Dom z drukarki 3D

Przełom w budownictwie – dom z drukarki 3d ?

Dom z drukarki 3d, który oferuje chińska firma WINSUN to ciekawa alternatywa.

Drukarki firmy Winsun potrafiły już w 2013 roku wydrukować 10 prostych domów jednopiętrowych w ciągu 1 dnia !

WinSun dom w 15 dni

Na zdjęciu powyżej – 6 kondygnacyjny budynek mieszkalny, ukończony w 2015 roku.

Był wtedy najwyższym budynkiem na świecie, który powstał w technologii druku 3d.

Jedno piętro było drukowane w 1 dzień, a budowa została ukończona w ciągu 15 dni !

Ale metoda, tego typu wydruków, znajduje zastosowanie też przy konstruowaniu elementów architektonicznych m.in ścian oporowych, elementów małej architektury oraz w budownictwie przemysłowym.

mury i sciany druk 3d
zielona sciana WinSun
Na powierzchni ściany znajduje się wypukły rowek do sadzenia roślin. Zielona ściana może wzbogacać krajobraz. Można dodać urządzenia do nawadniania kropelkowego już podczas drukowania ściany.

Ponadto drukują ściany wewnętrzne i zewnętrzne budynków oraz inne konstrukcje ogrodzeń pionowych, szalunki fundamentów stałych, prefabrykowane płyty monolityczne, a także różnego rodzaju konstrukcje np. słupy.

dom druk 3d
Wujiang, Blu-ray Villa, dom z drukarki 3d, powstał w 2015 roku, ma 400m2

Firma obecnie koncentruje się na budowie i dekoracji dużych budynków użyteczności publicznej, mieszkań o zróżnicowanym dochodzie, centrów rozrywki, przebudowie w powstających dzielnicach miejskich, rewitalizacji dzielnic osiedli indywidualnych.

muzeum agrokultury chiny druk 3d
muzeum rolnicze drukowane w 3d , o powierzchni zabudowy 2.400 metrów kwadratowych

W 2016 roku firma wydrukowała pierwszy biurowiec w technologii w 3D, który został otwarty w Dubaju.

Czy metoda ta jest tańsza, szybsza i bardziej ekologiczna od tradycyjnego budownictwa ?

Firma wykorzystuje mieszankę cementu i odpadów budowlanych do budowy ścian, które drukarka 3d buduje warstwa po warstwie.

Metodę tę można przyrównać do nakładania kolejnych warstw w torcie 😉

Firma Winsun stawia na innowacje

Winsun była pierwszą firmą, która wynalazła GRG w Chinach (specjalna płyta gipsowo-kartonowa wzmocniona włóknem szklanym) w 2002 roku, wynalazła SRC w 2006 roku (specjalny cement wzmocniony włóknem szklanym), wynalazła FRP w 2006 roku (specjalny materiał kompozytowy z włókna szklanego). Następnym krokiem był dom z drukarki 3d.

WinSun mini dom
mini dom z drukarki 3d – na potrzeby turystyki, studentów itp..

Winsun drukuje domy, wykorzystując cztery wielkie drukarki 3D, z których każda ma 10 metrów szerokości i 6,6 m wysokości i 150m długości, co umożliwia drukowanie odpowiednio obszernych elementów konstrukcyjnych budynków.

drukarka – 2 generacji

Firma na jedną taka drukarkę opracowaną własnymi siłami i wykorzystującą też gotowe zagraniczne komponenty wydała ok. 2mln złotych.

Winsun w procesie drukowania kolejnych warstw elementów konstrukcji budynku wykorzystuje specjalny szybkoschnący klej , który wzbogaca mieszaninę cementu i odpadów budowlanych stanowiących kolejne warstwy.

Przepis na szybkie schnięcie cementu stanowi tym samym kluczową tajemnice firmy, ale mieszanka wykorzystywana na dom z drukarki 3d jest w całości wykonana z materiałów pochodzących z recyklingu.

Dom z drukarki 3d – drukowane proste budynki o powierzchni około 195m2 kosztują

mniej niż 5000 dolarów !

Dom z drukarki 3d – korzyści

  • skrócony czasu budowy (ważne m.in dla odbudowy po katastrofach)
  • ograniczenie robocizny
  • niski koszt (budownictwo socjalne  – przecież można sobie wyobrazić, że miasto posiada takie drukarki i firma miejska ‘non-profit’ drukuje domy na osiedla socjalne)
  • proces jest przyjazny dla środowiska – drukowanie 3d może wykorzystywać odpady budowlane – eliminuje to potrzebę pozyskiwania kruszyw,
  • możliwość drukowania elementów na potrzeby aranżacji wnętrz
3d elementy do wnetrz
wydruk 3d – elementy aranżacji wnętrz

Tradycyjna branża budowlana i jej sposoby budowy (dokładanie warstw) pozostała niezmieniona od bardzo dawna. Niezależnie od mechanizacji robót, wymaga układania kolejnych warstw materiałów budowlanych jedna na drugiej.

Takie sposób budowy wymaga zaangażowania sporej ilości ludzi (robotników) – przez co utrzymuje niską produktywność, jest w dużym stopniu uzależnione od umiejętności jednostek i generuje duże ilości odpadów, hałasu i zapylenie.

Firma ma nadzieję, że pewnego dnia technologia druku 3D posłuży nawet do budowy wieżowców, gdyż obecne chińskie przepisy budowlane zabraniają budowy wielopiętrowych domów drukowanych w technologii 3D.

Warto wskazać, że większość oprogramowania do modelowania dla drukarek 3D opiera się na znanym inżynierom – konstruktorom programie AutoCAD lub podobnych programach.

Może to w przyszłości skutkować tym, że Klient przyjdzie do wykonawcy z projektem cyfrowym a ten wydrukuje dom wprost, na miejscu budowy, wykorzystując do tego mobilną drukarkę 3D !

materiał, dzięki uprzejmości Firmy, oparto na fotografiach i oparto na tekstach ze strony: WinSun Decoration Design Engineering Co.

 

P.S. Ciekawe jakiego bólu głowy dostali by polscy urzędnicy budowlani, gdyby ktoś wystąpił o pozwolenia na budowę domu, w oparciu o technologię wydruku 3d 🙂 ?

zobacz też >>> Drukarki 3D w naszych domach. Prawdziwa rewolucja !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 − dwa =