Ogrzewanie – sposób na oszczędzanie

ogrzewanie ekodom z GWC w EKOGAZETA

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak zaoszczędzić na kosztach ogrzewania?

To pytanie stawia sobie wiele osób u progu zimy.

Poniżej przypomnimy o interesującej możliwości, dostępnej dla osób posiadających domy, opartej na zastosowaniu żwirowego, gruntowego wymiennika ciepła (GWC).

HISTORIA.

W Polsce pierwszy patent na bezprzeponowy gruntowy wymiennik ciepła przyznano już  w 1981r, a w latach 1987 – 1991 tego typu wymienniki, oparte na złożach żwirowych zastosowano w 12 piętrowym biurowcu firmy Exbud, w Kielcach i działają one do dzisiaj.

DZIAŁANIE.

Gruntowy wymiennik ciepła wykorzystuje fakt, że w naszej strefie klimatycznej, w glebie, na głębokości 3-6 m, w ciągu całego roku panuje względnie stała temperatura +10°C (+/-2,0°C).

Złoże żwiru w GWC, pokryte dobrą izolacją (np: styropian) działa niczym termos. Zwiększona dzieki izolacji temperatura w złożu, powoduje, że powietrze zewnętrzne, wprowadzane przez czerpnię, przepływając przez złoże żwirowe GWC potrafi podgrzać się w szczytach zimowych o 20°C , latem natomiast ulega schłodzeniu o kilka °C.

W Polsce pracuje co najmniej kilka tysięcy GWC.  potwierdza, że powietrze zewnętrzne, przepływając przez złoże żwirowe posadowione na tej głębokości podgrzewa się w szczytach zimowych o 20°C , latem zaś ulega ochłodzeniu z około +30°C do +20°C.

ogrzewanie ekodom z GWC w EKOGAZETA

ZALETY.

  • Gruntowy wymiennik ciepła (GWC), podgrzewając wstępnie powietrze, np w zimie: z -20°C do 0°C, obniża zużycie opału/energii na ogrzewanie od 25 do 40% – im bardziej mroźna zima, tym większy efekt ekonomiczny dla naszej kieszeni. Bezpośredni kontakt złoża żwirowego z otaczającym gruntem ułatwia szybką regenerację temperatury złoża.
  • Przepływające powietrze przez żwir, w zależności od pory roku, jest odpowiednio: ochładzane i osuszane albo podgrzewane i nawilżane, a ponadto stale filtrowane z pyłków roślin i bakterii. Patrz: “Gruntowy wymiennik ciepła. Mikrobiologiczna czystość”
  • Bezobsługowy i prosty w budowie.
  • Możliwa współpraca z rekuperatorem.
  • wydajna i tania klimatyzacja latem.

DLACZEGO GWC NIE JEST POWSZECHNIE STOSOWANY?

Dlaczego w Polsce, w standardach budowlanych, nie obowiązują normy nakazujące stosowanie tego typu gruntowych wymienników ciepła w budownictrwie wielorodzinnym, tak by nasze budynki powoli przybliżały się do tego co rozumiemy jako ekodom ? Bo obecnie nadal, jak 100 lat temu, dominuje w blokach mieszkalnych wentylacja grafitacyjna (nawiew powietrza ‘kratkami’ pod sufitem) co z efektywnością ogrzewania i oszczędzaniem energii nie ma nic wspólnego..

wykorzystana fotografia: by phototouring on Flickr and EKOGAZETA, (CC BY 3.0) http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/pl/

 

2 komentarze do “Ogrzewanie – sposób na oszczędzanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 − 10 =