Z czosnkiem wiąże się pewna ciekawostka

Czosnek właściwości – jak ich nie zniszczyć?

Z czosnkiem prawie nie rozstajemy się w kuchni. Nic w tym dziwnego, ponieważ czosnek to najbardziej popularna przyprawa w kuchni i w wielu krajach, również w Polsce. Czosnek dodawany jest do zup, dań mięsnych, sałatek. Są tacy, co jedzą go na surowo.

Dzięki temu, że czosnkiem nie interesowali się naukowcy i nie był nigdy modyfikowany, zachował większość składników odżywczych, ale czerpanie maksymalnych korzyści zdrowotnych z czosnku zależy od tego jak go przygotujesz i podasz.

czosnek1

Bardzo istotnej  porady, o której pewnie wiele osób nigdy nie słyszało udziela Jo Robinson w ”Dzikiej Stronie Jedzenia”.

Zanim tę zasadę poznamy warto wspomnieć o allicynie, składniku który ma silne działanie bakteriobójcze.

Allicyna – co ma wspólnego z czosnkiem ?

Surowy czosnek zawiera składniki potrzebne do wytworzenia allicyny, najaktywniejszej substancji mającej największe właściwości zdrowotne, która jednak sama w sobie nie występuje w czosnku jako związek chemiczny.

Allicyna jest wytwarzana, gdy dwie inne substancje zawarte w czosnku wchodzą ze sobą w kontakt. Jedna z nich jest allicyna – fragment białkowy, a drugim- wrażliwy na tempera turę enzym – allinaza.

W ząbku czosnku allicyna i enzym allinaza, czyli oba związki są od siebie odizolowane.

Jedyny sposób, aby się połączyły to: pokrojenie, przeciśnięcie przez praskę, przeżucie czosnku, zmiażdżenie. Wtedy odczuwa się charakterystyczne pieczenie, ponieważ to allicyna jest głównym źródłem wyjątkowego pikantnego smaku.

Allicyna, a wysoka temperatura

  • jak wspomina autorka książki – już dwie minuty na patelni wystarczą, by zmienić czosnek w zwykłą przyprawę jedynie poprawiającą smak potraw. To wynik badań podjętych przez izraelskich naukowców. Odkryli oni, że podgrzanie czosnku zaraz po pokrojeniu go, niszczy wrażliwy na wysoką temperaturę enzym wyzwalający reakcję połączenia składników. Rezultat jest taki, że allicyna nie zostanie wytworzona.
  • Włożenie czosnku do mikrofalówki, na 30 sekund, powoduje, że znika 90 % jego właściwości przeciwnowotworowych, po 60 sekundach, właściwości antynowotworowe czosnku znikają całkowicie.
  • udowodniona ważna właściwość czosnku, a mianowicie zdolność rozrzedzania krwi, również znika na skutek działania wysokiej temperatury.

Co robić z czosnkiem, aby nie stracił właściwości ?

Co więc robić, aby korzystać z licznych zalet czosnku, kiedy chcemy go podgrzać?  Istnieje na skuteczny sposób zachowania wszystkich wartości  czosnku, który należy wdrożyć i zawsze o nim pamiętać.  

terapia czosnkiem
jak postępować z czosnkiem – dlaczego warto go kroić i zgniatać oraz odczekać 10 minut

Warunek jest bardzo prosty – należy zmienić jego sposób przyrządzania.

Z czosnkiem nie należy postępować tradycyjnie, czyli kroimy i wsypujemy od razu na patelnię.

Naukowcy sugerują:

Posiekaj, pokrój albo przeciśnij czosnek przez praskę, a potem poczekaj 10 minut zanim zaczniesz poddawać go wysokiej temperaturze. W tym czasie wytworzy się już maksymalna ilość allicyny i wrażliwy na temperaturę enzym powodujący połączenie składników nie będzie już potrzebny.

 Taki prosty zabieg wystarczy.  Po takim zabiegu będzie można smażyć, piec i gotować czosnek nie pozbawiając go jego smaku i właściwości leczniczych. Warto więc zaczekać 10 minut i warto stosować za każdym razem tę wręcz złotą zasadę.

Jesz czosnek na surowo – o powstawanie allicyny nie musisz się martwić !

Terapia czosnkiem

Właściwości lecznicze czosnku. Nie ma chyba osoby, która o nich nie słyszała.

  • Przede wszystkim działa przeciw starzeniu. Składniki czosnku mają właściwości przeciwutleniające i przeciwstarzeniowe, podobnie jak witamina C i witamina E.
  • Zaleca się częste spożywanie surowego czosnku (nawet każdego dnia), aby zmniejszyć reakcje alergiczne
  • Zwiększa odporność.  Ma silne działanie bakteriobójcze.
  • Czosnek bardzo dobrze zapobiega chorobom układ krążenia. Przede wszystkim może zmniejszać odkładanie się wewnętrznej ściany naczyń krwionośnych, zmniejszać blokadę tętnic, udar mózgu i zawał serca mięśniowego. Może także zmniejszać stężenie lipidów we krwi i lepkość krwi , zmniejszać częstość występowania chorób serca, zakrzepicy mózgu .
  • Czosnek (olejki lotne w nim zawarte )  wykorzystuje się także w przyspieszeniu przepływu krwi do gruczołów łojowych i mieszków włosowych, aby poprawić porost włosów.
  • Osoby z przewlekłym zapaleniem żołądka i chorobą wrzodową powinny go spożywać ostrożnie i najlepiej skonsultować spożycie z lekarzem.
  • Spożywanie czosnku w dużych ilościach przez długi czas jest szkodliwe dla oczu, dlatego osoby z chorobami oczu powinni unikać potraw z  jego dużą zawartością.
  • Osoby  z chorą wątrobą również powinny spożywać czosnek w umiarkowanych ilościach, aby ostry smak czosnku nie spowodował podrażnienia
  • Nie zaleca się jeść czosnku w przypadku niebakteryjnego zapalenia jelit i biegunki. Może to jeszcze pogorszyć stan.
  • Spożywanie czosnku powinny skonsultować z lekarzem osoby przyjmujące duże dawki leków.  Udowodniono bowiem zachodzenie reakcji łańcuchowej czosnku z lekami, co może powodować nieskuteczność leków podczas przyjmowania.

Ciekawostka – kiełkujący czosnek

Kiełkujący czosnek jest jadalny, o ile ząbki nie są spleśniałe.

czosnek kielkujacy
co z kiełkującym czosnkiem? Jest jadalny 🙂

Przeprowadzone badania wykazały, że czosnek z kiełków ma silniejsze działanie przeciwutleniające niż świeży czosnek.

Jak najlepiej pozyskać taki, kiełkujący czosnek ?

Trzeba zasadzić zaraz po przymrozkach.

Wiosenny (jary) czosnek zyskuje dobry system korzeniowy w temperaturze bliskiej 0°C.
Dlatego jak najszybciej wysiewajmy go, gdy tylko odtaje ziemia.
Warto zwrócić uwagę na wcześniejsze przygotowanie, przed wysiewem: w ciągu miesiąca poprzedzającego wysiew przechowujemy materiał siewny (ząbki pierwszego okręgu) w szufladzie na warzywa, w lodówce, w plastikowej torbie.
Takie przygotowanie zapewni, w materiale siewnym, zaczątki systemu korzeniowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piętnaście − 11 =