Sundrop Farms

O tej farmie mówi cały świat.

To farma, która pokazała wszystkim, że można działać w zgodzie z naturą a nie ją wykorzystywać.
Wszystko czego potrzebowano do utworzenia gospodarstwa to słońce i morska woda, aby w końcowym efekcie ”rosła” im żywność przez cały rok.

Największy sukces: zero pestycydów, żadnych paliw kopalnych, zero uzależnienia od warunków pogodowych, jakości gleby i uzyskane tysiące ton pomidorów w środku suchej australijskiej pustyni.

Jak to jest możliwe?

Dzięki naukowcom z całego świata powstała zlokalizowana w Południowej Australii Sundrop Farms. Realizacja projektu rozpoczęła się w 2014 roku. Rośliny uprawiane są metodą hydroponiczną. Zamiast gleby wykorzystywane są bogate w wiele odżywczych składników łupiny orzecha kokosowego.

Sercem systemu energetycznego jest 23.000 luster, które odbijają światło słoneczne w kierunku ponad stumetrowej wieży koncentratora. Tak skoncentrowane światło słoneczne produkuje ogromne ilości energii, moc tej instalacji przekracza 39 megawatów. Pokrywa ona zapotrzebowanie energii na odsalanie wody w gospodarstwie i dostarczanie całej potrzebnej energii dla szklarni.

Woda morska oprócz nawadninia  służy też innym celom. Podczas gorącego, upalnego lata  nasączone wodą morską kartony w szklarniach, pomagają utrzymać rośliny w optymalnej temperaturze. Woda morska ma również znaczący wpływ na sterylizację powietrza, co oznacza, że pestycydy chemiczne są niepotrzebne.

Warto przeczytać:

Hydroponika

Rade Kosanovic – serbski eko projektant

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa + 8 =