Wystartowały Krakowskie Dni Elektrorecyklingu

Krakowskie Dni Elektrorecyklingu

8 października – 2 grudnia 2014r. Wystartowały Krakowskie Dni Elektrorecyklingu!
To już trzecia edycja Dni Elektrorecyklingu, jednak w tym roku po raz pierwszy w Krakowie. Bliźniacze imprezy odbywają się również we Wrocławiu i w Warszawie.

Sukces poprzednich edycji Akcji, w szczególności zaangażowanie młodzieży oraz szerokie zainteresowanie mediów i mieszkańców zmotywował Organizatorów do zorganizowania imprezy w Małopolsce.

Celem Akcji „Dni Elektrorecyklingu” jest zmotywowanie Polaków do prowadzenia selektywnej zbiórki i recyklingu zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych, a także opakowań. Nie każdy bowiem zdaje sobie sprawę ze szkodliwości zużytego sprzętu elektrycznego
i elektronicznego, gdy ten trafia na wysypisko lub, co gorsze, do lasu. W przypadku odpadów opakowaniowych, największy problem stanowi ich ogromna objętość.

Krakowskie Dni Elektrorecyklingu 2

W elektrośmieciach znajdują się liczne toksyczne substancje (np. rtęć, kadm, nikiel, ołów), które zagrażają zdrowiu, a nawet życiu ludzi i zwierząt oraz mogą powodować zmiany klimatu i powiększanie się dziury ozonowej (działanie izopentanów oraz freonu).

Natomiast przetworzone, stają się cennym surowcem wtórnym. Akcja ma sprzyjać zwiększeniu zbiórki starego sprzętu do oczekiwanych przez Unię Europejską poziomów na mieszkańca.

W ramach Akcji organizowane są liczne działania informacyjne i edukacyjne, wszystkie wyjątkowo atrakcyjne dla mieszkańców i angażujące ich do działania.
Akcję rozpoczęliśmy Prowokacją ekologiczną w ramach której wyrzuciliśmy na krakowskich Plantach kilka ton zużytych pralek, lodówek i innych elektrośmieci, które ułożyliśmy w groźnie wyglądającą stertę (oczywiście sprzęty wykorzystane do instalacji zostały pozbawione wszelkich elementów szkodliwych i ustawione z największą starannością).

Celem prowokacji jest wywołanie fali oburzenia wśród mieszkańców oraz zainteresowania mediów, a co za tym idzie dyskusja
na temat postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Prowokacja, została zorganizowana we współpracy z Urzędem Miasta i służbami porządkowymi.

RAMOWY HARMONOGRAM AKCJI W KRAKOWIE

• 8 października (godzina 9:00-11.00)
Prowokacja – niespodzianka, która wywołała dyskusję na temat postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Prowokacja, organizowana we współpracy z Urzędem Miasta i służbami porządkowymi, otworzyła Krakowskie Dni Elektrorecyklingu.

• 8 października (godzina 09:00) do 18 października
Wystawa edukacyjna na Plantach. Obejmie ona 12 plansz edukacyjnych umiejscowionych pomiędzy ulicą Franciszkańską a Wiślną. Pięknie ilustrowane plansze zawierają informacje o konieczności selektywnej zbiórki oraz recyklingu zużytego sprzętu RTV/AGD. Ponadto wskazują na niebezpieczeństwa płynące z ich nieprawidłowego składowania oraz korzyści wynikające z ich przetwarzania.

• 8 października do 30 października
Konkurs dla szkół w formie „Gry Miejskiej”. Uczniowie pod opieką nauczycieli mogą przejść trasę gry miejskiej i poszukując plansz z zadaniami. W każdym z punktów kontrolnych dzieci dowiadują się, jak przebiega proces recyklingu sprzętu oraz jaki jest jego wpływ na środowisko. Na koniec wykonują punktowane zadanie i są kierowane do kolejnego miejsca. Do przejścia jest około 2,5 km, co zajmuje około dwóch godzin lekcyjnych.

8-12 (środa – niedziela) oraz 18 października (sobota)
Edukacyjny patrol „Pana Pralki” – aktorzy w przebraniu imitującym pralkę lub lodówkę będą przechadzać się ulicami Krakowa, rozdawać materiały edukacyjne (eko-kalendarze) i opowiadać o właściwym postępowaniu ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym.

