Na co pomaga sansewieria gwinejska ?

Sansewieria gwinejska czyli wężownica

Sanseviera gwinejska to jedna z najbardziej dekoracyjnych roślin, jakie istnieją i  jedna z najbardziej docenianych roślin na świecie przez kobiety, a także doceniona przez NASA, która skatalogowała gatunki tej rośliny, jako idealne oczyszczacze powietrza, usuwające z niego takie toksyny jak benzen i formaldehyd.

Dlaczego  sansewieria jest doceniana od pokoleń?  

Należy sobie odpowiedzieć na pytanie:

Czym leczyły się nasze babcie w przeszłości, kiedy wizyta u lekarza od chorób kobiecych stanowiła nie lada wyzwanie lub była po prostu niemożliwa…  🙂 ?

Z dostępnych źródeł  i przekazów wynika, ze nasze kochane babcie, a później i nasze mamy pielęgnowały roślinkę w doniczce potocznie nazywaną ogonem szczupaka, językiem teściowej lub najczęściej wężownicą.

Nic w tym dziwnego, że kiedyś sansewieria gwinejska była hodowana w prawie każdym domu.

Sansewieria gwinejska to naturalne lekarstwo

Dziś spotykamy wężownicę sporadycznie…. przeważnie w biurach, a wielka szkoda, bo wężownica (sansewieria) to naturalne lekarstwo na kobiece choroby zwłaszcza zapalenie przydatków lub wegetatywną – naczyniową dystonię.
Wiedza o leczniczych właściwościach tej rośliny była przekazywana z pokolenia na pokolenie i dodam, że nie tylko w Polsce znano jej właściwości. Doceniano tę roślinę w wielu krajach. Szczególnie to ulubiona roślina kobiet mieszkających w Wenezueli.

Wenezuelki wprost nazywają wężownicę kobiecą rośliną.  

Co trzeba zrobić, aby roślinka nam służyła: najprościej przygotowuje się nalewkę:

Nalewka z sansewieria gwinejska

A więc co trzeba zrobić, aby roślinka nam służyła: najprościej przygotowuje się nalewkę:

  • mielimy liście, tak aby uzyskać 1/3 szklanki.
  • następnie dolewamy alkohol i całość przelewamy do ciemnej butelki, którą szczelnie zamykamy i odstawiamy do ciemnego, najlepiej chłodnego pomieszczenia na okres 3 tygodni.
  • po upływie tego czasu przelewamy nalewkę, przez filtr, ponownie do ciemnej butelki (ja stosuje filtr do kawy, ale można zastosować gazę) i nalewka jest gotowa do spożycia.

Dawkowanie

Łyżeczkę nalewki mieszamy z ¼ szklanki wody i pijemy 2 razy dziennie po posiłku.

Zaleca się miesiąc kuracji, 10 dni przerwy i powtórzenie kuracji.
Warto dodać, że jest wiele odmian tej rośliny, ale najskuteczniejsza w działaniu jest sansewieria trifasciata (poniżej, na zdjęciu).

Sansevieria trifasciata Laurentii
foto: Mokkie, licencja: CC BY-SA 3.0

Ważną zasadą przed podjęciem decyzji o takiej kuracji jest skonsultowanie się z lekarzem, czy nie będzie widział przeciwwskazań w naszym przypadku. Pamiętajmy, że wiele roślin alergizuje.

Sansewieria kwiaty – uprawa doniczkowa

Tak więc zachęcam do odbycia spaceru do kwiaciarni, nabycia tego „wspaniałego lekarstwa” i uprawy go w domu, bo jest to bardzo proste. Kupując zawsze pytajmy o nazwę łacińską rośliny.

Sansewieria kwiaty – to bardzo dobre oczyszczacze powietrza. Idealnie nadają się do sypialni. Sprawia, że powietrze staje się czyste i świeże.

kwitnaca Sansevieria trifasciata
kwitnąca – foto: Lukáš Mižoch; licencja: CC BY 3.0 CZ

Roślina ta nie jest wymagająca w uprawie.

Jest odporna na niesprzyjające warunki zewnętrzne, lubi dobrze oświetlone, najlepiej promieniami słonecznymi miejsca.

Jeśli wiec liście tracą kolor to oznak, że brakuje jej światła.

Znosi suche, zanieczyszczone powietrze, niedobór wody, co jest bardzo ważne zwłaszcza dla osób zapracowanych lub będących w ciągłej podróży. Biuro to idealne dla niej miejsce, gdzie powinniśmy zadbać o sansewieria kwiaty.

Nie podlewajmy jej  obficie, bo spowoduje to gnicie liści u nasady. Najlepiej wlewajmy wodę na podstawkę.  Sansewieria pobierze tyle wody ile potrzebuje. Jeżeli zauważymy, że wężownica ma zbyt małą doniczkę – przesadzamy ją, najlepiej od marca do kwietnia, do większej doniczki.

Rozmnażanie kwiatu wieloma sposobami

Najpopularniejsze to podział kłączy (!!! zachowa wtedy „piękny rysunek liści”) lub możemy podzielić liście na 7-8 centymetrowe odcinki, po przeschnięciu miejsca cięcia umieszczamy je w wilgotnym podłożu.

Sadzonki ukorzeniają się w ciągu ok. miesiąca.

Najlepiej zrobić to wiosną i koniecznie podzielić się roślinką z przyjaciółką 🙂

Sansewieria gwinejska –  jej szkodniki i choroby

Jeśli mówimy o szkodnikach, mogą na nie wpływać wełnowce bawełniane, które są owadami żywiącymi się sokiem.

welnowce szkodniki
wełnowce – foto: Zeynel Cebeci ; licencja: CC BY-SA 3.0

Niestety wełnowce bardzo osłabiają sansewieria kwiaty. Można je bez problemu usunąć wacikiem zamoczonym w wodzie.

Jeśli chodzi o choroby to:

  • najczęściej u podstawy liści pojawia się rodzaj pleśni, która kończy się ich gniciem. Dotknięte części należy wyciąć i potraktować środkiem grzybobójczym.
  • pleśń często pojawia się na górnej i spodniej stronie części liści. Dotknięte części należy również wyciąć i zabezpieczyć środkiem grzybobójczym.

NA CHOROBY KOBIECE pomaga też MUMIO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × dwa =