Wystawa „Arbores Vitae – Ostatnia taka puszcza”

Ols w BPN  na pociątku kwietnia 2  Jan Walencik 2009

Dyrektor Śląskiego Ogrodu Botanicznego i Zarząd Fundacji Europejskie Centrum Ziemi serdecznie zaprasza do udziału w otwarciu wystawy „Arbores Vitae – Ostatnia taka puszcza”, które odbędzie się 10 września o godz. 13 w Śląskim Ogrodzie Botanicznym (ul. Sosnowa 5, Mikołów).

Wystawa ta inauguruje kampanię na rzecz różnorodności „Różnorodność – potęga życia” dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, realizowana przez Ogród.

Do udziału w wernisażu zaproszono wiele znamienitych osób reprezentujących władze samorządowe oraz instytucje ważne dla ochrony środowiska i ekologii w naszym regionie.

Puszcza była dla nas zawsze symbolem dzikiej, świeżej przyrody, miejscem, w którym można porozmawiać z Najwyższymi, swoistą świątynią, a świętości przecież się nie niszczy. Jakże często nie rozumiemy i nie doceniamy tego, co mamy. Boję się, że gdy wreszcie oczy wielu ludzi się otworzą – będzie już za późno. mówi Jan Walencik – autor zdjęć i filmów prezentowanych na wystawie

Po wielkim sukcesie cyklu wystaw ZIEMIA Z NIEBA Yanna Arthus-Bertranda i PLANETA OCEAN Laurenta Ballesty i Pierre’a Descampa, które w Polsce odwiedziło ponad 2 mln osób, Fundacja Europejskie Centrum Ziemi we współpracy ze Śląskim Ogrodem Botanicznym zaprasza w kolejną podróż w czasie i przestrzeni, tym razem do serca Puszczy Białowieskiej – ostatniego na świecie lasu pierwotnego nizinnej strefy umiarkowanej.

Na granicy Polski i Białorusi, obejmując powierzchnię trzech tysięcy kilometrów kwadratowych, rozpościera się niezwykła kraina. To tutaj pośród sędziwych dębów i strzelistych, pięćdziesięciometrowych świerków natura przez tysiąclecia cierpliwie wznosiła swoje sanktuarium, skarbnicę wiedzy o epokach minionych.

Puszcza Białowieska jest miejscem unikatowym w skali nie tylko Europy, ale i całego świata. W 1979 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako trzeci polski obiekt po historycznym centrum Krakowa i kopalni soli w Wieliczce. Chroniona już przez Władysława Jagiełłę Puszcza przetrwała przynajmniej częściowo w stanie nienaruszonym, dając schronienie niespotykanej liczbie gatunków zwierząt i roślin (ponad 14 tys. gatunków), z których wiele nie występuje już w żadnym innym miejscu na świecie, co czyni ją unikatowym obiektem przyrodniczym w skali całej planety.

Puszcza nieodparcie – i słusznie – kojarzy się z żubrem, największym zwierzęciem Starego Kontynentu. Król Puszczy dzieli swój prastary dom ze wspaniałymi drapieżnikami: wilkami, kunami czy rysiami, ale też licznymi gatunkami owadów, ptaków i drobnych ssaków oraz roślin naczyniowych, mchów, porostów i grzybów.

Dzisiaj na skutek nierozważnych działań człowieka znajduje się jednak w poważnym zagrożeniu. Aby zwrócić uwagę na ten problem, wybitny fotografik i dokumentalista Jan Walencik, razem z żoną Bożeną, uwiecznił białowieskie cuda natury na spektakularnych fotografiach i filmach, z których organizatorzy wystawy skomponowali obrazem i słowem opowieść o baśniowej krainie, jakiej nie znajdziemy nigdzie indziej na świecie.

Młody ryś w puszczańskim grądzie   Jan Walencik 2009

W tym szczególnym, 2014 roku, kiedy to cały obszar leżącej na terytorium Polski i Białorusi Puszczy Białowieskiej został pod nazwą Bialowieza Forest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (World Heritage List), projekt ARBORES VITAE ma szansę stać się jednym z najbardziej rozpoznawalnych przedsięwzięć promujących walory polskiej przyrody. Jest realizowany w ramach nowej kampanii społecznej i edukacyjnej prowadzonej przez Śląski Ogród Botaniczny pod nazwą „Różnorodność – potęga życia”. Celem tej kampanii jest zrozumienie kluczowej roli różnorodności w trwaniu i przetrwaniu życia i kultury oraz ich syntezy – człowieka.

Na interdyscyplinarne wydarzenie „ARBORES VITAE – Ostatnia taka puszcza” składają się następujące elementy dostępne dla wszystkich bezpłatnie:

  • 80 wielkoformatowych zdjęć (180 cm x 120 cm) wraz z naukowymi opisami przygotowanymi przez największych znawców i badaczy Puszczy Białowieskiej
  • 16 plansz informacyjnych o Puszczy Białowieskiej i innych lasach pierwotnych oraz znaczeniu drzew dla człowieka i środowiska naturalnego;
  • kino ARBORES VITAE – cykl dziesięciu seansów filmowych poświęconych Puszczy Białowieskiej autorstwa Bożeny i Jana Walencików, m.in. ich najnowsza seria dokumentalna: Saga prastarej puszczy (projekcje w niedzielę w godzinach 15-17 w sali multimedialnej ŚOB);
  • program edukacyjny – codzienne bezpłatny zajęcia skierowane przede wszystkim do szkół i grup zorganizowanych – zapisy: e-mail: m.depa@sibg.org.pl tel. 534 994 575;
  • Dzień Lasu (niedziela, 12 października 2014 r.) – spotkania z autorami i organizatorami wystawy, filmy i naukowy eksperyment „Dźwięki z Puszczy Niepołomickiej oraz Puszczy Białowieskiej” w sali multimedialnej ŚOB.

 

biuro wystawy/edukacja:
Śląski Ogród Botaniczny / Silesian Botanical Garden
ul. Sosnowa 5, 43-190 Mikołów | e-mail: sibg@sibg.org.pl

Fundacja Europejskie Centrum Ziemi / European Earth Center Foundation
ul. Senacka 3, 31-002 Kraków | e-mail: biuro@centrumziemi.eu

 

Materiał: Śląski Ogród Botaniczny i Fundacja Europejskie Centrum Ziemi

Zdjęcia:© Jan Walencik 2009

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzynaście + dziesięć =