9 zasad dobrego odżywiania.

9 zasad dobrego odżywiania

Nasze odżywianie pozostawia wiele do życzenia. Niestety to główna przyczyna wielu chorób. Można ich uniknąć lub powstrzymać ich rozwój stosując się m.in. do podanych zasad:

1. Jadać więcej żywności bogatej w błonnik. Przede wszystkim pełne ziarno zbóż, nasiona, warzywa i owoce. Błonnik „wymiata” z jelit toksyczne, rakotwórcze substancje, przyczynia się do szybkiego przechodzenia pokarmu przez jelita, przez co skraca się czas kontaktu szkodliwych produktów rozpadu ze ściankami jelit. Jedzmy więc ciemne pieczywo.

2. Jadać więcej żywności zasobnej w witaminę A. należy do niej: marchew, pomidory, szpinak, jarmuż, sałata, natka pietruszki, szczypiorek, koperek, czyli warzywa żółtopomarańczowe i ciemnozielone. Ponadto bogate w witaminę A są: tran, wątroba ryb.

3. Jadać więcej żywności zawierającej witaminę C. bogate w tę witaminę są owoce i warzywa: dziki bez czarny, zielona papryka, owoce róży

4. Jadać dużo warzyw kapustnych. Należą do nich kalafior, brukselka, kapusty: biała, włoska, czerwona- w postaci surówek i kiszone

5. Ograniczyć tłuszcze. Unikać długotrwałego smażenia i pieczenia w tłuszczach i olejach.

6. Unikać produktów przesolonych i konserwowanych.

7. Ograniczać jedzenie mięsa, zwłaszcza wieprzowego i wołowego.

8. Uzupełnić dietę sokami warzywnymi: z marchwi, z czerwonych buraków i białej kapusty. Dobrze jest pić mieszankę z tych soków. Znakomity jest sok z kwaszonej kapusty zmieszany w połowie z niegazowaną woda mineralną. Korzystne jest popijanie soku z czerwonych buraków zakwaszonego serwatką.

9. Odżywiać się umiarkowanie. Nie przejadać się , nie dopuszczać do otyłości.

 

Materiał: Kalendarz Rolników 1994 (wydawnictwo DR Włocławek 1994 )

Zdjęcie: Pixabay (lic. 3.0)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × 5 =