Ogniwa słoneczne drukowane w 3D.

Koszt wytwarzania energii słonecznej znacznie się zmniejszył w ciągu ostatnich dziesięcioleci i przewiduje się dalszy spadek wraz z rozprzestrzenianiem się nowych technologii.

Ogniwa słoneczne drukowane w 3D mogą zapewnić efektywne kosztowo rozwiązanie, łatwe do przenoszenia, cienkie, elastyczne i subtelne i wymagające tylko drukarki przemysłowej do wykonania. Rozwój tego produktu był bardzo szybki, osiągając wydajność z 3 do 20% w ciągu kilku lat.

Z okazji Światowej Konferencji Dziennikarzy Naukowych w Seulu, w Korei Południowej, koreańscy naukowcy przedstawili badania, które mają na celu zastosować czystą energię na obszarach wiejskich i ubogich na świecie, trudno dostępnych, gdzie około 1, 3 miliarda ludzi żyje bez elektryczności.

Koreańscy naukowcy zilustrowali szczegóły nowej metody: korzyści jest wiele, od redukcji kosztów, w porównaniu do tradycyjnych paneli do efektywności energetycznej i korzystnego cenowo transportu urządzeń.

Za pomocą przemysłowej drukarki 3D, cienka warstwa jest osadzana na powierzchni z tworzywa sztucznego. Pozwala to na zastosowanie ogniw słonecznych na oknach tworząc półprzezroczystą warstwę, taką jak obraz.

Panele mogą być również drukowane na mniejszych powierzchniach przeznaczonych do ładowania i zasilania np. smartfonów i laptopów.

Wydajność jest wysoka ze względu na materiał, na który składają się: komórki perowskitu, który zapewnia wyższą wydajność, znacznie większą niż obecny oparty na krzemie.

Ten materiał zapewnia większą elastyczność, co ułatwia transport do zewnętrznych stref i izolowanie.

Koszty wytwarzania są znacznie zmniejszone, dzięki bardzo małej grubości równej taśmie filmowej.

solar 3d 1

Scott Watckins z koreańskiej FirmyKyung-In Synthetic- mówi:

“Widziałem na własne oczy, jak technologia pozwoliła biednym społecznościom w Indiach mieć dostęp do energii elektrycznej od sieci. To sukces ze względu na prostotę i zmniejszone koszty. Taśma 10x10cm może generować około 10 do 50 W /m “. Jednak to innowacyjne rozwiązanie nie jest pozbawione problemów. W rzeczywistości drukarki przemysłowe zasadniczo wymagają kapitału do inwestowania. Wydrukowane panele mogą być narażone na wilgoć i prowadzić od zanieczyszczenia ołowiem w przypadku pęknięcia.

Firmy takie jak Kyung-In Synthetic prowadzą badania dla nowych powłok, które mogą zapobiec tym problemom, na przykład za pośrednictwem technologii “sprayu”, który oddala ryzyko nadmiernego oddziaływania różnych czynników.
Początkowe koszty inwestycji byłby znaczne, mimo że koszty produkcji są niższe niż standardowe płyty.
Co więcej, brak sieci dystrybucji, która umożliwia dostęp do technologii, nawet w odległych obszarach naszej planety jest to duży problem, który można przezwyciężyć, na przykład, gdyby zorganizować system spółdzielni, gdzie członkowie wspólnoty przyczyniali by się do zasobów i zachowania demokratycznego zarządzania firmą, by zapewnić zarówno dobrą początkową inwestycję i tworzenie silnej sieci dystrybucji lokalnej.”

Podjęcie wyzwania i zwiększenie produkcji tego typu może być znaczącym krokiem dla gospodarki opartej całkowicie na produkcji energii ze źródeł odnawialnych.

Tekst oryginalny i zdjęcia

Ivana Fasciano (Architettura Ecosostenibile )

Licencja:(CC BY-NC-ND 4.0 )

Jeden komentarz do “Ogniwa słoneczne drukowane w 3D.

  • 10 lipca, 2015 o 11:43 pm
    Bezpośredni odnośnik

    Super! Szkoda tylko że w Polsce koncerny energetyczne zrobią wszystko, aby to się nie udało 🙁

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × 4 =