Most wykonany z papieru.

Jak byś zareagował, jeśli ktoś by Ci powiedział, że most po którym idziesz jest wykonany tylko z papieru, wody i kleju, jest wodo i ognioodporny?
Studenci inżynierii lądowej z Indyjskiego Instytutu Technologii (IIT) Delhi pracują nad taką ciekawą innowacją , która czyni, że świat zwraca uwagę na nią.

Jak to się stało, że projekt pięciu studentów z IIT Delhi w 2011 roku stał się tak popularny, że otrzymał zapytania z całego świata.

“Myśleliśmy, że robimy coś innego. Wiele mostów zostało wykonanych z patyczków do lodów. One są już wykonane z drewna i zawierają masę nośności, więc zdecydowaliśmy się zrobić coś, czego nikt inny nie próbował wcześniej. I to było to- za planowaliśmy zrobić most przy użyciu zwykłego papieru, wody i kleju “, mówi Kumar Sinha Sumeet, jeden ze studentów pracujący nad projektem.

Most rozpiętości długości jednego metra, kratownicowy został wykonany przy użyciu tylko regularnych arkuszy papieru wielkości A4 i mieszaniny wody i kleju. Stosunek w mieszaninie wynosił 2: 1 (woda: klej).
Arkusze papieru A4 zostały walcowane szczelnie Fevicolem i mieszanią wody w wymaganej proporcji.
Kolumny zostały później przycięte do odpowiednich wymaganych rozmiarów.

“Wykonywanie połączeń było najtrudniejszym zadaniem. Inne modele mostów używają nakrętek, śrub, itp., aby trzymać części razem, ale w mostku z papieru nie mogliśmy tego wkorzystać “mówi Sinha.

Później, most był wystawiony działanie słońca, aby był silniejszy i twardszy W końcu, po miesięcznych wysiłkach, most ważący 3,72 kg papieru był gotowy. Mógł udźwignąć ciężar 250 kg – 80 razy większy niż jego ciężar własny!

Dlaczego papier?

” Jest bardzo ekonomiczny i przyjazny dla środowiska materiał, zwłaszcza jak wykorzystamy makulaturę do zrobienia mostu”, mówi Sinha.

Funkcjonalność mostu przewidziana jest przynajmniej na pięć do sześciu lat.
Most z papieru nie doświadcza rozszerzalności cieplnej, jest łatwy do wykonania i może być przesuwany w dowolnym miejscu.

“Aby zapobiec uszkodzeniu z wody i ognia, zrobimy powłokę na moście, aby mógł on przetrwać zbyt ekstremalne warunki ” mówi Sinha

Teraz, most jest tylko prototypem i nie został wdrożony na szeroką skalę. Ale zespół jest przekonany, że może być wykorzystany do użytku w przypadku małych projektów np. do przejścia przez kanał,
Zespół dąży też do komercjalizacji produktu i pracuje do stworzeniem silniejszego i większego modelu.

“To było wspaniałe zobaczyć zdziwienie ludzi. Nie wierzyli, że to jest po prostu wykonane z papieru. Myśleli, że włożono w to jakiś pręt, aby to było tak mocne. Ale to tylko papier i mieszanina wody i kleju! ” Sinha woła.

Projekt otrzymał niezwykle pozytywną opinię podczas wystawy, gdzie projekt był zaprezentowany wraz z 300 innych interesującymi innowacjami w IIT Delhi.
Dostali maile i zapytania z całego świata, które utwierdziły ich, że most ten może rzeczywiście znaleźć wiele zastosowań w świecie rzeczywistym.

Chcesz wiedzieć więcej? możesz napisać do Sumeet Sinha: sumeet.kumar507@gmail.com

Serdeczne podziękowania dla The Better India za możliwość skorzystania z materiału.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × 5 =