

W takich warunkach ‘glebowych’ na wyspie utworzono .. liczne plantacje winorośli.

Wyglada to tak:

winnica Lanzarote2 500x375

Kamienne murki (budowane bez zaprawy, na sucho) chronią krzaki winorośli, rosnące w zagłębieniu, za murkiem, przed silnym wiatrem. Bezpośrednio wokół krzaka winorośli rozsypana jest też wartwa pyłu wulkanicznego, co sprzyja utrzymywaniu wilgoci.

winnica Lanzarote3 500x375

Warto zwrócić uwagę, że kamienne murki wraz z zagłębieniem terenu wokół krzaczka winogron spełniają jeszcze inna rolę. W przypadku plantacji winogron położonych na stokach gór, murki sprzyjają wykorzystaniu deszczówki – woda poprzez murki ‘przelewa się’ stopniowo (jakby z kaskady, na kaskadę) zamiast szybko spłynąć po zboczu gory.

Pozwala to lepiej wykorzystywać cenną na wyspie wodę.

PODOBNIE W PERMAKULTURZE.

Wykorzystuje się naturalne pofałdowanie terenu tworząc na zboczach pagórków i gór tzw. swales. Są one celowo zaprojektowane po to by spowolnić i wychwytywać spływającą bo zboczu wodę,  poprzez rozłożenie jej spływu możliwie poziomo, w poprzek stoku. Ułatwia to przenikanie wód opadowych do gleby.

W najprostszej postaci swale są tworzone przez wykopanie rowu w poprzek stoku wzgórza  i ukłożenie brudy ziemi z dolnej strony rowu.

Przykład:

 

Ethiopia - Elias Moste's terraced field - April 2012

Terraced Rice Fields

Ideę swale ilustruje poniższy fragment FILMU.

2 komentarze do “Winogrona rosną bez gleby ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 + 16 =