Cała prawda – medyczna marihuana

Leczenie medyczną marihuaną

Książka warta uwagi – medyczna marihuana – sprawa czeka na kompleksowe rozwiązanie od 2017 roku..

”Marek  Bachański, doktor od spraw niemożliwych. Cała prawda o leczeniu marihuaną” – to książka, której autorką jest Dorota Mirska- Królikowska.

W książce, oprócz świadectw rodziców i lekarza, znalazło się wiele cennych informacji na temat samych konopi i ich właściwości leczniczych, a także leczenia.

Wszak, jak pisze w posłowiu prof. Vetulani, preparaty z konopi miały ugruntowaną pozycję jako leki już w czasach czasów starożytnych. Na przełomie XIX i XX wieku były oficjalnie używane w medycynie.

Marihuana medyczna to temat, który budzi skrajne emocje, dzieli społeczeństwo, media i ustawodawców. Rodzice chorych dzieci, dla których jedyną szansą na przeżycie są preparaty z konopi, i specjaliści tacy jak dr Marek Bachański, prof. Jerzy Vetulani, dr Jerzy Jarosz są przekonani co pozytywów do jej legalizacji.

marihuana lecznicza
medyczna marihuana

Przeciwnicy obawiają się narkotycznej plagi…
Co zawierają konopie, że leczą? Czy pacjent leczony marihuaną może się uzależnić?
Czy zalegalizowanie medycznej marihuany może doprowadzić do rozwoju narkomanii?

Czy zalegalizowanie medycznej marihuany może doprowadzić do rozwoju narkomanii?

Medyczna marihuana w Polsce

Marek Bachański to pierwszy lekarz w Polsce, który zdecydował się leczyć dzieci chore na padaczkę oporną na leki preparatami z konopi (medyczna marihuana). Został zwolniony z pracy i postawiony przed sądem, a potem oczyszczony z zarzutów.

Bohater, którym stał się niejako mimo woli, opowiada o traumie, jaką przeżył w czasie procesu, a także o tym, dlaczego walczył o zalegalizowanie medycznej marihuany i skąd bierze siły do tej walki.

Za nim murem stoją rodzice ciężko chorych dzieci, które leczy. Dla nich medyczna marihuana to jedyna szansa na godne życie.

Pracując z tak ciężko chorymi pacjentami, człowiek uczy się trzymać emocje na wodzy, ale przyznam, że trzęsły mi się ręce, kiedy czytałem uniewinniające mnie orzeczenie.

Bo oskarżenie, że krzywdziłem dzieci, które powierzono mojej opiece, że naraziłem je na „utratę życia lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, przez prowadzenie nielegalnego eksperymentu medycznego”, było najbardziej bolesne – opowiada w rozmowie Marek Bachański

Doktor Bochański przywołuje artykuł czwarty „Ustawy o zawodzie lekarza” i mówi:

Lekarz ma nie tylko prawo, ale wręcz obowiązek korzystać z aktualnej wiedzy medycznej, a więc między innymi używać leków, które są zarejestrowane w innym państwie europejskim.

Jak miałem więc nie sięgnąć po nie, skoro wszystkie inne możliwości lecznicze w przypadku moich pacjentów zostały już wykorzystane? I wszystkie zawiodły !

Dzieci i rodzice potrzebują leków z marihuany

Bohaterami książki Doroty Mirskiej-Królikowskiej są również dzieci i rodzice, którzy zdecydowali się opowiedzieć o swojej walce z chorobą.

Ich opowieści pełne są miłości i determinacji, ale także bezradności wobec ignorancji polityków, ludzkiej obojętności i agresji.

Najgorszym wrogiem człowieka jest ignorancja. Jak czegoś nie znasz, nie rozumiesz, to się tego boisz. A ze strachu przed nieznanym rodzi się agresja – mówi jedna z matek.

