Wymarzony eco dom w Walii

woodland home-entrnce

Weź jedno dziecko, niemowlaka w miejsce budowy.

Zaprzyjaźnij się z obfitą porcją błota, łączącą się z sześcioma tygodniami walijskiego deszczu, podczas gdy stale mieszkasz pod namiotem.

W blasku świec bez łazienki lub energii elektrycznej na okres trzech miesięcy.

Z dużą ilością ślimaków u góry. Wynikiem jest piękny dom, pełen ciepła i zdrowia za około 3000 funtów.

Posiadanie dzieci jest główną motywacją do zakupu domu. Kombinacja opieki nad dziećmi ze ”spotkaniem” wymagających płatności hipotecznych w dzisiejszych czasach…. i mamy gotowy przepis na stres.

Następnie dodamy do tego troskę o toksyczne materiały, które są nieodłączne w większości budynków i narażają twoje cenne niemowlęta na ich działanie; to koktajl przerażenia.

To podsumowuje wszystkie opcje jakie nasza rodzina napotkała zanim zdecydowała się żyć po swojemu i zejść z przetartego szlaku.

Niektóre doświadczenia z przeszłości, dużo czytania i wiary w siebie dały nam odwagę do naszego przekonania, że chcemy zbudować nasz własny dom w naturalnym otoczeniu.

Mając to na uwadze, mój mąż i ja zdecydowaliśmy się budować dla siebie, coś co można nazwać eko-domem, wszędzie tam, gdzie możemy mieć możliwośći.

Dla nas, jeden wybór doprowadził do innego. Patrząc wstecz, był czas stresu i wyczerpania, ale na pewno nie ma żalu a jest mnóstwo satysfakcji.

Początkowo nie mieliśmy kapitału i postanowiliśmy zdecydować się być rodzicami w pełnym wymiarze czasu, gdy nasze dzieci były małe.

Jak docenisz bycie mamą na pełny etat oraz w niepełnym wymiarze czasu bycie ojcem, gdzie dochód jest niski, około 5000 funtów rocznie.

Nie było więc hipotecznych opcji i perspektywa wynajmu wydawała się ponura. Opatrzność nam sprzyjała.

Pewien właściciel ziemi zaoferował nam szansę, aby przenieść się do jego lasu w zachodniej Walii i budować eko-dom.

Nie było formalnego zabezpieczenia lub długotrwałej własności, ale było 2,000 funtów dostępnych na materiały, więc przystaliśmy na pomysł bez wahania.

Dzisiaj więc jesteśmy tu .

woodland home-candlelit

Widać ze zdjęć że nasz dom jest niezwykły, a estetyka przekonuje wielu ludzi i być może porusza coś w nas.

Mamy nadzieję, że ten artykuł da Wam pewność siebie, zainspiruje i da informacje każdemu do podjęcia podobnego projektu, a nawet po prostu pokaże, że tam, gdzie jest wola, tam jest też droga.

Wiele osób pyta, jak udało nam się zbudować dom, gdy mieszkaliśmy w namiocie bez podstawowych środków.

Jako mama, a nie budowlańcy w pełnym wymiarze czasu (mój mąż i ojciec), mogę zapewnić o kilku rzeczach. Mamusie niepokoiły się o pranie.

Tatusiowie budowali cały dzień, a potem opiekowali się mamą. Dzieci bawiły się na zewnątrz w nieskończoność nawet, gdy padał deszcz.

Mamusie pragnęły przytulnych kawiarni i częstych wycieczek do ciepłych miejsc z czystymi toaletami.

Dzieci zbierały pod kamieniami owady, żołędzie, symulowały koparki. Tatusiowie budowali i opiekowali się rodziną w godzinach wieczornych, gdy nie byli całkowicie wyczerpani.

Dzieci widziały materiały, obserwowały proces budowy i dostrzegały dużo powiązań; widziały że ich rodzice są skuteczni.

