Dom z drukarki 3D

dom wydruk z 3D

Chińska firma WINSUN wykorzystuje drukarki 3D, dzięki którym drukuje 10 prostych domów jednopiętrowych w ciągu 1 dnia !

Czy metoda ta jest tańsza, szybsza i bardziej ekologiczna od tradycyjnego budownictwa ?

Firma wykorzystuje mieszankę cementu i odpadów budowlanych do budowy ścian, które drukarka 3D buduje warstwa po warstwie.

Metodę tę można przyrównać do nakładania kolejnych warstw w torcie 😉

Winsun drukuje domy, wykorzystując cztery wielkie drukarki 3D, z których każda ma 10 metrów szerokości i 6,6 m wysokości i 150m długości, co umożliwia drukowanie odpowiednio obszernych elementów konstrukcyjnych budynków.

Firma na jedną taka drukarkę opracowaną własnymi siłami i wykorzystującą też gotowe zagraniczne komponenty wydała ok. 2mln złotych.

wydrukowany dom 3D

wydruk konstrukcji domu 3D

Winsun w procesie drukowania kolejnych warstw elementów konstrukcji budynku wykorzystuje specjalny szybkoschnący klej , który wzbogaca mieszaninę cementu i odpadów budowlanych stanowiacych kolejne warstwy.

Przepis na szybkie schnięcie cementu stanowi tym samym kluczową tajemnice firmy, ale mieszanka wykorzystywana w druku 3D domów jest w całości wykonana z materiałów pochodzących z recyklingu .

wydrukowany dom

{youtube}SObzNdyRTBs|450|350|0{/youtube}

Drukowane tym sposobem proste budynki o powierzchni około 195m2 kosztują

mniej niż 5000 dolarów !

Obecnie ta technologia to jedynie demonstrator mozliwości, po dopracowaniu pierwsze wydrukowane budynki  staną w Szanghaju, w Hi-Tech Industrial Park, w dzielnicy Qingpu.

 KORZYŚCI Z DRUKOWANIA 3D DOMÓW

  • skrócony czasu budowy (ważne m.in dla odbudowy po katastrofach)
  • ograniczenie robocizny
  • niski koszt (budownictwo socjalne  – przecież można sobie wyobrazić, że miasto posiada takie drukarki i firma miejska 'non-profit’ drukuje domy na osiedla socjalne)
  • proces jest przyjazny dla środowiska – drukowanie 3D może wykorzystwać odpady budowlane – eliminuje to potrzebę pozyskiwania kruszyw

Firma ma nadzieję, że pewnego dnia technologia druku 3D posłuży nawet do budowy wieżowców, gyż obecne chińskie przepisy budowlane zabraniaja budowy wielopietrowych domów drukowanych w technologii 3D.

Warto wskazać, że większość oprogramowania do modelowania dla drukarek 3D opiera się na znanym inżynierom – konstruktorom programie AutoCAD lub podobnych programach.

Może to w przyszłości skutkować tym, że klient przyjdzie do wykonawcy z projektem cyfrowym a ten wydrukuje dom wprost, na miejscu budowy, wykrzystujac do tego mobilną drukarkę 3D !

materiał oparto na fotografiach i tekstach ze strony Firmy: WinSun Decoration Design Engineering Co.

 

P.S. Ciekawe jakiego bólu głowy dostali by polscy urzędnicy budowlani, gdyby ktoś wystapił o pozwolenia na budowę domu, w oparciu o technologię wydruku 3D :)) ?

zobacz też >>> Drukarki 3D w naszych domach. Prawdziwa rewolucja !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć − 1 =