Osamotnieni rodzice tworzą grupy wsparcia i fundacje – wśród swoich czują się wreszcie zrozumiani.

marihuana w medycynie
medyczna marihuana – źródło nadziei wielu chorych

Nikt, kto nie miał do czynienia z dzieckiem chorym na padaczkę lekooporną, nie jest w stanie wyobrazić sobie, z czym się ta choroba wiąże – przekonuje autorka i wspomina, jak wyglądał jej pierwszy kontakt z dotkniętym nią dzieckiem:

Gdy idę na pierwszy wywiad z mamą jednego z małych pacjentów doktora Bachańskiego, kupuję żelki i mały zestaw klocków. Można z nich zbudować ścigacz z „Gwiezdnych wojen”.

Jestem przekonana, że każdy chłopczyk ucieszy się z takiego prezentu. Wchodzę do pokoju, gdzie Krzyś ćwiczy wytrwale z panią rehabilitantką. Wielkie oczy, śliczny uśmiech.

Po dłuższej chwili orientuję się jednak, że pod ubraniem ukryta jest rurka tracheostomijna, dzięki której można oczyścić drogi oddechowe, a do brzuszka prowadzi druga, którą Krzyś jest odżywiany. Zawstydzona, nawet nie wyciągam żelków ani klocków…

Czym innym jest wiedzieć o chorobie, a czym innym – być świadkiem ataków, a niektóre dzieci mają ich po kilkaset w ciągu dnia.

Tyle, że nie są w stanie się rozwijać:

  • nie jedzą samodzielnie,
  • nie uczą się mówić, chodzić,
  • nie nawiązują nawet kontaktu wzrokowego…
  • leżą i drgają,

Jak pięcioletni Maks.

Prawie nie spaliśmy niemal przez pięć lat, bo przecież te ataki zdarzały się także w nocy – to opowieść jego rodziców.

– Zresztą baliśmy się zasnąć, słuchaliśmy jego oddechu. Jeździliśmy z nim od lekarza do lekarza.

Żadne terapie, żadne leki nie pomagały.

Dramaty rodziców..

Każdy dzień w naszej rodzinie był podporządkowany chorobie Oli – opowiada Paulina Janowicz.

– Zamiast pierwszej zabawki zrobiłam jej specjalne plansze stymulujące rozwój wzroku. Zamiast kolorowej zabawki na pierwsze urodziny kupiliśmy jej łóżko wodne, które miało koić jej spięte ciałko.

Zamiast bucików do stawiania pierwszych kroków dostała ortopedyczne łuski. Zamiast roweru kupiliśmy jej pionizator.

To właśnie ona, po śmierci Oli, która zmarła nie doczekawszy się na legalnie sprowadzony lek (marihuana medyczna), stała się jedną z tak zwanych „matek medycznej marihuany”. Podjęła się walczyć do upadłego by medyczna marihuana była dostępna, by inne dzieci mogły być leczone zgodnie z prawem i żyć.

Na jednym z posiedzeń Sejmu pokazała film.

Widać na nim drobną dziewczynkę podczas ataku padaczki. To córeczka Pauliny, Ola.

Atak trwa i trwa, wszyscy mamy wrażenie, że nigdy się nie skończy. Nienaturalnie wygięte, drgające dziecko sinieje, dławi się, walczy o każdy oddech… I choć wśród polityków zapanowało poruszenie, jedni spuszczali głowy, inni mieli łzy w oczach, ale żadne wiążące decyzje legalizujące leki z konopi nie zostały wtedy podjęte…

Ile kosztuje medyczna marihuana

W Polsce medyczna marihuana – do celów medycznych – jest legalna od 1 listopada 2017 roku. Znowelizowano wtedy ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii, której nowelizację poparło 440 posłów i tylko dwoje było przeciw.

Pozwoliło to chorym na korzystanie z produktów leczniczych wytworzonych na bazie surowca farmaceutycznego – suszu z konopi indyjskich.

Jednak sprawy leczenia medyczną marihuaną do końca nie załatwiono.

