Znacie pielmieni ?

Pielmieni to nadziewane pierogi

Pierogi  pielmieni to danie, które prawie wszyscy uwielbiają. Chociaż różnią się wielkością, technologią wytwarzania i nadzieniem, jako danie istnieją wśród większości narodów świata.

Pierogi idealnie pasują na każdą okazję, ale najlepiej smakują te wykonane własnoręcznie. Zdecydowany problem zawsze pojawia się  z ich lepieniem.

Do tej pracy nie ma wielu chętnych… Lepienie ręczne lub przy zastosowaniu pojedynczych foremek bardzo wydłuża czas ich wykonania i  wiele osób to zniechęca.

Sposób na szybkie lepienie pierogów mają nasi sąsiedzi, którzy od XV wieku podbijają świat swoimi pielmieni, czyli nadziewanymi pierożkami.

Pielmieni i pielmienica

Idealny sprzęt, który przyspiesza proces powstawania idealnych w kształcie pierogów to tak zwana Pielmienica.

Bardzo prosta w obsłudze forma, która  pozwala szybko i sprawnie formować pierogi. Metalowa maszynka do pierogów jest bardzo łatwa w obsłudze.

Rozwałkowaną warstwę ciasta należy położyć na formie do pierogów. W miejscach, w których znajdują się dziury, należy wypełnić je farszem, a potem przykryć innym arkuszem ciasta, na wierzchu.

Następnie górne ciasto wałkujemy. Dzięki metalowym czy plastikowym występom wzdłuż krawędzi otworów, krawędzie pierogów sklejają się i ściskają.

Sekret posługiwania się pielmienicą: przed rozłożeniem ciasta na formie należy ją delikatnie posypać mąką. Zapobiegnie to przywieraniu ciasta.

6minut – wykonywanie pierogów przy pomocy pielmienicy ( forma do pierogów, pierożnica)

Czy recepturę pielmieni odkryli Rosjanie?

Trudno powiedzieć.  Jedno jest pewne, że to tradycyjna potrawa kuchni rosyjskiej. pielmieni to produkt, poddany obróbce termicznej, z przaśnego ciasta, nadziewanego mięsem mielonym lub rybą. Popularny zwłaszcza na Uralu i na Syberii.

Na Syberii być może pielmieni zostały podpatrzone u koczowniczych ludów: Tatarów syberyjskich, Kirgizów.

Wielu badaczy twierdzi, że ojczyzną tych pierogów są Chiny.

Tak czy inaczej pierożki te “wędrowały”  i zadomowiły się w wielu krajach na dobre. Mają tylko różne nazwy i zawierają różne farsze.

W Chinach, Japonii i Korei są to jiaozi (gyoza), baozi, wontons, mandu i shumai, które na Zachodzie jest często nazywane chińskimi pierożkami, w rzeczywistości oznacza ogólnie południowochińskie przekąski.

W kuchniach ludów Azji Środkowej, Mongolii, Tybetu, Buriacji i Kałmucji występują również analogi pierogów – manti, pozy (buuza), berigi, momo i chuchvara.

Podobnym daniem kuchni żydowskiej są kreple lub kreplech. W kuchniach narodów Kaukazu –  chinkali (kołduny).

We Włoszech są ravioli i tortellini, na południu Niemiec, w kuchni szwabskiej gotują multaschens, a w Szwecji – kroppkakor.

Istnieje również stare danie rosyjskiej kuchni klasztornej – kundjum. Kundjumy (kundjubki, kundjumy) Кундюмы to stare rosyjskie danie z XVI wieku, które jest rodzajem pierogów z nadzieniem grzybowym. Ciasto na kundjum jest wyrabiane z olejami roślinnymi (nasiona słonecznika lub maku) i gorącą wodą, a zatem jest kombinacją ciasta parzonego i ciasta ciągniętego.

Ten rodzaj dania jest również szeroko rozpowszechniony w Indiach. (Wikipedia.ru)

W języku angielskim wszystkie dania typu kluski oznaczane są jednym wspólnym słowem – knedle.

Jak przygotować tradycyjne pielmieni ?

Ciasto na pierogi pielmieni powstaje z mąki, jajek i wody.

Nadzienie tych tradycyjnych pierogów powinno zawierać wołowinę, wieprzowinę lub jagnięcinę z dodatkiem różnej ilości przypraw: cebuli, czosnku, ziół.

Dawniej wiele pielmieni „nadziane” było mięsem niedźwiedzia (!), jelenia, łosia, gęsi, ryby, ale także ziemniakami, kapustą, grzybami czy sezonowymi owocami. 

  • mąka – 300 g
  • woda – ¾ szklanki
  • jajka –  żółtka 2 szt.
  • Sól i pieprz  do smaku
  • oleje – ½ łyżki

Do przygotowania farszu potrzebujemy:

  • pulpa wołowa – 150 g
  • pulpa wieprzowa – 150 g
  • pulpa z jagnięciny  (niektórzy zastępują mięsem z kurczaka) – 150 g
  • cebula – 1 szt.
  • sól, pieprz – do smaku
  • zimna woda dla soczystości

Zasady gotowania

Zagniatamy ciasto, tak  można je było rozwałkować na cieniutkie placki.

Mięso dokładnie mieszamy, dodajemy drobno posiekaną cebulkę. Cebulka może być surowa lub przesmażona, sól i pieprz. Na koniec dolewamy troszeczkę wody, aby mięso było soczyste.

Wszystkie składniki bardzo dokładnie mieszamy  

Aby uformować pierożki skorzystać możemy z pielmienicy.

Rozwałkowany bardzo cieniutko placek kładziemy na formę. Delikatnie wgniatamy ciasto w otwory, aby utworzył się dołek na nałożenie farszu.

W utworzone dołki wkładamy farsz i przykrywamy całość plackiem z ciasta. Rozwałkowujemy ciasto, dzięki czemu sklejają się brzegi pielmieni (dolnej i górej warstwy ciasta).

Wkładamy na 5-10 minut do osolonej, gotującej wody lub bulionu. Dla zachowania smaku powinno to  przypominać gotowanie na parze.


Pierogi plus cieciorka na talerzu

zobacz też: Pierogi i cieciorka


Ciekawostka

W 1879 roku w Niżnym Nowogrodzie, ukazała się broszura „Piosenki o pierogach”, której epigraf brzmiał:  Jestem gotów paść na kolana przed tym, który wymyślił pielmieni. 🙂

W tym samym żartobliwym stylu utrzymano ponad 20 zwrotek, w których śpiewano o tych pysznych pierogach.

zdjęcie wprowadzające: Eugene Kim , licencja: CC BY 2.0

Artykuł powstał w ramach:

CPRDiP

Projekt dofinansowany ze środków Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w ramach Otwartego Konkursu na Dofinansowanie Zdalnych Przedsięwzięć na rzecz Dialogu i Porozumienia w Stosunkach Polsko-Rosyjskich

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy + 4 =