Znacie pielmieni ?
Spis treści
Pielmieni to nadziewane pierogi
Pierogi pielmieni to danie, które prawie wszyscy uwielbiają. Chociaż różnią się wielkością, technologią wytwarzania i nadzieniem, jako danie istnieją wśród większości narodów świata.
Pierogi idealnie pasują na każdą okazję, ale najlepiej smakują te wykonane własnoręcznie. Zdecydowany problem zawsze pojawia się z ich lepieniem.
Do tej pracy nie ma wielu chętnych… Lepienie ręczne lub przy zastosowaniu pojedynczych foremek bardzo wydłuża czas ich wykonania i wiele osób to zniechęca.
Sposób na szybkie lepienie pierogów mają nasi sąsiedzi, którzy od XV wieku podbijają świat swoimi pielmieni, czyli nadziewanymi pierożkami.
Pielmieni i pielmienica
Idealny sprzęt, który przyspiesza proces powstawania idealnych w kształcie pierogów to tak zwana Pielmienica.
Bardzo prosta w obsłudze forma, która pozwala szybko i sprawnie formować pierogi. Metalowa maszynka do pierogów jest bardzo łatwa w obsłudze.
Rozwałkowaną warstwę ciasta należy położyć na formie do pierogów. W miejscach, w których znajdują się dziury, należy wypełnić je farszem, a potem przykryć innym arkuszem ciasta, na wierzchu.
Następnie górne ciasto wałkujemy. Dzięki metalowym czy plastikowym występom wzdłuż krawędzi otworów, krawędzie pierogów sklejają się i ściskają.
Sekret posługiwania się pielmienicą: przed rozłożeniem ciasta na formie należy ją delikatnie posypać mąką. Zapobiegnie to przywieraniu ciasta.
Czy recepturę pielmieni odkryli Rosjanie?
Trudno powiedzieć. Jedno jest pewne, że to tradycyjna potrawa kuchni rosyjskiej. pielmieni to produkt, poddany obróbce termicznej, z przaśnego ciasta, nadziewanego mięsem mielonym lub rybą. Popularny zwłaszcza na Uralu i na Syberii.
Na Syberii być może pielmieni zostały podpatrzone u koczowniczych ludów: Tatarów syberyjskich, Kirgizów.
Wielu badaczy twierdzi, że ojczyzną tych pierogów są Chiny.
Tak czy inaczej pierożki te “wędrowały” i zadomowiły się w wielu krajach na dobre. Mają tylko różne nazwy i zawierają różne farsze.
W Chinach, Japonii i Korei są to jiaozi (gyoza), baozi, wontons, mandu i shumai, które na Zachodzie jest często nazywane chińskimi pierożkami, w rzeczywistości oznacza ogólnie południowochińskie przekąski.
W kuchniach ludów Azji Środkowej, Mongolii, Tybetu, Buriacji i Kałmucji występują również analogi pierogów – manti, pozy (buuza), berigi, momo i chuchvara.
Podobnym daniem kuchni żydowskiej są kreple lub kreplech. W kuchniach narodów Kaukazu – chinkali (kołduny).
We Włoszech są ravioli i tortellini, na południu Niemiec, w kuchni szwabskiej gotują multaschens, a w Szwecji – kroppkakor.
Istnieje również stare danie rosyjskiej kuchni klasztornej – kundjum. Kundjumy (kundjubki, kundjumy) Кундюмы to stare rosyjskie danie z XVI wieku, które jest rodzajem pierogów z nadzieniem grzybowym. Ciasto na kundjum jest wyrabiane z olejami roślinnymi (nasiona słonecznika lub maku) i gorącą wodą, a zatem jest kombinacją ciasta parzonego i ciasta ciągniętego.
Ten rodzaj dania jest również szeroko rozpowszechniony w Indiach. (Wikipedia.ru)
W języku angielskim wszystkie dania typu kluski oznaczane są jednym wspólnym słowem – knedle.
Jak przygotować tradycyjne pielmieni ?
Ciasto na pierogi pielmieni powstaje z mąki, jajek i wody.
Nadzienie tych tradycyjnych pierogów powinno zawierać wołowinę, wieprzowinę lub jagnięcinę z dodatkiem różnej ilości przypraw: cebuli, czosnku, ziół.
Dawniej wiele pielmieni „nadziane” było mięsem niedźwiedzia (!), jelenia, łosia, gęsi, ryby, ale także ziemniakami, kapustą, grzybami czy sezonowymi owocami.
- mąka – 300 g
- woda – ¾ szklanki
- jajka – żółtka 2 szt.
- Sól i pieprz do smaku
- oleje – ½ łyżki
Do przygotowania farszu potrzebujemy:
- pulpa wołowa – 150 g
- pulpa wieprzowa – 150 g
- pulpa z jagnięciny (niektórzy zastępują mięsem z kurczaka) – 150 g
- cebula – 1 szt.
- sól, pieprz – do smaku
- zimna woda dla soczystości
Zasady gotowania
Zagniatamy ciasto, tak można je było rozwałkować na cieniutkie placki.
Mięso dokładnie mieszamy, dodajemy drobno posiekaną cebulkę. Cebulka może być surowa lub przesmażona, sól i pieprz. Na koniec dolewamy troszeczkę wody, aby mięso było soczyste.
Wszystkie składniki bardzo dokładnie mieszamy
Aby uformować pierożki skorzystać możemy z pielmienicy.
Rozwałkowany bardzo cieniutko placek kładziemy na formę. Delikatnie wgniatamy ciasto w otwory, aby utworzył się dołek na nałożenie farszu.
W utworzone dołki wkładamy farsz i przykrywamy całość plackiem z ciasta. Rozwałkowujemy ciasto, dzięki czemu sklejają się brzegi pielmieni (dolnej i górej warstwy ciasta).
Wkładamy na 5-10 minut do osolonej, gotującej wody lub bulionu. Dla zachowania smaku powinno to przypominać gotowanie na parze.

zobacz też: Pierogi i cieciorka
Ciekawostka
W 1879 roku w Niżnym Nowogrodzie, ukazała się broszura „Piosenki o pierogach”, której epigraf brzmiał: Jestem gotów paść na kolana przed tym, który wymyślił pielmieni. 🙂
W tym samym żartobliwym stylu utrzymano ponad 20 zwrotek, w których śpiewano o tych pysznych pierogach.
zdjęcie wprowadzające: Eugene Kim , licencja: CC BY 2.0
Artykuł powstał w ramach:

Projekt dofinansowany ze środków Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w ramach Otwartego Konkursu na Dofinansowanie Zdalnych Przedsięwzięć na rzecz Dialogu i Porozumienia w Stosunkach Polsko-Rosyjskich