Dlaczego ? Bo Sejm nie zgodził się uprawę konopi indyjskich, w celu uzyskania surowca farmaceutycznego, w Polsce. Takie połowiczne rozwiązanie sprawy spowodowało, że surowiec do sporządzania leków musi być sprowadzany z zagranicy (Kanada i Niemcy). Jednak medyczna marihuana nie zawsze jest dostępna – bywają problemy z jego dostępnością w aptekach, ale co gorsze ma z tego powodu wysokie ceny – 60-70 zł / 1 gram ! A są pacjenci, którzy taką dawkę powinni zażywać codziennie ..

Dopiero 20 kwietnia 2022 roku trafił do Sejmu pakiet ustaw konopnych złożony przez Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany. Jednak propozycja, która ma największe szanse zyskać akceptację Sejmu jest możliwość uprawy medycznej marihuany w Polsce wyłącznie przez Instytuty badawcze, pod nadzorem Ministra rolnictwa. Byłby to pewien krok na przód ..na który trzeba było aż 5 lat..

Recenzja prof. Jerzego Vetulani

Książka o doktorze Bachańskim jest lekturą fascynującą z kilku względów.

Po pierwsze, przedstawia ona postać człowieka, który wbrew własnej woli stał się bohaterem – bohaterem walki o prawa dziecka do leczenia, o prawa pacjentów, o prawa lekarza do wykonywania swojego zawodu zgodnie z duchem przysięgi Hipokratesa.

Po drugie, książka mówi o działaniu substancji znanej dotychczas przez większą część polskiego społeczeństwa jako niebezpieczny narkotyk. Reportaże i rozmowy z ludźmi prowadzone przez autorkę wskazują dowodnie, że medyczna marihuana jest nie tylko jedyną nadzieją, ale również faktycznym lekarstwem w przypadkach uznanych przez klasyczną medycynę za beznadziejne.

O autorach książki i o wydawcy

Dorota Mirska-Królikowska – dziennikarka specjalizująca się w tematach medycznych. Związana z magazynem o zdrowym stylu życia „Vita” oraz dwutygodnikiem „Przyjaciółka”.

Dorota Mirska - Królikowska

Artykuły pisze we współpracy z najlepszymi specjalistami docenianymi w Polsce i za granicą. Jej teksty, w których przybliża czytelnikom tajemnice kardiologii, neurologii czy onkologii, czyta się jak opowieści sensacyjne – jednym tchem.

Laureatka prestiżowych nagród, m.in:

  • w 2014 roku pierwszej nagrody w konkursie Kryształowe Pióra w kategorii „Choroby serca, rosnące zagrożenie”,
  • Grand Prix w konkursie dla dziennikarzy Tabułamaczy,
  • nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy dla Zdrowia w konkursie na Dziennikarza Medycznego Roku 2015 w kategorii Publicystyka prasowa.
  • autorka książki „Życie bez bólu kręgosłupa. Bolesław Paluch, legenda polskiej medycyny manualnej”.

Marek Bachański – pediatra, neurolog dziecięcy, od ponad 20 lat zajmuje się leczeniem dzieci z padaczką lekooporną w Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”.

dr bochański
medyczna marihuana i jej pionier w Polsce – dr Marek Bachański

W pełni poświęcony pracy i pacjentom, w 2014 roku został uhonorowany przez Fundację „Zdążyć z Pomocą” medalem „Wyjątkowy Lekarz”.

Jako pierwszy w Polsce zaczął stosować preparaty z konopi w terapii dzieci z padaczkami opornymi na leki, uzyskując widoczne efekty.

Jedyny, który (do 2017 roku) miał odwagę powiedzieć NIE biurokratom i wbrew ich decyzjom ratować małych pacjentów. Został zwolniony w trybie dyscyplinarnym ze szpitala i postawiony przed sądem, sprawa została również skierowana do prokuratury, która umorzyła śledztwo, nie znajdując w działaniach doktora żadnych nieprawidłowości.

Sąd również odrzucił zarzuty wobec niego, a apelacja szpitala w Sądzie Okręgowym została oddalona wyrokiem z 7 marca 2017 roku.

Książkę wydało Wydawnictwo Edipresse Książki | s 216 | ISBN 9788379457496 | Premiera miała miejsce w 2017

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy + osiemnaście =