Wszystko zaczęło się w 1890 r

ETERNO

Eterno- od kilku szklanych słoików …

Temat stulecia ostatnio często poruszany, będzie jeszcze długo obecny na ustach i językach całej Polski, ale może czas na przypomnienie starszej bo 128 letniej historii „cytrynek do herbaty”, historii sięgającej do Petersburga, gdzie w cukierni na Newskim Prospekcie Pani Matylda Aubry dodaje ową konfiturę do czaju. W tych czasach lokal cieszył się powodzeniem, a owa stołeczna aleja była ważnym, wręcz prestiżowym miejscem, dającym się porównać do obecnej Piątej Alei w Nowym Jorku.
Dzisiaj pod szyldem „Eterno” ( znaczy „wieczny”) rodzinna firma powiększyła paletę przetworów do 60 pozycji, ale właściciele cały czas opierają swoją działalność na haśle: „smak rodzinnej tradycji”. Prababcia właścicieli Pani Matylda stosowała naturalne receptury i takie obowiązują w spółce „Eterno – smak rodzinnej pasji”, należącej do Stowarzyszenia „Polska Ekologia”.
Jak mówi współwłaścicielka firmy p. Barbara Stelmach:

„Nasze przetwory nigdy nie zawierały sztucznych barwników i konserwantów. Do uzyskania EKO certyfikatu konieczne jest jednak wykazanie, że konfitury powstały tylko z certyfikowanych surowców, przy użyciu tradycyjnych metod. Uznaliśmy, że jesteśmy w stanie sprostać temu wyzwaniu. W marcu 2016 r. zakończył się proces certyfikacji pierwszych EKO słoiczków Eterno. Pierwszym Bio produktem są EKO Cytrynki w syropie. To najbardziej rozpoznawalny słoiczek ETERNO, więc należały mu się specjalne przywileje. Kolejne ekologiczne przetwory to EKO Czerwone Pomarańcze i EKO Limonki w syropie. Z biegiem czasu z pewnością pojawi się ich jeszcze więcej”.

W maju 2016 firma Eterno została oficjalnie przyjęta w poczet członków sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze. Firma Eterno ma swoją siedzibę w Pruszkowie, na ul. Przejazdowej 27, natomiast całą gamę ich produktów wraz z kuchennymi inspiracjami znaleźć można na stronie www.eterno.pl i w sklepach z żywnością ekologiczną w całej Polsce.

Zalety tradycyjnych przetworów znalazły uznanie Loży Ekspertów w programie pt. „Doceń Polskie” i tytuł Top Produkt otrzymały:

CYTRYNKI Z RUMEM – przygotowane są one w specjalny sposób: ze skórką, bez dodatku wody, konserwantów i sztucznych barwników. Syrop, w którym znajdują się owoce, powstaje w wyniku połączenia się naturalnego soku z owoców z cukrem.

PIGWA DO HERBATY – napoje z dodatkiem pigwy orzeźwiają, skutecznie gaszą pragnienie, dodają energii. Produkt polecany jest w szczególności do herbat, napojów orzeźwiających – lemoniad, ale także do sporządzania drinków. Może służyć też jako dodatek do sporządzania potraw, np. pieczenia mięs, zwłaszcza drobiu oraz do wypieku ciast i dekoracji deserów, czy jako dodatek do galaretek.

SYROP MALINA Z MIODEM – wytwarzany ręcznie według własnych, tradycyjnych receptur. Zawiera tylko naturalne składniki, więc można mówić o pełni zdrowia: bogactwo witamin i minerałów. Dzięki tradycyjnej metodzie wytwarzania uzyskuje się prawdziwy, głęboki smak syropów. Syrop polecany jest jako dodatek do herbaty, do sporządzania wszelkich napojów. Znakomicie nadaje się do przygotowania deserów: np. jako polewa do lodów, naleśników, omletów, racuchów, a nawet sałatek. Syropy ETERNO to prawdziwe „bomby witaminowe”.

CHRZAN Z ŻURAWINĄ – stosowany jako pyszny dodatek do mięs, sosów, wędlin i pieczeni. Wspaniale nadaje się do jajek. Polecany na świąteczny stół, znakomicie smakuje z białą kiełbasą. Świetna przyprawa do wędzonych ryb.

Smakoszy zapewne zainteresują jeszcze EKO CZERWONE POMARAŃCZE w syropie i EKO LIMONKI też w syropie.
Szczególnie intrygująco wyglądają CARSKA FIGA Z MAKIEM – konfitura nagrodzona w 2014 roku Złotym Lubczykiem oraz ŻURAWINA KRESOWA z GRUSZKĄ, za którą we wrześniu 2018 roku podczas mazowieckich dożynek marszałek województwa Adam Struzik przekazał w ręce właścicielki ETERNO nagrodę w konkursie Polski Producent Żywności. Ale złotych medali i wyróżnień jest chyba tyle ile produktów, co podnosi wartość rodzinnych, tradycyjnych receptur. Plus wartość dodana w postaci pasji i sztuki łączenia smaków.
I jak tę pasję przekazywać innym, wyjaśnia Pani Barbara Stelmach:

„Udzielamy się w Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze oraz jesteśmy założycielami Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego – Oddział Mazowiecki. Jesteśmy członkami Stowarzyszenia Polska Ekologia. Uczestniczymy we wszelkiego rodzaju targach, jarmarkach i kiermaszach, które promują regionalne produkty czy zdrową, ekologiczną żywność, w trakcie których każdy może spróbować wyjątkowych smaków ETERNO.”

Może kariera tej rodzinnej firmy nie jest tak wielka jak firmy Heleny Rubinstein, chociaż tu i tu słoiczki i słoiki odgrywają swoją rolę, ale dalsza droga do rozwoju firmy Eterno jest otwarta.

Bohdan Juchniewicz

Stowarzyszenie ”Polska Ekologia”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

14 − 7 =