Misja NATURA

Centrum Informacji NATURA 2000

Miło nam poinformować o projekcie Fundacji Wspierania Inicjatyw Ekologicznych w Krakowie, która w październiku 2012 r. rozpoczęła realizacja projektu pn. „Misja Natura”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu LIFE+ oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Projekt powstał z myślą o zwiększeniu świadomości społecznej w zakresie funkcjonowania sieci Natura 2000 oraz poprawie jakości wdrażania prawodawstwa europejskiego dotyczącego wspólnotowych działań ochronnych na terenie całej Polski.
Projekt zakłada wiele różnych, bardzo interesujących działań 🙂 ..

SERIAL TELEWIZYJNY

Od początku projektu trwają prace przygotowawcze do realizacji serialu telewizyjnego pt. „Misja Natura”.

Serial „Misja Natura” to 12 odcinków przedstawiających walory przyrodnicze różnorodnych obszarów sieci Natura 2000.

W czasie naszych podróży zabierzemy widzów zarówno w tajemnicze Góry Stołowe, jak i na piaszczyste plaże Bałtyku, podejrzymy życie sów i nietoperzy – skrzydlatych mieszkańców wielu kościelnych strychów, odwiedzimy najdziksze zakątki Puszczy Knyszyńskiej i posłuchamy co w trawie piszczy na ogrzanych słońcem, ciepłolubnych murawach Małopolski.

Zdjęcia próbne :)..

{youtube}SzUSYQrs4Cs|450|350|0{/youtube}

EDUKACJA

Przy udziale Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska sporządzona została lista obszarów Natura 2000, spełniających kryteria kwalifikacji do pogłębionych działań edukacyjnych projektu.

Pogłębione działania edukacyjne prowadzone będą w 10 wybranych obszarach w latach 2013-2014.
Kadra merytoryczna zespołu „Misja Natura” przygotowała materiały szkoleniowe, które zostały umieszczone na platformie e-learningowej i udostępnione szerokiemu gronu odbiorców.

Przygotowane kursy zawierają informacje ogólne dotyczące funkcjonowania sieci Natura 2000, które uzupełnione zostaną o wiedzę specjalistyczną.

Przygotowane zostaną również kursy tematycznie dostosowane do zróżnicowanych grup odbiorców takich jak rolnicy, samorządy gminne czy przyrodnicy.

Misja NATURA

CENTRUM INFORMACJI NATURA 2000
Utworzono Centrum Informacji Natura 2000 (CIN).

Celem CIN-u jest zapewnienie informacji dotyczących praw i zasad obowiązujących na terenach objętych siecią Natura 2000.

Pełni rolę edukacyjną, informacyjną, doradczą oraz konsultacyjną.

Pracownicy centrum mają za zadanie udzielać informacji na temat obszarów wchodzących w skład sieci Natura 2000, informować o możliwościach lokowania inwestycji, pomagać w rozwiązywaniu spraw konfliktowych, wspomagać wiedzą przyrodniczą i prawną przy sporządzaniu planów zadań ochronnych, informować o funduszach zarówno unijnych, jak i krajowych.

Centrum udostępnia materiały informacyjne, m.in:

Jeden komentarz do “Misja NATURA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwanaście + siedem =