Miód marszałkowski

miodobranie 01

Wkrótce rozpocznie się kolejne miodobranie w pasiece na dachu Urzędu Marszałkowskiego Toruniu.

Gmach w centrum Torunia jest domem dla pięciu pszczelich rodzin od ubiegłego roku. Wspólnie z Regionalnym Związkiem Pszczelarzy w Toruniu – który zapewnia fachową opiekę nad pszczołami – promujemy ideę hodowli tych pożytecznych owadów w miastach.

– Pszczoły dobrze zadomowiły się na dachu naszego urzędu i zaadaptowały do miejskich warunków. Liczymy, że więcej podobnych pasiek pojawi się również w innych miastach regionu. To dobry sposób na promocję pszczelarstwa oraz walkę z groźnym zjawiskiem masowego wymierania pszczół – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Pasieka na dachu Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu powstała w maju 2016 roku. Składa się z pięciu uli, każdy zasiedlony jest przez około 35 tysięcy pszczół. Pięć uli przekazał nieodpłatnie producent sprzętu pszczelarskiego Tomasz Łysoń, natomiast rodziny pszczele zasiedlono przy pomocy pasieki hodowlanej z ODR Zarzeczewo (3 rodziny pszczele) oraz prezesów regionalnych związków pszczelarzy z Bydgoszczy i Włocławka (po jednej rodzinie pszczelej). Pszczelarze zadbali o to, aby ule zasiedlone były przez łagodny gatunek owadów. Pierwsze miodobranie odbyło się w lipcu ubiegłego roku (więcej).

Pszczoły spędziły zimę na dachu urzędu. Z powodu niesprzyjającej pogody opuściły ule dopiero w drugiej połowie maja. Teraz pasieka gotowa jest już do miodobrania. Zakończymy je w przyszłym tygodniu.

Ule w centrach europejskich miast pojawiają się coraz częściej. Także i w Polsce od kilku lat zwiększa się ilość pasiek na obiektach miejskich. Pojawiają się na budynkach hotelowych, restauracyjnych, i instytucjach publicznych – oczywiście w odpowiedniej odległości od ludzi, by owady nie były niepokojone. W Toruniu pasiekę posiada także Centralne Laboratorium Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa przy ulicy Żwirki i Wigury.

Urząd Marszałkowski wspólnie z Regionalnym Związkiem Pszczelarzy w Toruniu przygotowuje też szkolenie dla osób zainteresowanych założeniem własnej pasieki w miastach. Podczas spotkania poradzimy jak przygotować się do rozpoczęcia hodowli i jak właściwie opiekować się pszczołami. Szczegóły wkrótce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × 2 =