„Żyj Lagom”- Anna Brones

Szwedzka sztuka życia w harmonii.

Nie trzeba być Szwedem, by rozumieć, że mniej znaczy więcej!

Szwecja urzeka wielu. Często wymienia się ją jako wymarzone miejsce do zamieszkania, regularnie plasuje się w czołówce państw o najlepszych warunkach życia, biorąc pod uwagę zdrowie i zadowolenie obywateli oraz zrównoważony rozwój. Szwedzką kulturę cechuje prostota, opanowanie i uporządkowanie, a także bliski związek z naturą, które wyrażają ogólne dążenie do harmonii, niejako nadrzędne wobec wszelkich innych wartości życia.

Słowem-kluczem do zrozumienia tej cechy Szwedów jest lagom, które w najprostszym tłumaczeniu oznacza „w sam raz” i odnosi się zarówno do równowagi osobistej, jak również całego społeczeństwa. To filozofia umiarkowania i prostoty, która stoi w opozycji do wszechobecnego we współczesnym świecie kultu jednostki i konsumpcjonizmu. Może okazać się kluczem do osiągnięcia w życiu tego specyficznego poczucia zadowolenia, że mamy dokładnie tyle rzeczy i czasu, wszystkiego, ile nam trzeba.

Autorka książki Żyj lagom. Szwedzka sztuka życia w harmonii wyjaśnia, skąd się wzięła i na czym dokładnie polega filozofia lagom oraz jak wprowadzić ją w życie, by czerpać z niego więcej satysfakcji… a w zasadzie nie więcej, tylko w sam raz. Wskazuje zalety życia pomiędzy skrajnościami – za to w pełni świadomego (siebie, swoich bliskich i otaczającego świata) i uważnego – bo, jak podkreśla, życie pod dyktat „za mało” i „zbyt wiele”, wyczerpuje i pozbawia energii.

Nie ma prostego przepisu na zdrowe i zrównoważone życie, recepty, która pozwoliłaby odmienić je z dnia na dzień, ale sądzę, że lagom stanowi przynajmniej część rozwiązania tego problemu. Jest spoiwem łączącym wiele aspektów szwedzkiej kultury i szwedzkiego społeczeństwa, jest fundamentalną zasadą postępowania jednostki, etosu wzornictwa, wspólnoty. Lagom nie sposób zmierzyć, dlatego czasem tak trudno je uchwycić. – pisze Anna Brones. I kontynuuje – Lagom to po części osobista równowaga, a po części zrozumienie potrzeby więzi społecznej; coś, co jest dobre zarówno dla nas, jak i dla otaczającego nas świata.
Nie da się ukryć, że żyjemy w kulturze oczekiwań, pośpiechu i powinności. Jeździmy zbyt szybko, jemy za dużo, pracujemy zbyt ciężko, wymagamy od siebie zbyt wiele, jesteśmy zanadto zestresowani. Lagom pozwala zwolnić, dogonić samych siebie, by odnaleźć równowagę pomiędzy wszystkimi aspektami życia: zdrowiem, pracą, rodziną, gospodarnością, środowiskiem. Może odnosić się do jedzenia, ubierania się, kupowania czy korzystania z nowych technologii. Lagom mogą być godziny pracy, przerwa na kawę, odnowienie czegoś starego czy spacer.

Anna Brones podkreśla, że „Żyj lagom” to zachęta do zwolnienia obrotów. Do zastanowienia się nad spokojniejszym tempem życia. I powołuje się na ruch Slow Food, który obudził w nas świadomość tego, co jemy, skąd biorą się produkty, po które sięgamy, i jak je przygotowujemy, i zasadę Slow Life oznaczającą racjonalne życie, czyli takie, które nie szkodzi i zarazem skupia się na tym, co najbardziej niezbędne.

Książkę podzieliła na cztery części: praca, dom, zdrowie i środowisko. W każdej omawia sposoby na to, jak być bardziej lagom, czyli jak żyć lepiej, mając mniej. Ubarwiła ją ciekawostkami o Szwedach, szwedzkim designie i szwedzkiej kuchni, dodając kilkanaście przepisów na popularne, proste i zdrowe szwedzkie dania. Dużo uwagi poświęciła związkowi człowieka z naturą i jej roli w naszym życiu, zachęcając do odbudowywania tej więzi.

Kto żyje lagom, ten znajduje szczęście, inne jednak niż to pochodzące z posiadania rzeczy albo z wysokości sumy na pasku z pensją, tylko takie, które wynika ze zrównoważonego istnienia, z zadowolenia z tego, co jest tu i teraz. I każdy jest w stanie włączyć elementy będące lagom do swojego codziennego życia. Bardzo inspirujące.

O autorce:

Anna Brones

Anna Brones
jest pisarką, artystką i producentem, a także autorką kilku książek, w tym Fika: Sztuka szwedzkiej przerwy na kawę, Kulinarny cyklista i Witaj, rowerze. Jej prace były prezentowane w wielu mediach, m.in. w „The Kitchn”, „Adventure Journal”, „Bicycling”, „Sprudge”, „Fresh Cup” i wielu innych.

Dane wydawnicze:

Wydawnictwo Edipresse Książki | s. 224| ISBN 9788381171526 | Cena: 39,90 zł |

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × trzy =