Mamusie zmywały tęskniąc za pomieszczeniami gospodarczymi wyłożonymi kafelkami, nauczyły się ignorować błoto i odpierać ślimaki.

Tatusiowie budowali, pocieszali mamy, czytali dzieciom historie na dobranoc i robili błotniste ślady na pościeli.

Pewnego dnia otrzymujesz  dom….

Jeśli to nie zniechęca, bardziej poważne problemy dostarczają impulsu do zrobienia eko-budynku.

Nowoczesne materiały budowlane, głównie cement i izolacja, znacznie przyczyniają się do emisji dwutlenku węgla i zanieczyszczeń wody, gleby i powietrza, choć często w innych krajach.

Bardziej niepokojąco, wyposażenia wnętrz i wykończenia wnętrz stanowią podstawowe zanieczyszczenia i jesteśmy narażeni na wiele więcej, niż od oparów fabryk.

Związki fluorowęglowe w ognioodpornych opóźniaczach przenikają prawie wszystko wśród czego żyjemy; toksyczne substancje chemiczne, takie jak bisfenol A są powszechne w farbach i lakierach; polichlorku winylu (PCV) oknach, drzwiach, kuchniach i tak dalej zanieczyszczają nasze powietrze i dewastują środowisko.

Są one produkowane i udokumentowane jako szkodliwe dla życia ludzi i roślin oraz jako środki tworzące raka.

Niektóre z nich są wycofywane z opóźnieniem, ale to, co z ich dotychczasowym wpływem na nasz świat?

Nie mam na to odpowiedzi z wyjątkiem wyboru naturalnych materiałów, kiedy jestem przekonany, że koszt nie musi być czynnikiem uniemożliwiającym takie działanie.

Więc czego wymaga dom, który powstał z błota, ślimaków, wysiłku fizycznego, w trzy miesiące?

Otwór był kopany starą koparką do wymaganej głębokości.

To trwało kilka tygodni przerywane ciągłym odciaganiem mężczyzn do wspaniałych plaż zachodniej Walii. Kamienny mur został zbudowany na obwodzie, a kamień był pozyskiwany z otworu i za darmo.

Struktura była dębowa (nie cięcia na deski), a zatem bardzo silna. W naszym przypadku, cienkie, wrzecionowate fragmenty dębu były wokół nas w lesie, powszechnie nieprzydatne ( z wyjątkiem, haniebnie, na opał, ogrodzenie …)

Wymagało to dużo dźwigania przez kilka dni .
Rady i konsultacje były konieczne jak zmontować konstrukcję, ale ta informacja jest łatwo dostępna od innych ludzi, którzy zbudowali „roundhouses.”

DPC plastik położono w otwór i uratowano twarde drewniane skrzynki układane na wierzchu, aby zapewnić oddychającą przestrzeń dla izolacji beli słomy.

Osiem ton bel słomy przybyło ogromną ciężarówką, kosztując £ 650, które zostały ułożone w promieniach słońca i zabezpieczone od powodzi deszczu, który rozpoczął się następnego dnia i trwał przez kilka tygodni.

Bardzo szybko bele były montowane w ścianach, zabezpieczone leszczynowymi kijami, pozostawiając odpowiednie luki dla okien. Konstrukcja z beli słomy jest bardzo szybka, łatwa i przyjemna.

Ze względu na to że nasz dom jest owalny, bele wymagają uskoków do osiągnięcia krzywej.

Dach jest serią warstw, aby osiągnąć izolację, wodoodporność i niski efekt wizualny przy małej ilości gotówki.

Arkusze pyłu bawełny zostały określone na krokwiach, następnie całe bele słomy, uszczelnione trzema warstwami tworzywa sztucznego i zwieńczony ziemią z oryginalnego kopania. Pozostawiono w centrum miejsce na świetlik.

woodland home-sunshinein

Podłogi i okna zostały zapewnione dzięki przypadkowemu odkryciu.

