Zegar na wodę

Zegarki na baterie lub zasilane energią elektryczną to już przeszłość ?
Niewykluczone, bo amerykańska firma proponuje.. zegar na wodę 🙂

“Ten wyjątkowy zegarek jest zbudowany, aby zaoszczędzić pieniądze i ograniczyć emisję dwutlenku węgla przy użyciu odnawialnych źródeł. Konieczność regularnych akumulatorów litowo-jonowych … to już przeszłość”, podaje spółka Bedol.

Każdy z nas jest posiadaczem jakiegoś zegara i właściwie trudno bym nam się bez niego funkcjonowało.

Mamy zegary stojące, mamy zegary ścienne.

Niestety jedną z wad zegara ściennego jest zapotrzebowanie na moc, co wymaga zasilacza lub baterii, oba rozwiązania mają swoje słabości.

Konieczności podłączenia wtyczki oznacza, że zegar musi być zamontowany w pobliżu gniazda elektrycznego, a zegar zasilany bateriami potrzebuje …niestety … baterii :), które muszą być zakupione i co jakiś czas wymieniane lub doładowywane.

Oczywiście możemy mieć też zegar ‘nakręcany’, ale ludzie stają się leniwi ..a zegar trzeba regularnie nakręcać 😉

ZEGAR WODNY

Działanie tego zegara możemy wyjaśnić posługując się znanym wszystkim, klasyczny przykładem doświadczenia ze szkoły.

Wszyscy pamiętamy ćwiczenie z cytryną lub ziemniakiem, kiedy to umieszczaliśmy w nich elektrody z cynku i miedzi, a po chwili żaróweczka nam świeciła ? 🙂

Takie zestawy edukacyjne można i dziś nabyć.
Zegary z firmy Bedol, jednak nie wymagają ziemniaka lub specjalnego elektrolitu, aby wygenerować wystarczająco dużo energii, pozwalającej uruchomić zegarek.

Wystarczy zwykła woda z kranu !

Ten wyjątkowy zegar oszczędza pieniądze i zmniejsza emisję dwutlenku węgla przez użytkownika. Wykorzystanie odnawialnych zasobów (woda) sprawia, że zapotrzebowanie na normalne akumulatorki litowo-jonowe należy już do przeszłości.

Zegar wykorzystuje energię z jonów występujących w zwykłej wodzie z kranu, dzięki wbudowanym specjalnym blaszkom (płytkom).

Gdy płytki napotykają wodę, naturalnie występujące dodatnie (+) i ujemne. (-) jony potrafią wygenerować wystarczająco dużo energii, aby utrzymać pracę zegara
Zegar ścienny Bedol może doskonale mierzyć czas w okresie do sześciu miesięcy (lub dłużej, nawet do roku) na jednym napełnieniu wodą z kranu (!)

zegar wodny
zegar wodny

Następnie wszystko, co jest wymagane, to wylać wodę i napełnić zegar ponownie.

zegar na wode 2
zegar na wodę

Biorąc pod uwagę, że cena wody z kranu jest znikoma, zwłaszcza w porównaniu do ceny baterii i zasilania elektrycznego, a zegar poza wodą nie wymaga żadnych innych zasobów może być świetnym sposobem na wprowadzenie odrobiny ekotechnologii do naszego domu i życia 🙂

 Zobacz też Samochód na wodę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 + 4 =