Wystawa ”Ogrody Japonii” w Śląskim Ogrodzie Botanicznym
W Śląskim Ogrodzie Botanicznym trwa wystawa ”Ogrody Japonii”. Zdjęcia zapierają dech i mogą być żródłem inspiracji dla kazdego miłośnika swojego skrawka ziemi….Organizatorzy serdecznie zapraszają…
Mamy przyjemność zaprosić Państwa na wernisaż kolejnej wystawy organizowanej w ramach kampanii „Różnorodność – potęga życia” dofinansowanej ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Poprzez kampanię pragniemy zwrócić uwagę na piękno związane ze złożonością, wielością form i rozwiązań, oryginalnością, swoistością… różnorodnością. W różnorodności tkwi bowiem siła przetrwania, zdolność do zaadaptowania się do zmiany środowiska. Jednym z przejawów tej różnorodności łączącej w sobie elementy natury i kultury są ogrody, w których dostrzeżemy różne filozofie życia; to one są odbiciem rozwijanego w danej kulturze światoobrazu, jego ewolucji lub dojrzewania.
Sposób, w jaki Natura jest obecna w ogrodach Japonii, kieruje naszą uwagę na ulotność chwili i jednocześnie podkreśla to, że jest ona częścią cyklu życia i śmierci. Natura odciąga nasze myśli od złudzenia trwałości i uwalnia od wszelkiego przywiązania. Pozwala oswoić się z przemijaniem i odkryć tajemnicę jedności wszystkich istot, wszystkich bytów…
Na wystawę „Ogrody Japonii” złożyło się prawie 80 wielkoformatowych fotografii podróżnika i fotografika Stanisława Roszkowskiego, które zostały wykonane podczas jego siedmiu podróży do Japonii w latach 2005-2014. W tym czasie odwiedził on nie tylko wszystkie najważniejsze ogrody, w tym te wpisane na listę UNESCO, ale też wiele lokalnych, pomniejszych, które rzadko trafiają do publikacji. Wielokrotnie przemierzył Japonię wzdłuż i wszerz, od leżących na południu Kagoshima na Kiusiu aż po Aomori na północy. Początkowo zdjęcia robione były wyłącznie „dla siebie”, z potrzeby serca, dla przyjemności. Z czasem jednak, za namową przyjaciół, którzy mieli okazję je obejrzeć, osobista pasja pana Roszkowskiego przerodziła się w coś więcej – planową dokumentację. W sumie jego baza zdjęciowa liczy około 50 000 ujęć.
Dobierając zdjęcia do wystawy w Śląskim Ogrodzie Botanicznym, chcieliśmy, aby przy pomocy każdego lub grupy zdjęć opowiedzieć jakąś historię, która ma swój początek, ale nie ma swojego końca, dzięki czemu każdemu oglądającemu daje możliwość własnej interpretacji. Zatem więcej będzie niuansów, szczegółów, gry świateł, nastroju, aniżeli typowych ujęć pocztówkowych, charakterystycznych dla turystycznych folderów. Mamy nadzieję, że przez „okna” tej wystawy zobaczą Państwo, że potęga życia może tkwić w harmonijnym współistnieniu Natury, tradycji duchowych i kulturowych.
Serdecznie zapraszamy
Śląski Ogród Botaniczny