Dziurki w brzozie
Skąd się biorą dziurki w brzozie ?
Gdy zobaczymy nietypowe “dziurki” w drzewie zastanawiamy się jak one powstały i dlaczego?
Teorie bywają różne: od wbijania przez Pana leśniczego gwoździ i ich wyjmowania czy wiercenia otworów wiertarką, po egzotycznego ptaka “dzięcioła dziurkacza”.
Jednak twórcą “dziurek” jest zaledwie kilku milimetrowy owad- ogłodek brzozowiec, a dokładniej samica tego gatunku.
Matki już tak mają w zwyczaju, że chcą zapewnić swojemu potomstwu, jak najlepsze warunki do rozwoju. Po złożeniu jaj w chodniku macierzystym, wygryza ona rząd tzw. otworów wentylacyjnych, tworząc widoczne na zdjęciu “podziurkowane” podłużne wzorki.
Ogłodki podobnie jak korniki, są zaliczane do szkodników owadzich. Na pierwszy rzut oka nawet je przypominają. Aby rozróżnić ogłodka od kornika niezbędna jest dobra lupa czy mikroskop, chyba że przyłapiemy drania na gorącym uczynku! I tu ważną rolę zaczyna odgrywać znajomość gatunków drzew, bo to one są przeważnie pierwszym tropem do rozpoznania gatunku owada. Na przykład kornika drukarza spotkacie głównie na świerku, a ogłodka brzozowca na brzozie.
Drugim tropem do pełnego stwierdzenia, z którym szkodnikiem mamy do czynienia jest żerowisko. Niektóre gatunki owadów, mogą występować na kilku gatunkach drzew, natomiast każdy gatunek owada ma swój nietypowy “wzorek”, który “rzeźbi” odpowiednio w korze, łyku czy drewnie i to na jego podstawie możemy określić sprawcę szkód.
Materiał: RDLP Białystok (Maja Boruk Nadleśnictwo Pomorze )