Wystawa i Dzień Żubra w Śląskim Ogrodzie Botanicznym.

Dzień Żubra w ŚOB

Dyrektor Śląskiego ogrodu Botanicznego zaprasza 20 wrzesnia na Dzień Żubra, któremu towarzyszyć będzie otwarcie wystawy ”Proszę Państwa, oto żubr” zorganizowanej w ramach kampanii Różnorodność- potęga życia.

Zapraszamy na otwarcie kolejnej wystawy zorganizowanej w ramach kampanii ”Różnorodność – potęga życia” dofinansowanej ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. W przygotowaniu wystawy ”Proszę Państwa, oto żubr” wzięło udział Stowarzyszenie Miłośników Żubrów. Wystawie towarzyszy wydanie albumu o tym samym tytule.

Przyłączając się do obchodów jubileuszu 150-lecia Ośrodka Hodowli Żubrów w Pszczynie, Śląski Ogród Botaniczny kolejną wystawę poświęcił królowi puszczy – żubrowi.

Na wystawę ”Proszę Państwa, oto żubr” złożyło się niemal 100 fotografii przedstawiających żubry żyjące w różnych miejscach w Europie, zarówno na terenie Polski, jak i w hodowlach zagranicznych. Fotografie dokumentują rzecz tyleż wyjątkową, co wielką. Prawdziwą historię uratowania zagrożonego wyginięciem gatunku – żubra.

Janusz Sochacki

Dzięki tym fotografiom będą mieli Państwo możliwość przeniesienia się w miejsca, gdzie to dzieło się rozpoczęło, ale również zobaczyć, jak dzisiaj rozkwita w całej niemal Europie. Na wielu zdjęciach zobaczyć można głównego bohatera – żubra, ale również bohaterów drugiego planu – ludzi, którzy poświęcili się bez reszty ochronie tego zwierzęcia. Autorami zdjęć są osoby blisko związane z tymi królewskimi zwierzętami, które poświęcają im swój czas, angażują się w ich opiekę, zapewniając najwyższe standardy żubrzej egzystencji.

Żubr zamieszkiwał w lasach Europy od wieków, jednakże kłusownictwo i jednostronna gospodarka hodowlana w Puszczy Białowieskiej, która w okresie rozbiorów była pod panowaniem carów rosyjskich, spowodowała, że ostatni żubr żyjący na wolności zginął z rąk kłusownika w 1919r. (…)
Mamy nadzieję, że uchwycone w kadrze aparatu fotograficznego „kilka faktów z życia żubra” pozwoli i Państwu zachwycić się tym symbolicznym i pomnikowym zwierzęciem, jakim dla Polski jest żubr. (Ze wstępu do albumu „Proszę Państwa, oto żubr” )

Zapraszamy na wystawę „Proszę Państwa, oto żubr”, mając nadzieję, że podobnie jak poprzednie wystawy, obecna zostanie przyjęta z życzliwością i równie wielkim zainteresowaniem.

Mieczysław Hławiczka

 

HARMONOGRAM

DZIEŃ ŻUBRA
20 września 2015
Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej ŚOB w Mikołowie
12.00 – 18.00

Program:

12.00 – Wystawa – otwarcie wystawy „Proszę Państwa, oto żubr” zorganizowanej wspólnie ze Stowarzyszeniem Miłośników Żubrów w ramach kampanii ”Różnorodność – potęga życia”;
12.00 – Żubrowanie – kolejna odsłona gry terenowej dla Zielonych Odkrywców oraz wszystkich zainteresowanych niezwykłymi zwierzętami, jakimi są żubry. Będzie szansa się wykazać oraz zdobyć pieczątkę do legitymacji i pamiątkowy upominek;
13.00 – Odkrywamy tajemnice Fiołkowej Góry – wycieczka przyrodnicza z naszym edukatorem Łukaszem Fuglewiczem to przygoda, zabawa, a także edukacja. Uczestnictwo należy zgłosić pod numerem telefonu 534 994 578 (liczba miejsc ograniczona!), odpowiednio się ubrać i nastawić na zdobywanie dzikich terenów i wiedzy wszelakiej;
14.00 – Warsztat ogrodniczy – z cebulkami hiacyntów, narcyzów, tulipanów w roli głównej, nie zabraknie też krokusów, aby nasze ogródki były kolorowe i pachnące. Małych ogrodników zapraszamy do Domku za Studnią;
15.00 – Spotkanie z… – żubrem  Prelekcja dla starszych i młodszych o życiu, rozmnażaniu się oraz ciekawej budowie żubra na podstawie lekcji multimedialnej udostępnionej przez Stowarzyszenie Miłośników Żubrów z Warszawy;
16.00 – Zdrowe środowisko dla ludzi i zwierząt – kolejny wykład z cyklu „Jak zdrowo żyć” wygłosi lek. med. Alicja Olma; po wykładzie możliwość indywidualnych konsultacji.

Zapraszamy

Organizatorzy
Śląski Ogród Botaniczny i Stowarzyszenie Miłośników Żubrów

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 + dziewiętnaście =