Piasek pustyni – najpiękniejszy na świecie
Spis treści
Kolor piasek pustyni jest biały !
Lśniący biały piasek pustyni wyrasta z serca kotliny Tularosa w Nowym Meksyku. Aż 275 mil kwadratowych pustyni tworzy największe na świecie wydmy gipsowe. Nic dziwnego, że ten obszar objęto ochroną i utworzono Park Narodowy White Sands. Miejsce to przyciąga ludzi z całego świata i dzieje się tak już od 10 000 lat.
Ludzie przybywali w to miejsce w poszukiwaniu pożywienia, wody i schronienia. Poszukiwano tu różnych zasobów: przede wszystkim soli i gipsu.
Każde pokolenie odwiedzających Kotlinę Tularosa i Park Narodowy White Sands pozostawiało swój ślad, dlatego wiele miejsc na tym terenie wpisanych jest do Krajowego Rejestru Miejsc Historycznych.
Piasek pustyni w tym miejscu jest inspiracją dla wielu artystów. W tym miejscu nakręcono wiele filmów fabularnych, teledysków i reklam. Jest tłem dla robienia najpiękniejszych zdjęć na świecie.
Co decyduje o takim zainteresowaniu miejscem ? Oczywiście niezwykły piasek pustyni i przyroda w Parku!
Największe pole wydm gipsowych na świecie
Historia parku zaczyna się w okresie permu. Po wyschnięciu tutejszego płytkiego morza powstał dzisiejszy Park Narodowy White Sands.
Gips (siarczan wapnia) pozostawiony przez cofającą się wodę morską, w wyniku aktywności płyt utworzył góry San Andres i Sacramento.
Z czasem opady deszczu rozpuściły gips w górach, który następnie został przeniesiony rzekami do Kotliny Tularosa, która nie ma dostępu do morza.
Woda przenikała do ziemi, albo tworzyła płytkie kałuże, które stopniowo wysychały, pozostawiając na powierzchni gips w postaci skrystalizowanej.
Dodatkowo wysychanie jeziora Otero pozostawiło po sobie duży obszar przezroczystych kryształów, zwanych inaczej Alkali Flats.
Najniższy punkt równiny ,w południowo- zachodnim rogu parku to jezioro Lucero, suche koryto rzeki, które czasami wypełnia się wodą.
Równiny alkaliczne i brzegi jeziora Lucero pokryte są kryształami diolitu, które osiągają wysokość do 1 metra.
Wietrzenie i erozja niszczą kryształy w ziarna piasku, które są przenoszone przez wiatry, tworząc białe wydmy. Te wydmy nieustannie zmieniają kształt i poruszaj się powoli z wiatrem.
zobacz też: piasek kwarcowy – dzieła z piasku
Piasek pustyni właściwości – ubogi a jednak bogaty
Ubogi w składniki odżywcze, ale bogaty w wiele roślin. Spotkamy tutaj różne rodzaje odmian kaktusów, a także liczne sukulenty. Z uwagi na warunki klimatyczne roślinom nie jest jednak łatwo. Przede wszystkim poradzić sobie muszą z wahaniami temperatur od temperatur minusowych do 40 stopni na plusie, wysokimi stężeniami soli i ubogą w składniki odżywcze glebę.
Roślinność nie tylko zapewnia pożywienie zwierzętom i daje im schronienie. Najistotniejsza rola to stabilizacja wydm.
Ponadto z bogactwa roślinności korzystają mieszkańcy. Stanowi pożywienie, przyczynia się do powstawania różnych wyrobów i warto wspomnieć, że roślinność z tego obszaru jest źródłem wielu lekarstw.
Niebezpieczny nocą piasek pustyni
Park zamieszkuje 800 gatunków zwierząt. Wiele z nich prowadzi nocny tryb życia. Podobnie jak rośliny nie mają sprzyjających warunków. Kilka rozwinęło sposoby przetrwania, aby móc rozwijać się w silnie zmineralizowanych wodach gruntowych. Żyjące na wydmach szczury, jaszczurki i różne gatunki owadów ewaluowały przez wieki stopniowo zmieniając kolor na jasny, aby jak najbardziej upodobnić się do koloru wydm. Te białe gatunki są endemiczne dla parku.
Najwięcej spotkamy tu bezkręgowców i liczne ptactwo.
Nie tylko usłyszymy tu skowronka, rudzika, ale spotkamy także ptaki drapieżne. Na ternie parku żyje bowiem 220 gatunków ptaków. Park jest domem dla siedmiu gatunków płazów.
Piasek pustyni w tym miejscu jest domem dla lisa, kojota, rysia, borsuka, królika, jeżozwierza. Niestety trzeba uważać także na grzechotnika preriowego. Spotkanie z nim nie będzie przyjemne, a nawet może być ostatnim.
Z ciekawostek, biała ryba piaskowa jest jedyną rybą endemiczną w tym miejscu. Ma czarne oczy, srebrne łuski i od 44 do 64 mm długości.
Zwiedzanie Parku
Pole wydmowe ma cztery oznakowane szlaki dla odwiedzających. Zwiedzanie odbywa się pieszo. Zaczyna się w centrum dla zwiedzających przy wejściu do parku.
Latem istnieje możliwość wędrówki ze strażnikami parku, wzięcia udziału w biegu na orientację.
Park organizuje wiele zajęć dla różnych grup wiekowych .
Zaletą wydm gipsowych jest to, że nie nagrzewają się tak szybko jak wydmy z piasku kwarcowego.
Chodzenie jest bezpieczne nawet w bardzo upalne lato. Miłośnicy sportów zimowych też potrafią się tu dobrze bawić, o ile oczywiście zabiorą sanki . Mogą na nich jeździć po wydmach w wyznaczonym miejscu.
Niestety największym utrudnieniem dla tego miejsca jest poligon rakietowy White Sands.
Za każdym razem, gdy przeprowadzany jest test rakietowy, Park jest zamykany ze względów bezpieczeństwa. Tych prób czasami jest duża ilość.
Czy warto go zwiedzić ? Kto ma możliwość to zdecydowanie tak.