Dzień Praw Zwierząt

Dzień Praw Zwierząt

22 maja odbędą się obchody Dnia Praw Zwierząt organizowane przez Klub Gaja we współpracy z Biblioteką Śląską w Katowicach, Stowarzyszeniem Vege Inicjatywa oraz artystką Marią Posłuszną na które serdecznie zapraszamy. W tym dniu szczególnie apelujemy o skupienie uwagi na sytuacji zwierząt gospodarskich oraz zachęcamy do diety bezmięsnej. Tegoroczny Dzień Praw Zwierząt odbywa się w ramach Festiwalu EKODZIEŁO 2015.

Obchody Dnia Praw Zwierząt rozpoczną się o godzinie 11.00 warsztatem edukacyjnym „Chów przemysłowy – ekologicznie niezdrowy”, prowadzonym przez Stowarzyszenie Vege Inicjatywa.

W godzinach 12.00 – 12.30 Maria Posłuszna – artystka i plastyczka – odczyta autorską bajkę o kurczakach Jacku i Witku.

Od 12.30 do 13.30 jednocześnie odbywać się będą warsztaty plastyczne. Zajęcia Vege Inicjatywy podczas których uczestnicy będą mogli wykonać, metodą stensil, nadruki na przyniesionych przez siebie bawełnianych koszulkach czy torbach. Warsztat plastyczny z Marią Posłuszną polegać będzie na zilustrowaniu, odczytanej wcześniej, bajki „Jacek i Witek” przy wykorzystaniu książek z upcyklingu.

22. maja obchodzimy ogólnopolski Dzień Praw Zwierząt, który został ustanowiony przez Klub Gaja dla upamiętnienia uchwalenia w Polsce Ustawy o ochronie zwierząt w 1997 roku.
Od początku swojej działalności Klub Gaja promował poszanowanie praw zwierząt i ochronę przyrody bez negowania praw społeczeństwa do rozwoju cywilizacyjnego. Pod petycją w sprawie wprowadzenia Ustawy o ochronie zwierząt podpisało się 600 tysięcy polaków.

Zwierzęta hodowlane są równie inteligentne co zwierzęta domowe. Nie dzielmy zwierząt na kategorie – do zjadania i do głaskania. Zarówno psa jak i świnię można nauczyć siadać, dawać łapę i aportować. Świnia, krowa czy kura może być zwierzęciem towarzyszącym równie dobrze co pies czy kot. Trzeba tylko odkryć ich potencjał. To właśnie myśl przewodnia tegorocznych obchodów Dnia Praw Zwierząt – dodaje Katarzyna Chałas, koordynatorka wydarzenia.

W tym szczególnym dniu zachęcamy wszystkich do refleksji nad sytuacją zwierząt hodowlanych oraz rezygnacji, chociaż na jeden dzień, z posiłków zawierających produkty odzwierzęce na rzecz alternatywnych, roślinnych dań.

Więcej informacji:
Jacek Bożek, Prezes Klubu Gaja, tel. 603 636 554,
Katarzyna Chałas, Klub Gaja, koordynatorka wydarzenia, tel. 661 621 405, e-mail: k.chalas@klubgaja.pl.
Fot. archiwum Klubu Gaja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × dwa =