Związki w mięsie mogą być rakotwórcze

Badania populacyjne wskazują na możliwy związek między spożyciem mięsa a rakiem.

W świetle najnowszych badań przeprowadzonych przez Duński Narodowy Instytut Żywności i Duński Uniwersytet Technologiczny spożywane mięso może zawierać substancje rakotwórcze.

Przegląd badań z różnych krajów pozwolił naukowcom zwrócić uwagę na pewnego rodzaju zależności i związki w mięsie mające wpływ na ryzyko zachorowania na raka. :

”Hem żelaza to rodzaj żelaza, które znajduje się w mięsie. Na podstawie badań na zwierzętach, a także badaniach aktywności hemu żelaza w naszych jelitach, jest oczywiste, że hem żelaza może mieć działanie rakotwórcze.” Naukowcy co prawda potwierdzają, że wpływ może być niewielki, ale jest realny.

Porównanie badań wykazało także związek pomiędzy rozwojem nowotworu ,a spożyciem mięsa, które zostało podgrzane w wysokich temperaturach:
Heterocykliczne aminy oraz wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (PAH) tworzą się, gdy mięso poddaje się obróbce w wysokiej temperaturze gotowania ”

i wreszcie…
Dodawanie azotynu do kilku rodzajów mięsa przetworzonego może potencjalnie tworzyć rakotwórcze związki N-nitrozowe w mięsie lub w jelitach.

Badania nie oznaczają, że kategorycznie należy zaprzestać spożywania mięsa ( zwłaszcza czerwonego ), które jest źródłem żelaza.

Należy jednak trzymać się kilku zasad:
• Unikać podczas obróbki termicznej kapania tłuszczu na źródło ciepła.
• producenci żywności mogą zmniejszać ryzyko nowotworu, minimalizując stosowanie azotynu i dodawać kwas askorbinowy lub izo-askorbinowy, co hamuje powstawanie związków N-nitrozowych.”

I najważniejsze przesłanie…

Mięso najlepiej spożywać w połączeniu z dużą ilością warzyw czy owoców

”Dane sugerują, że dieta bogata w błonnik, np z całych ziaren, owoców i warzyw może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka wśród jedzących mięso. Błonnik może np do pewnego stopnia związać związki rakotwórcze w jelicie i w ten sposób ograniczyć szkodliwe efekty tych związków”

Materiał:Technical University of Denmark

Zdjęcie: Pixabay

Warto przeczytać:

Przetworzone mięso- rakotwórcze!

Świadome zakupy – najpierw czytaj, potem jedz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 − jeden =