Ogrzewanie – sposób na oszczędzanie
Jak zaoszczędzić na kosztach ogrzewania?
To pytanie stawia sobie wiele osób u progu zimy.
Poniżej przypomnimy o interesującej możliwości, dostępnej dla osób posiadających domy, opartej na zastosowaniu żwirowego, gruntowego wymiennika ciepła (GWC).
HISTORIA.
W Polsce pierwszy patent na bezprzeponowy gruntowy wymiennik ciepła przyznano już w 1981r, a w latach 1987 – 1991 tego typu wymienniki, oparte na złożach żwirowych zastosowano w 12 piętrowym biurowcu firmy Exbud, w Kielcach i działają one do dzisiaj.
DZIAŁANIE.
Gruntowy wymiennik ciepła wykorzystuje fakt, że w naszej strefie klimatycznej, w glebie, na głębokości 3-6 m, w ciągu całego roku panuje względnie stała temperatura +10°C (+/-2,0°C).
Złoże żwiru w GWC, pokryte dobrą izolacją (np: styropian) działa niczym termos. Zwiększona dzieki izolacji temperatura w złożu, powoduje, że powietrze zewnętrzne, wprowadzane przez czerpnię, przepływając przez złoże żwirowe GWC potrafi podgrzać się w szczytach zimowych o 20°C , latem natomiast ulega schłodzeniu o kilka °C.
W Polsce pracuje co najmniej kilka tysięcy GWC. potwierdza, że powietrze zewnętrzne, przepływając przez złoże żwirowe posadowione na tej głębokości podgrzewa się w szczytach zimowych o 20°C , latem zaś ulega ochłodzeniu z około +30°C do +20°C.
ZALETY.
- Gruntowy wymiennik ciepła (GWC), podgrzewając wstępnie powietrze, np w zimie: z -20°C do 0°C, obniża zużycie opału/energii na ogrzewanie od 25 do 40% – im bardziej mroźna zima, tym większy efekt ekonomiczny dla naszej kieszeni. Bezpośredni kontakt złoża żwirowego z otaczającym gruntem ułatwia szybką regenerację temperatury złoża.
- Przepływające powietrze przez żwir, w zależności od pory roku, jest odpowiednio: ochładzane i osuszane albo podgrzewane i nawilżane, a ponadto stale filtrowane z pyłków roślin i bakterii. Patrz: “Gruntowy wymiennik ciepła. Mikrobiologiczna czystość”
- Bezobsługowy i prosty w budowie.
- Możliwa współpraca z rekuperatorem.
- wydajna i tania klimatyzacja latem.
DLACZEGO GWC NIE JEST POWSZECHNIE STOSOWANY?
Dlaczego w Polsce, w standardach budowlanych, nie obowiązują normy nakazujące stosowanie tego typu gruntowych wymienników ciepła w budownictrwie wielorodzinnym, tak by nasze budynki powoli przybliżały się do tego co rozumiemy jako ekodom ? Bo obecnie nadal, jak 100 lat temu, dominuje w blokach mieszkalnych wentylacja grafitacyjna (nawiew powietrza ‘kratkami’ pod sufitem) co z efektywnością ogrzewania i oszczędzaniem energii nie ma nic wspólnego..
wykorzystana fotografia: by phototouring on Flickr and EKOGAZETA, (CC BY 3.0) http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/pl/
fajna sprawa !
fajny jak fajny, ale prosty do wykonania !