Winogrona rosną bez gleby ?
Winorośl rosnąca bez gleby, na kamienistym, powulkanicznym podłożu ?
Tak to możliwe, tak właśnie wygladają winnice na hiszpańskiej wyspie Lanzarote – jednej z wysp należących do archipelagu Wysp Kanaryjskich. Lanzarote jest wyspą pochodzenia wulkanicznego, położoną na Oceanie Atlantyckim ok. 125 km od wybrzeży Afryki i odległą od Hiszpanii o ok. 1000km.
Wyspa jest pozbawiona gleby, jej podłoże stanowi pokruszona lawa wulkaniczna.
W takich warunkach ‘glebowych’ na wyspie utworzono .. liczne plantacje winorośli.
Wyglada to tak:
Kamienne murki (budowane bez zaprawy, na sucho) chronią krzaki winorośli, rosnące w zagłębieniu, za murkiem, przed silnym wiatrem. Bezpośrednio wokół krzaka winorośli rozsypana jest też wartwa pyłu wulkanicznego, co sprzyja utrzymywaniu wilgoci.
Warto zwrócić uwagę, że kamienne murki wraz z zagłębieniem terenu wokół krzaczka winogron spełniają jeszcze inna rolę. W przypadku plantacji winogron położonych na stokach gór, murki sprzyjają wykorzystaniu deszczówki – woda poprzez murki ‘przelewa się’ stopniowo (jakby z kaskady, na kaskadę) zamiast szybko spłynąć po zboczu gory.
Pozwala to lepiej wykorzystywać cenną na wyspie wodę.
PODOBNIE W PERMAKULTURZE.
Wykorzystuje się naturalne pofałdowanie terenu tworząc na zboczach pagórków i gór tzw. swales. Są one celowo zaprojektowane po to by spowolnić i wychwytywać spływającą bo zboczu wodę, poprzez rozłożenie jej spływu możliwie poziomo, w poprzek stoku. Ułatwia to przenikanie wód opadowych do gleby.
W najprostszej postaci swale są tworzone przez wykopanie rowu w poprzek stoku wzgórza i ukłożenie brudy ziemi z dolnej strony rowu.
Przykład:
Ideę swale ilustruje poniższy fragment FILMU.
Bardzo fajny, poglądowy materiał Alis 🙂 I przykład jak można sensownie korzystać z Natury.
Poradnik “OCHRONA GRUNTÓW PRZED EROZJĄ” http://www.erozja.iung.pulawy.pl/dwnld/PORADNIK.pdf
29% powierzchni gruntów w Polsce jest zagrożonych erozją wodną.