Zakończyły się Warszawskie Dni Elektrorecyklingu.

Dni Elektrorecyklingu

Warszawskie Dni Elektrorecyklingu- skończyły się!

Akcja skierowana była do uczniów warszawskich szkół podstawowych i gimnazjów i spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno młodzieży jak i dorosłych. Utwierdza nas to w przekonaniu, że tego typu akcje są potrzebne – tym bardziej, że dane świadczące o systematycznym wzroście ilości odpadów są zatrważające, a niestety Polacy wciąż mają niewielką świadomość problemu.

O ok 5% rocznie wzrasta ilość zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, zużywamy także coraz więcej opakowań. Elektrośmieci zawierają substancje toksyczne, bardzo szkodliwe dla zdrowia oraz życia ludzi, a także wpływające na zmiany klimatu.

Początkowo Dni Elektrorecyklingu były realizowane jedynie we Wrocławiu. Jednak sukces poprzednich edycji, w szczególności zaangażowanie młodzieży oraz szerokie zainteresowanie mediów i mieszkańców zmotywował Organizatorów do rozszerzenia projektu na kolejne miasta: Warszawę i Kraków.

W każdym z miast Akcja przebiegała nieco inaczej, łączy je jednak kilka stałych punktów programu. We Wrocławiu w 2014 roku odbyły się: konkurs w formie gry miejskiej dla młodzieży, edukacyjne seanse filmowe na Placu Solnym, publikacja poradnika (np. w Gazecie Wrocławskiej 30 października).

W Krakowie zrealizowano także ekologiczną prowokację na Plantach, a ulicę Elektoralną w centrum Warszawy ozdobiła sugestywna instalacja artystyczna – gigantyczne drzewo recyklingowe.

Podsumowanie Warszawskich Dni Elektrorecyklingu:

W Warszawie akcja rozpoczęła się 20 października otwarciem konkursu dla szkół w formie „Gry Miejskiej”. Zabawa ta wykorzystuje metodykę podchodów, co wyjątkowo podoba się młodzieży. Około 2,5 km trasa, plansze z zadaniami ilustrowane ręką wybitnego rysownika komiksowego Marcina Kułakowskiego i ciekawe zadania skusiły 15 szkół, które wystawiły 39 zespołów.
To bardzo dobry wynik biorąc pod uwagę, że w Warszawie akcja organizowana była po raz pierwszy!

Również od 20 października do 3 listopada warszawiacy mogli podziwiać ekspozycję plansz edukacyjnych wystawioną przed kinem „Muranów”. Kolorowe dzieła sztuki informowały
o zagrożeniach dla środowiska naturalnego pojawiających się w związku z niewłaściwym wyrzucaniem odpadów niebezpiecznych oraz innych, podlegających selektywnej zbiórce. Wszystko – mimo powagi tematu – na wesoło.

Natomiast przed Mazowieckim Instytutem Kultury, który był współorganizatorem akcji w Warszawie, w ramach Dni Elektrorecyklingu posadzono pierwsze drzewo gatunku recy-KLON! Instalacja autorstwa pana Marka Zalewskiego w całości wykonana została z elektroodpadów. Drzewko „rosło” przed Instytutem do zakończenia Akcji, a po ścięciu trafi do specjalistycznego zakładu przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Tam zostanie przetworzone i stanie się cennym surowcem wtórnym.

Od 24 października do 7 listopada również w Mazowieckim Instytucie Kultury organizowano „Piątki filmowe” podczas których wyświetlany był film edukacyjny dotyczący prawidłowego postępowania z zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Bezpłatne seanse filmowe przeznaczone były dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.

W ramach Akcji Warszawskie Dni Elektrorecyklingu 25 października podczas zbiórki elektroodpadów na parkingach sieci TESCO (ul. Górczewska i Al. KEN) zebrano ponad tonę elektrośmieci, które trafią do recyklingu.

21 listopada, sześć najlepszych zespołów, w 2 kategoriach wiekowych (szkoły podstawowe i gimnazja) odebrało atrakcyjne nagrody – w tym sprzęt elektroniczny (laptopy, drukarki, odtwarzacze multimedialne) podczas uroczystego zakończenia Warszawskich Dni Elektrorecyklingu w Mazowieckim Instytucie Kultury.

DniElektrorecyklingu 3

Organizatorami Dni Elektrorecyklingu są:

• Biosystem Elektororecykling Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego
i Elektronicznego S.A. oraz
• ZGK Organizacja Odzysku Biosystem S.A.
• Mazowiecki Instytut Kultury

Nagrodzone zespoły:

• I KATEGORIA – szkoły podstawowe:

• I miejsce Szkoła Podstawowa nr 166 im. Żwirki i Wigury
• II miejsce Szkoła Podstawowa nr 166 im. Żwirki i Wigury
• III miejsce Polsko-Francuska Niepubliczna Szkoła Podstawowa La Fontaine III miejsce Szkoła Podstawowa nr 92 im. Jana Brzechwy

• II KATEGORIA – gimnazja:

• I miejsce Gimnazjum nr 10
• II miejsce Gimnazjum nr 39

Szczegółowe informacje o Dniach Elektrorecyklingu w poszczególnych miastach dostępne są na stronie internetowej www.dnielektrorecyklingu.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziesięć − osiem =