Ocalmy ogrody działkowe!

ocalmy ogrody

POPRZYJ OBYWATELSKI PROJEKT USTAWY.

Wyrokiem z 11 lipca 2012r. Trybunał Konstytucyjny zakwestionował zapisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, w których znalazło się określenie „Polski Związek Działkowców”, gdyż zdaniem TK Związek posiada uprzywilejowaną pozycję względem innych organizacji działkowców.

Wejście w życie wyroku odroczono o 18 miesięcy. Bez przyjęcia przez Sejm nowych regulacji, działkowcy staną się “bezumownymi użytkownikami”.

OBYWATELSKI PROJEKT USTAWY

W projekcie zachowano wszystkie przywileje działkowców niezakwestionowane przez TK, potwierdzono ich prawa do działek oraz gwarancje na wypadek likwidacji ROD.

Niezależnie od tego, projekt przewiduje, że na szczeblu ogrodu, działkowcy będą mogli zadecydować, czy chcą pozostać w stowarzyszeniu ogólnopolskim , czy też założyć odrębne (wydzielić swój ogród).

Obywatelski projekt ustawy o ROD powinien zyskać poparcie każdego, komu naprawdę bliskie jest dobro działkowców oraz zachowanie ogrodów w krajobrazie polskich miast.

Stanowisko polityków wobec tego dokumentu będzie testem ich faktycznych intencji wobec ogrodów.

KOMITET INICJATYWY USTAWODAWCZEJ

W październiku 2012 r. powołany został Komitet Inicjatywy Ustawodawczej Projektu Ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych.

W skład Komitetu weszło 15 osób, reprezentujących interesy działkowców, ogrodów i środowiska polskiego ogrodnictwa działkowego.

Wszyscy członkowie Komitetu działają w jego ramach honorowo – jako obywatele wnoszący projekt ustawy.

Zdecydowana większość z nich to działkowcy od lat zaangażowani w obronę wartości i dorobku ponad 110-letniego ruchu ogrodnictwa działkowego.

Do Komitetu przystąpiło już ponad 360 osób.

KALENDARZ DZIAŁAŃ

 • w dniu 12 października 2012 r. złożono Marszałkowi Sejmu zawiadomienie o utworzeniu Komitetu wraz z projektem ustawy oraz uzasadnieniem. Złożono również niezbędne załączniki, w tym wykaz 1280 podpisów osób z całej Polski, które wyraziły swoje poparcie dla projektu.
 • 5 listopada 2012 r. Pani Marszałek Sejmu podpisała postanowienie o przyjęcia zawiadomienia o utworzeniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Projektu Ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Z tym dniem Komitet nabył osobowość prawną, o czym poinformował w ogólnopolskim dzienniku.
 • Aby projekt mógł być rozpatrzony w Sejmie, Komitet musi obecnie zebrać pod nim nie mniej niż 100 tys. podpisów w ciągu 3 miesięcy od dnia wydania przez Marszałek Sejmu postanowienia o przyjęciu zawiadomienia o utworzeniu Komitetu; termin ten upływa 5 lutego 2013 r.

ocalmy ogrody inicjatywa obywatelska

DLACZEGO POWINNIŚMY POPRZEĆ OBYWATELSKI PROJEKT USTAWY o ROD?

 • po to by zachować “zielone płuca” miast, w przeciwnym razie istnieje ryzyko, że tereny po ogrodach trafią do tzw. “inwestorów” oraz “deweloperów”,
 • by podtrzymać kontakt mieszkańców miast (zwłaszcza blokowisk) z Naturą, do czego nie wystarczy kwiatek w doniczce,
 • by umożliwić starszym ludziom przyjemne spędzenie czasu w kontakcie z przyrodą, bo balkonik w bloku tego nie zapewni
 • by wychowywać dzieci mieszczuchów 🙂 w kontakcie nie tylko z internetem

 ocalmy ogrody działkowe

PONIŻEJ w: POBIERZ ZAŁĄCZNIK Plakat oraz Przewodnik po obywatelskim projekcie ustawy o ROD

W artykule wykorzystano materiały ze strony: ocalmyogrody.pl

5 komentarzy do “Ocalmy ogrody działkowe!

 • 14 stycznia, 2013 o 9:49 pm
  Bezpośredni odnośnik

  Czy w Polsce wszystko jest na sprzedaż ?
  Skoro ludzie mają te ogrody od lat i spokojnie sobie uprawiają to komu to przeszkadza? A raczej kto chce zarobić na tych zielonych gruntach..

  Odpowiedz
 • 15 stycznia, 2013 o 9:04 am
  Bezpośredni odnośnik

  erykmin – masz rację.
  Nagle posłowie w Sejmie sie obudzili i zauważyli uprzywilejowaną pozycję PZD ?
  Są tacy niby praworządni i etyczni czy jednak sprzyjają interesom, jakie można będzie zrobić na tych gruntach, gdy stracą je działkowcy ?

  Odpowiedz
 • 19 kwietnia, 2013 o 10:37 pm
  Bezpośredni odnośnik

  Wielu starszym ludziom te dzialki nadaja sens zycia. Nie powinno sie odbierac niezamoznym emerytom i w ogole wszystkim ludziom tej radosci jaka daje pielegnowanie kwiatow, roslin. Jak mozna chciec zabrac ludziom tak wspaniala rzecz jak ogrodki dzialkowe. I co w zamian? Siedzenie w czterech scianach i ogladanie telewizji?

  Odpowiedz
 • 28 maja, 2013 o 7:20 pm
  Bezpośredni odnośnik

  Niektórzy ludzie błędnie rozumują myślą że Polski Zw,Dz,jest właścicielem naszych działek ale tomy działkowcy tworzymy Związek. Bez działkowców nie ma Związku.Platforma chce zlikwidować Związek to znaczy że chce zlikwidować działkowców.Błędnie się wmawia w prasie i telewizji że płacimy jakieś ogromne pieniądze na Związek a to nie jest prawda,Ogromne pieniądze będziemy płacić jak Związek zostałby zlikwidowany.Dziś w radiu Gorzowskim radna Platformy powiedziała że właśnie takie gigantyczne pieniądze działkowcy płacą na Związek i niektórzy w to wierzą. Brak wiedzy może nas drogo kosztować

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 − 1 =