Czy nasze ciała bezpiecznie rozbijają BPA?

BPA otyłość 2

Do tej pory uważano,że jest rakotwórczy,a  teraz w swietle nowych badań został powiązany z otyłością.

 Tekst Oryginalny

Brian Bienkowski

Environmental Health News

Przemysł długo utrzymywał że bisfenol A rozkłada się nieszkodliwie w naszych ciałach. Nowe badania sugerują, że możemy przekształcić go w związki związane z otyłością.

Nowe badania sugerują że długo utrzymywane przez przemysł założenie, dotyczące tego że bisfenol rozkłada się bezpiecznie w ludzkim ciele jest nieprawidłowe. Zamiast tego, naukowcy twierdzą, że ciało przemienia wszechobecne dodatki chemiczne do związku, co może pobudzić otyłość.
To pierwsze badanie stwierdzające, że ciała ludzi metabolizują bisfenol A (BPA) – związek chemiczny znajdujący się w ciałach większości ludzi, w puszkach na żywność i paragonach papierowych – coś, co wpływa na nasze komórki i może uczynić nas grubymi.

Badania, z Health Canada, kwestionują niesprawdzone założenie, że nasza wątroba metabolizuje BPA do postaci, która nie ma wpływu na nasze zdrowie.
“To pokazuje, że nie możemy mówić takich rzeczy jak np. „ponieważ jest to metabolit, to znaczy, że nie jest aktywny “, powiedziała Laura Vandenberg, profesor zdrowia środowiskowego na University of Massachusetts Amherst, która nie brała udziału w badaniu “Musisz zrobić badania.”

Ludzie są narażeni na BPA w ciągu dnia, głównie za pomocą diety, ponieważ może on być wypłukiwany z puszek i pojemników z tworzyw sztucznych do żywności, ale także przez pył i wodę.

W ciągu około 6 godzin oddziaływania, nasza wątroba metabolizuje około połowę stężenia. Większość tego – około 80 do 90 procent – jest przekształcane w metabolit o nazwie BPA-glukuronid, który ewentualnie jest wydalany.

Naukowcy The Health Canada traktowali komórki zarówno myszy i ludzi BPA-glukuronidem. Potraktowane komórki zgodnie z wynikami badania miały “znaczący wzrost akumulacji lipidów”

BPA-glukuronid “jest nie tak nieaktywnym metabolitem, jak wcześniej powszechnie sądzono, w rzeczywistości jest aktywny biologicznie,” napisali autorzy The Health Canada w badaniu opublikowanym w tym tygodniu w Environmental Health Perspectives.

Nie wszystkie komórki gromadzą lipidy, powiedział profesor Thomas Zoeller z University of Massachusetts Amherst, który nie brał udziału w badaniu. Testowanie, czy komórki gromadzą lipidy jest “bardzo prostym sposobem, który pokazuje, że komórki stają się komórkami tłuszczowymi,” powiedział.

“Mam nadzieję, że [badanie] powstrzymuje nas od przyjęcia założeń o endokrynologicznych zakłóceniach chemikaliów w ogóle,” powiedział.
Wątroba jest filtrem naszego organizmu, ale nie zawsze neutralizuje szkodliwe związki. “Celem metabolizmu jest niekoniecznie proces czyszczenia. Wątroba po prostu „bierze” paskudne rzeczy i zamienia je w formy, które mogą wydostać się z naszego organizmu, ” powiedział Vandenberg.

BPA już został powiązany z otyłością, w obu badaniach u ludzi i zwierząt. Skojarzenia są szczególnie powszechne wsród dzieci. Są one narażone, gdy się rozwijają.

Ludzie są wciąż narażeni na BPA, głównie poprzez dietę, gdyż substancja chemiczna wypłukiwana jest z produktów takich jak konserwy.

Naukowcy wierzą, że BPA robi to poprzez naśladowanie hormonów estrogenów, ale jego metabolit nie wydaje się tego robić.

Zastanawiając się, dlaczego zmetabolizowany BPA pobudza komórki tłuszczowe, Zoeller powiedział, że to możliwe, że BPA-glukuronid “uderza pewne receptory w komórkach”.

Naukowcy Health Canada patrzyli tylko na ten jeden z możliwych wyników zdrowotnych. “Mogą być inne [zdrowotne] skutki” powiedział Zoeller.

W ostatnich badaniach BPA glukuronid stwierdzono w ludzkiej krwi i moczu w wyższym stężeniu niż tylko zwykły BPA.
Przedstawiciele branży twierdzą jednak, że dawki stosowane były znacznie wyższe niż te, które można znaleźć w ludziach.

Steve Hentges, rzecznik American Chemistry Council, które reprezentuje producentów chemicznych, powiedział o stosowanych stężeniach, w których naukowcy zobaczyli wzrost komórek tłuszczowych, że są “tysiące razy wyższe niż stężenie BPA- glukuronidu, który może być obecny w ludzkiej krwi konsumenta narażonego na BPA.

“Nie stwierdzono statystycznie istotnych zagrozeń przy niższych stężeniach BPA-G, z których wszystkie są wyższe niż stężenia w ludzkiej krwi”, powiedział pocztą elektroniczną w odpowiedzi.

Zoeller zgodził się że dawka była wysoka, ale powiedział: “koncentracja jest znacznie mniej ważna niż fakt, że tutaj jest grupa, która testuje założenie, które równomiernie zostało wykonane.” powiedział Vandenberg. Poza tym zakres nie odbiega tak daleko od tego, co stwierdzono w krwi u niektórych ludzi.

US Food and Drug Administration robi przegląd badań Health Canada, ale nie może wypowiedzieć się dla Environmental Health News w terminie, powiedział rzecznik Marianna Naum w e-mailu.

Agencja kontynuuje badania nad BPA i stwierdza na swojej stronie internetowej, że federalne modele badawcze “wykazały, że BPA jest szybko metabolizowany i wydalany z kałem i moczem.”

Health Canada, która nie była w stanie udzielić wywiadów dla tego artykułu, utrzymuje podobne stanowisko do US FDA, podając na swojej stronie internetowej, że “uzna, że obecne narażenie na BPA przez pakowanie żywności nie stanowi zagrożenia dla zdrowia populacji ogólnej, w tym noworodków i niemowląt. “

„Jednak fakt, że Health Canada nawet przeprowadza takie badania jest wielką sprawą.” powiedział Vandenberg.

“Health Canada jest organem regulacyjnym “Mam nadzieję, że jest to dzwon, który może dzwonić dla naukowców pracujących dla innych agencji regulacyjnych” dodaje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 − 18 =