Duże palety sosnowe z pobliskich prac, które miały zostać spalone, ułożono na słomie, szlifowano i polerowano z nietoksycznym olejem i woskiem, które są trwałe i świetnie współpracują.

Kiedy smarujesz deski w tym samym pomieszczeniu w którym są dzieci o 4 rano, jesteś zadowolony ze to tylko cytrusowe oleje i ubrania pokryte czymś innym niż produkty petrochemiczne.

Od strony północnej nie mamy okna w przedniej części domu, ale zaprojektowalismy długość tylnej ściany tak by znajdowały się tam okna.

W tym czasie byliśmy wyczerpani. Ja ewakuowałam się z dziećmi do domku na luksusowe wakacje na dwa tygodnie, aby uciec przed błotem, i śniegiem. Ojcowie pracowali przez całą dobę, aby dom nadawał się do zamieszkania, tylko przerywając by jeść sardynki.

Czasami spali, ale zazwyczaj prowadzili budowę antresoli, montażu tylnych drzwi, kopanie dołów. Wszystkie narzędzia zostały zakopane w słomie.

Ojcowie byli w niebezpieczeństwie bycia pomylonymi z yeti.

Tak więc w grudniu 2005 roku, po 16 tygodniach przenieśliśmy się do domku, bez drzwi, ale z ogromnym poczuciem satysfakcji.

Teraz jest czas by dokonać zmian w naszym stylu życia i konsumpcji.

Istnieje wiele projektów tworzących takie domy w Wielkiej Brytanii i Irlandii i mnóstwo zasobów w celu wspierania eko budownictwa, linki do nich można znaleźć na naszej stronie internetowej: www.simondale.net/house.

Jeśli ta historia zainspirowała Cie, przyjedź i pomóż nam budować kolejne wspanialsze domy w przyszłym roku!

Czując się bezsilnym w obliczu problemów środowiskowych i społecznych jest je łatwiej pokonać niż możemy sobie wyobrazić, tworząc jasne intencje naszych ideałów.

Ich realizacja, nie zawsze jest prosta, ale z naszego doświadczenia wiemy że jest bardziej satysfakcjonująca niż zwykły biznes.

Dla spokoju ducha i przyszłości którą pozostawimy po sobie dzieciom, zróbmy pracę najlepiej jak potrafimy.

Materiał:Simon & Jasmine Dale (lic CC BY-SA 3.0CC BY-SA 3.0 )

2 komentarze do “Wymarzony eco dom w Walii

 • 26 lutego, 2015 o 8:40 pm
  Permalink

  Bardzo interesuje mnie ta tematyka.
  Zawoalowany skromny komentarz do przedstawionego domu, zapewne nie wpełni odzwierciedla poziom satysfakcji jego budowniczych. Satysfakcja musi być ogromna. Przez chwilę to poczułem gdy pomyślałem, że to ja jestem budowniczym tego domu.
  No i ta świadomość, że nikomu nic złego sie nie stanie. Nikt sie nie otruje teraz ani obok, ani w przyszłości. Ci co zmieniają Świat na lepsze są nauczycielami z powołaniem. Powodzenia !

  Odpowiedz
 • 26 lutego, 2015 o 8:47 pm
  Permalink

  Bardzo interesuje mnie ta tematyka.
  Zawoalowany skromny komentarz do przedstawionego domu, zapewne nie wpełni odzwierciedla poziom satysfakcji jego budowniczych. Satysfakcja musi być ogromna. Przez chwilę to poczułem gdy pomyślałem, że to ja jestem budowniczym tego domu.
  No i ta świadomość, że nikomu nic złego sie nie stanie. Nikt sie nie otruje teraz ani obok, ani w przyszłości. Ci co zmieniają Świat na lepsze są nauczycielami z powołaniem. Powodzenia !

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzynaście − 1 =