Złoto z odpadów elektronicznych!

Genialna innowacja.

Indyjscy naukowcy używają liści do wydobycia złota z odpadów elektronicznych!

Obecnie jednym z najczęstszych zastosowań złota jest użycie go w smartfonach, ale z żywotnością 5 lat, te smartfony są wyrzucane w śmieci wraz ze złotem. Już tak nie będzie.

Odkąd ludzkość odkryła metaliczne złoto, to prawie wszędzie na stałe zagosciło wokół nas. W naszych czasach złoto służy nie tylko do wyrobu biżuterii, ale ze względu na swoje wyjątkowe właściwości, jest wykorzystywane do wytwarzania elementów elektronicznych, leków, a nawet jako składnik do gotowania.

Co ciekawe, jednym z najczęstszych zastosowań złota jest dziś smartfon, laptop i aparat cyfrowy. Ze względu na lepszą przewodność złota i ogólną odporność na utlenianie i korozję w różnych środowiskach, złoto jest wykorzystywane w licznych złączach elektronicznych.

Złoto może trwać wiecznie, ale nie elektronika, w której jest schowane. Według badania CEA’s CE Product Life Cycle urządzenia takie jak smartfony mają średnią żywotność tylko pięciu lat – z liczbą spadającą każdego roku.

Nic dziwnego, że w 2016 r. podsumowanie e-odpadów zanotowało masę 44,7 mln ton e-odpadów w ciągu zaledwie jednego roku.

zloto z odpadow 2

Ujmując to w perspektywie, płytka drukowana (PCB) (używana w telefonach komórkowych i komputerach osobistych) zawiera około 280 g / tonę złota. Przy około 44,7 miliona ton odpadów oznacza to, że w tych odpadach znajduje się około 12 000 ton złota, czyli około 10 000 000 standardowych sztabek złota leżących w stosach śmieci!

W rzeczywistości, Japonia stara się nawet poddać recyklingowi stare technologie, w tym smartfony, aby stworzyć medale olimpijskie dla Tokyo 2020 Games.

Ale problem polega na tym, jak złoto jest wydobywane. Dostępne są metody takie jak strącanie, wymiana jonowa, ekstrakcja rozpuszczalnikiem i flotacja w celu odzyskania złota. Ale te metody mają poważne wady, takie jak stosowanie toksycznych chemikaliów, wysokie wymagania dotyczące odczynników i generowanie toksycznych odpadów wtórnych, które wymagają właściwej utylizacji.

Stąd lepszą alternatywą dla wydobywania złota jest potrzeba godziny. I tą alternatywa jest to, co naukowcy z Indii opracowali przy użyciu liści roślin.

Bharat C. Choudhary i Amulrao U. Borse z North Maharashtra University, Debajyoti Paul z Departamentu Nauk o Ziemi, Indian Institute of Technology, Kanpur i Dipak J. Garole z Dyrekcji Geologii i Górnictwa, Rząd Maharashtra stworzyli tę metodę.

Więc jak dokładnie liście pomogą w wydobywaniu złota z odpadów? Aby to zrozumieć, podzielmy proces na mniejsze części.

Aby uzyskać złoto, naukowcy potrzebują:

1. Bio-sorbent adsorbujący złoto.
2. Usuwanie złota z e-odpadów
3. Wykorzystanie bio-sorbentu do adsorpcji złota
4. Odzyskanie złota z bio-sorbentu.

W pierwszym etapie wykorzystuje się liście Lagerstroemia speciosa, powszechnie znane jako „Pride Of India”. Mogą one łączyć się ze specyficznymi jonami metali, np. Złotem. Ale używanie tylko liści do adsorpcji złota nie jest zbyt skuteczne.

Naukowcy stworzyli więc bio-sorbent z liśćmi i polietylenoiminą (PEI). Polietylenoimina (PEI) jest szeroko stosowana do adsorpcji i odzyskiwania różnych jonów metali z wodnych ośrodków.

Najpierw zbierane są liście rośliny Lagerstroemia speciosa, przemywane ultra czystą wodą, suszone powietrzem w temperaturze pokojowej i sproszkowane.

Następnie stosuje się PEI, aby zapobiec ługowaniu i zwiększyć adsorpcję.

Proszek liści jest zawieszany w roztworze PEI i mieszany przez cztery godziny w 25 ° C za pomocą mieszadła magnetycznego. Roztwór ten przekształca się w bio-sorbent PEI-LS, oddzielony od zawiesiny za pomocą filtracji próżniowej.

zloto z odpadow 3

Następnie naukowcy musieli wydobywać złoto z e-odpadów.

Odbywa się to przez poddanie odpadów różnym obróbkom kwasowym, otrzymując kwasowo-wyługowany roztwór złota.

Ten kwaśny roztwór złota jest następnie mieszany z bio-sorbentem PEI-LS w warunkach eksperymentalnych i oglądany pod skaningowym mikroskopem elektronowym oraz w rozpraszającym energię spektroskopie rentgenowskim.

Widmo EDS ze złoconego PEI-LS ujawnia obecność szczytów złota przy współczynniku adsorpcji 97,9%. Możecie zobaczyć mikroskop elektronowy i obrazy spektroskopowe przed i po bio-sorbencie.

Później złoto musi zostać odzyskane z bio-sorbentu. Dokonuje się tego za pomocą różnych środków wypłukujących. Kwaśny tiomocznik ma najwięcej odzysku, około 96,9% złota odzyskanego z bio-sorbentu.

I przez to mamy to – tani i ekologiczny bio-sorbent za pomocą prostej modyfikacji PEI liści Lagerstroemia speciosa pozostawia proszek, który wydobędzie złoto z e-odpadów!

Ten bio-sorbent można nawet wykorzystać do odzyskiwania złota ze ścieków z kopalni złota lub wody do polerowania biżuterii. Co więcej, bio-sorbent ma dobry wskaźnik wielokrotnego użytku po każdym procesie adsorpcji.

Serdeczne podziękowanie dla THE BETTER INDIA za możliwość skorzystania z materiału

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

8 − sześć =