Ozdoby z papieru, po prostu magia !

Ozdoby z papieru – twórca z Indii

Wspomniane ozdoby z papieru tworzy Parth Kothekar – niezwykły twórca z Indii.

Tworzy magię z pojedynczych kartek papieru!

sztuka z papieru 8

Używając tylko ołówków do szkicowania i skalpeli chirurgicznych do rzeźbienia, 27-letni artysta tchnie życie w arkusze papieru, przekształcając je w piękną sztukę cięcia papieru.

Czy można wyczarować magię z papieru?

Cóż, skoro pisarze wykorzystują siłę słów, aby uwierzyć w istnienie magii, Parth Kothekar z Ahmedabadu używa papieru jako medium do tworzenia dzieł sztuki, które skromnie chwalą się niezrównaną precyzją, która wydaje się niemal magiczna.

Tworząc ozdoby z papieru używa ołówka i skalpela

Studio Partha, Papercut, z pewnością Cię zahipnotyzuje.

Używając tylko ołówków do szkicowania i skalpeli chirurgicznych do rzeźbienia, 27-letni artysta tchnie życie w arkusze papieru, przekształcając je w piękną sztukę cięcia, której wyrazem są unikalne dzieła – ozdoby z papieru.

Ujrzymy pióra, odziane w sari syreny, kwiatowe winorośle, drzewa, ważki, wzory  i naturalnej wielkości portrety, a nawet postaci z Game of Thrones z indyjskim akcentem.

sztuka z papieru 7
sztuka z papieru 6

Papier nie jest łatwym medium do pracy, jednak bez wysiłku Parth przekłada zawiłości i szczegóły na każdą ze swoich prac, tworząc wyrafinowane ozdoby z papieru.

sztuka z papieru 3

Jako sztuka, cięcie papieru nie jest nowe. Wszyscy mieliśmy okazję spróbować coś wyciąć z papieru  podczas nauki w szkole.. Podczas gdy niektórym udało się osiągnąć cel dzięki ich twórczym dłoniom, większość z nas skończyła ze zniekształconymi kawałkami papieru.

sztuka z papieru 4

Zabawny fakt:

Czy wiesz, że ta forma sztuki pojawiła się po raz pierwszy już w IV wieku ne, podczas dynastii Han w Chinach? Mniej więcej trzy wieki po tym, jak wynaleziono papier, zaczęły równolegle powstawać ozdoby z papieru.

Romans z papierem

Spotkaliśmy się z Parth, aby dowiedzieć się, co spowodowało ten niezwykły jego romans z papierem.

„Wszystko zaczęło się od eksperymentu. Chciałem udowodnić swoje możliwości jako artysta na większą skalę i postanowiłem kontynuować graffiti. Kiedy robiłem szablony do tego, natknąłem się na sztukę wycinaną na papierze i to mnie pochłonęło. Jeśli się nad tym zastanowić, szablony są tylko odwrotnością cięcia papieru. Zacząłem więc eksperymentować coraz więcej i zanim się zorientowałem, sztuka cięcia papieru była czymś, co chciałem realizować nie jako hobby, ale jako poważny zawód – mówi Parth do The Better India.

Od dzieciństwa Parth miał skłonność do sztuki i projektowania, co doprowadziło go do nauki animacji po ukończeniu edukacji szkolnej.

„Ponieważ interesowałem się projektowaniem, myślałem, że studiowanie animacji będzie najlepszym rozwiązaniem. Kiedy zacząłem pracować z oprogramowaniem, zdałem sobie sprawę, że wolałem animację dwuwymiarową lepiej, a co ważniejsze, szkicowanie. Opuściłem kurs i poświęciłem cały swój czas na doskonalenie umiejętności szkicowania w pełnym wymiarze godzin – wspomina Parth.

To było w 2012 roku, a niedługo potem pojawiła się sztuka cięcia papieru i tak powstały pierwsze niezwykłe dzieła – ozdoby z papieru. Jego pierwsza w historii wystawa indywidualna zawierała 84 dzieła sztuki, które Parth stworzył w 2013 roku.

„Odpowiedź była ogromna, ponieważ taka forma sztuki była dla wszystkich nowa. Dostałem wiele komplementów i zostałem wyróżniony przez lokalne gazety. Potem zacząłem podróżować po Indiach nie tylko po to, by wystawiać moje prace, ale także, aby dotrzeć do odbiorców, którzy również zrozumieliby moje dzieło ”- mówi Parth.

Po pozytywnym przyjęciu jego umiejętności Parth miał okazję wystawić swoją pracę w Wellington w Nowej Zelandii.

„To było dla mnie doświadczenie otwierające oczy. Wszyscy wiedzieli o tej formie sztuki i dostałem zdumiewający odbiór mojej pracy i tematów.

sztuka z papieru 5

Ozdoby z papieru – inspiracje

Co go inspiruje, pytamy?

Życie osobiste, codzienne rzeczy, a czasem wszystko, co przykuwa jego ochotę, przychodzi z odpowiedzią.

„Wszystko, co przykuwa moją uwagę, opracowuję i próbuję przekształcić w serię pracy. Kiedy już jestem pewien co do koncepcji, docieram do części szkicującej. Zwykle pracuję nad 20-25 szkicami dla każdej koncepcji, z których wybieram od 8 do 10 prac, które w końcu przekształcają się w kawałki papieru ”, mówi.

Jeśli chodzi o koncepcje i prace, które go wyzwoliły, Parth mówi o dwóch projektach, które są bardzo bliskie jego sercu.

„Ta forma sztuki była stosunkowo nowa w Indiach, kiedy po raz pierwszy zaprezentowałem swoją pracę w 2013 roku. Ale żeby to wszystko sfinansować, musiałbym zastawić mój rower około sześć razy, a nawet sprzedać mój telefon. Pod koniec byłem zadłużony. Podczas gdy wszyscy doceniali moją pracę, nikt jej nie kupował. Ludzie często pytali mnie, co powinni zrobić z moją grafiką – wspomina Parth.

Po roku zdecydował się na sztukę cięcia papieru i rozpoczął pracę w swoim studio Papercut.

Niedługo potem uruchomił swój sklep Etsy i nie było odwrotu.

Najmniejszy kawałek stworzony przez Partha, zajmujący od dwóch do 20 dni, to jednocentymetrowy kawałek biżuterii, a największy to portret o wymiarach 40 × 35 cali.

Używa szkła powiększającego podczas pracy na mniejszych kawałkach

Jeśli chodzi o plany na przyszłość, mówi Parth, nie wie.

„Zawsze stawiam sobie nowe wyzwania. Poza tym eksperymentuję z wieloma nowymi materiałami. Więc jestem podekscytowany i czekam, aby zobaczyć, co będzie dalej! ”, Podsumowuje.

sztuka z papier 2

Serdeczne podziękowanie dla THE BETTER INDIA za możliwość skorzystania z materiału.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

2 × pięć =