Zabytkowa biżuteria w lesie.

biżuteria w lesie

Podczas prac rekultywacyjnych na terenie dawnego poligonu w Nadleśnictwie Okonek dokonano niecodziennego odkrycia. Ku zaskoczeniu leśników nie były to niewybuchy, ale zabytkowa biżuteria z epoki brązu, licząca sobie blisko 3000 lat.

12 bogato zdobionych ozdób wykonanych z brązu odnaleziono w trakcie przeczesywania miejscowych lasów w poszukiwaniu pozostałości po działaniach wojska. Skarb zalegał na głębokości 75 cm, ukryty pod warstwą śmieci i tylko czujność sapera, który ponownie sprawdził zagłębienie, sprawiła, że został odnaleziony.

Wszystkie przedmioty są bardzo dobrze zachowane, prawdopodobnie dlatego, że były umieszczone w glinianym naczyniu, tak starym, że rozpadło się w chwili wydobycia. Wstępnie biżuterię można datować na późną epokę brązu, czyli IX–VIII w p.n.e. To oznacza, że jest ona śladem kultury łużyckiej i osadnictwa, które wieki temu istniało na tych terenach. Trudno wycenić jej wartość fizyczną, ale jako świadectwo naszego historycznego dziedzictwa jest bezcenna.

Z tego typu odkryciem i takiej rangi archeolog ma przeciętnie do czynienia raz na kilka lub kilkanaście lat – powiedziała Agata Szczypiorska, archeolog, obecna przy wydobyciu i zabezpieczeniu ozdób. 

Znalezisko przeszło już proces konserwacji. W najbliższym czasie będzie obiektem badań naukowców, którzy przygotują jego opis i spróbują dociec, do czego mogły służyć te przedmioty.

O dalszych losach skarbu zadecyduje wojewódzki konserwator zabytków. Najprawdopodobniej trafi on do jednego z muzeów w północnej Wielkopolsce.

Zazwyczaj odnalezione cenne przedmioty wzbogacają zbiory placówek gromadzących pamiątki z danego regionu.

Bardzo dobrze się stało, że do projektu, polegającego na usuwaniu z lasów niebezpiecznych materiałów pochodzenia wojskowego, zostali zaproszeni również archeolodzy. Naszą współpracę: naukowców, leśników i saperów oceniam bardzo pozytywnie – podsumowuje Przemysław Szczawiński, koordynator projektu z ramienia nadleśnictwa.

Do niedawna tereny Nadleśnictwa Okonek znajdowały się w zasięgu poligonu, na którym ćwiczyła artyleria i wojska pancerne. Dlatego też objęto je projektem rekultywacji obszarów powojskowych należących do Lasów Państwowych, nad którego realizacją czuwało Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych. W ramach projektu oczyszczono sapersko ponad 30 000 ha polskich lasów, usuwając z nich ok. 1,5 mln sztuk materiałów niebezpiecznych.

Skarb z Okonka jest jednym z kilku ważnych odkryć archeologicznych poczynionych przy okazji tego przedsięwzięcia. Projekt od kilku lat realizują Lasy Państwowe, korzystając ze wsparcia środków unijnych. Jak się okazuje, jednym z mniej oczekiwanych – a jednak istotnych z punktu widzenia zachowania pamięci kulturowo-historycznej – rezultatów jego realizacji, jest otwarcie części lasów również dla historyków i archeologów. Badacze już dziś deklarują, że po jego zakończeniu wrócą na tereny, w pobliżu których znajdowały się najbardziej interesujące znaleziska. W polskich lasach wciąż jeszcze wiele pozostaje do odkrycia.

 

Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szesnaście − 1 =