• 25 października (w godzinach 10:00-15:00)
Zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego na parkingach przed wybranymi hipermarketami TESCO (ul. Kapelanka, ul. Wielicka, Babińskiego) oraz ul. Jaremy 1 (przy altanie śmietnikowej), Os. Na Stoku 31a (obok „Polo Market”) i Rynek Kleparski 4 (na parkingu).

• 2 grudnia
Uroczyste zakończenie i podsumowanie Akcji w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, a w jego ramach: ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród, emisja filmu edukacyjnego na temat recyklingu elektroodpadów oraz występ zespołu Recycling Band (Finalistów V edycji programu „Mam Talent”).

ORGANIZATORZY

Akcję organizują:

• Biosystem Elektrorecykling Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego SA zajmująca się m.in. realizacją akcji ekologicznych w ramach Kampanii „Włącz Eko Wyobraźnię” połączonych ze zbiórką zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego

• Biosystem Zakład Gospodarki Komunalnej Organizacja Odzysku SA

Firma Biosystem skupia się na najwyższej jakości i kompleksowości świadczonych usług. Zakład Przetwarzania zużytego sprzętu w Bolęcinie spełnia najwyższe światowe standardy środowiskowe. Można w nim przetwarzać nawet najtrudniejsze (z technologicznego punktu widzenia) odpady (urządzenia chłodnicze), proces jest zautomatyzowany i w pełni neutralny dla środowiska. Misją zarządzających firmą osób – dr Henryka Buczaka i Aleksandra Traple jest doprowadzenie do zminimalizowania szkodliwego wpływu elektroodpadów i odpadów opakowaniowych na środowisko. Firma od początku istnienia jest promotorem nowatorskich rozwiązań – zarówno systemowych jak technologicznych.
Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania z Krakowa to firma z wieloletnią tradycją sięgającą 1906 roku, która stale się rozwija i rozbudowuje o nowoczesne instalacje. Jak zapewnia jej Prezes Henryk Kultys, krakowski system gospodarowania odpadami, jaki został zbudowany przez MPO zapewnia, ze wszystkie odpady są zagospodarowane w odpowiedni sposób. Przedsiębiorstwo stale bada potrzeby rynku i rozbudowuje system o kolejne elementy, np. pojemniki „iglo”, nowoczesną kompostownię czy sortownię. W najbliższej przyszłości planowane jest także włączenie do systemu nowoczesnej spalarni odpadów.

Partnerzy:
• Miasto Kraków – Honorowy Patronat Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego
• Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie
Firmy współpracujące:
• Zbiórki elektroodpadów – gościnnie na parkingach sieci hipermarketów Tesco

INFORMACJA DODATKOWA

Wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Związku Pracodawców Branży Elektroodpadów Elektro-Odzysk pokazały, że polskie gospodarstwa domowe chcąc legalnie
i z dbałością o środowisko pozbyć się zużytego sprzętu wciąż napotykają na problemy natury logistycznej czy finansowej.

Aż 20% badanych deklaruje, że pozbyło się starych elektroodpadów w sposób inny niż zbiórka elektrośmieci czy przekazanie do przetworzenia i dalszego wykorzystania, a 8% badanych otwarcie przyznało, że oddało zużyty sprzęt na złom lub wystawiło go na śmietnik.

Polacy najczęściej przekazują do sklepów stary sprzęt wtedy, gdy dostają zapewnienie, że zostanie on odebrany z ich domów bez pobierania opłaty lub ta opłata będzie relatywnie niska. Niewiele osób samodzielnie dowozi elektroodpady do przygotowanych przez Gminy punktów zbiórki, bo jest to albo zbyt uciążliwe, albo trudne logistycznie.

W praktyce prawie 60% gospodarstw domowych nie przekazało zużytego dużego sprzętu AGD (lodówek, pralek, kuchenek itp.) do sklepów, a 15% Polaków, którzy zdecydowali się to zrobić, musiało za ten odbiór słono zapłacić.

Obecnie trwa dyskusja o rozwiązaniach, jakie powinna przyjąć Polska, aby poradzić sobie z rosnącą górą elektrośmieci. Niedługo do Sejmu trafi projekt ustawy, który ma sprawić, że zaczniemy zbierać odpady w ilości narzuconej nam przez Unię Europejską. Dziś są to 4 kg sprzętu na mieszkańca, ale już za kilka lat zobowiązani będziemy zbierać ok. 10 kg.

Materiał i zdjęcia: Biuro Organizacyjne Dni Elektrorecyklingu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 + 15 =