Zbiorniki na deszczówkę – odwrócony parasol

Zbiorniki na deszczówkę i jednocześnie solary

Zbiorniki na deszczówkę Ulta Chaata to rewelacyjne ekologiczne rozwiązanie zbierające i filtrujące deszczówkę oraz wytwarzające energię.

“Woda deszczowa jest najczystszą formą wody. Tylko wtedy, gdy trafi na ziemię, nie pozostaje już czysta i wymaga wysokiego poziomu filtracji. Zbieramy wodę w czystej formie i filtrujemy ją do picia “, mówi Samit Choksi, współzałożyciel firmy ThinkPhi.

Produkt flagowy firmy ThinkPhi o nazwie Ulta Chaata przekształca wodę deszczową w wodę pitną podczas monsunów i produkuje energię za pomocą paneli słonecznych, w suchych porach roku.

Jedna jednostka Ulta Chaata może zebrać mnóstwo wody rocznie i przechwytywać energię o maksymalnej mocy szczytowej 1,5 KW. Obecnie Ulta Chaata używane są w wielu miejscach w całym kraju.

Ulta Chaata, to odwrócony parasol, to urządzenie – zbiorniki na deszczówkę, wygląda dokładnie tak, jak się nazywa. Podczas monsunów, wklęsły baldach Ulta Chaata przechwytuje wodę deszczową, która następnie spada, aby dotrzeć do filtra.

Woda jest filtrowana przy użyciu filtracji węglowodorowej – metody wykorzystującej złoże węgla aktywnego w celu usunięcia zanieczyszczeń. Filtr zmniejsza zmętnienie wody przepływającej przez nią, co sprawia, że jest ona możliwa do picia. “Według WHO, woda poniżej 5 NTU to woda pitna”, mówi Samit.

Zbiorniki – podziemna cześć systemu

Klaster złożony z 15 sztuk Ulta Chaata jest podłączony do zbiornika na deszczówkę z inną warstwą filtrującą w celu usunięcia bakterii, po czym woda staje się użyteczna.

zbiorniki na deszczowke thinkphi
schemat układu zbiorników na deszczówkę łączących Ulta Chaata, firmy ThinkPhi.

W miesiącach suchych panele słoneczne produkują sporo energii, która jest przechowywana w akumulatorze, znajdującym się w każdej obudowie Chaata.
Przy okazji dostarcza energii do zainstalowanego systemu oświetlenia w Chaata. Zgromadzona energia może być wykorzystana np.: do zapewnienia zasilania w celu oświetlenia wewnętrznego w pobliskich pomieszczeniach.

Część członków zespołu konstruktorów Ulta Chaata została ostatnio zaproszona przez koleje indyjskie, aby porozmawiać o tym, jak produkt może im przynieść korzyści.

Zdaliśmy sobie sprawę, że chociaż Ulta Chaata może dostarczać czystą wodę i energię, to może zapewnić cieniowanie przy niższych kosztach w porównaniu do archaicznych dachów platform kolejowych, które kosztują instalację i utrzymanie – mówi Samit.

Szybki zwrot z inwestycji w Ulta Chaata

Według firmy ThinkPhi, ilość wody i energii generowana przez urządzenie pomaga użytkownikom uzyskać zwrot z inwestycji w zakup Ulta Chaata w ciągu roku.
Chcieliśmy, aby wyglądało dobrze, aby zaszczepić poczucie ciekawości wśród ludzi. Dlatego estetyka była dla nas ważną częścią projektu, a Ulta Chaata wygląda jak dobrze zaprojektowana rzecz, mówi Samit, podkreślając, że jednym z najważniejszych celów firmy ThinkPhi jest zmiana zachowań i zachęcanie ludzi do używania trwałych produktów.

zbiorniki na deszczowke 2 thinkphi
zbiorniki na deszczówkę – firmy ThinkPhi to skomplikowany system odzysku deszczówki i wytwarzania energii

Urządzenie zawiera w sobie czujniki dla klastrów Ulta Chaata, do interakcji z użytkownikami. Pierwszy z nich wykrywa, kiedy filtr zatka się z powodu kurzu i zabrudzenia i wymaga czyszczenia. Wysyła wiadomość do firmy ThinkPhi, informując, które urządzenie wymaga obsługi.
Drugi czujnik ma na celu obliczenie ilości energii i wody zebranej przez zbiorniki na deszczówkę. To jeszcze przyczynia się do zmiany zachowań wśród ludzi, pokazując im inspirujące liczby.
Pozostałe czujniki mierzą czystość wody, a także informują firmę w przypadku, gdy światła na którymkolwiek z Chaatas są wyłączone. Dodatkowo użytkownicy mogą komunikować się z firmą ThinkPhi przy użyciu aplikacji na telefonach w celu reklamacji, zadawania pytań w razie problemów itp.

Zbiorniki na deszczówkę Ulta Chaata są używane w kampusach dużych organizacji w Bombaju i Pune. Firma planuje także instalację urządzeń w Gujarat i Bangalore.

UltaChaata Park Mumbai
zbiorniki na deszczówkę – woda i energia z odwróconego parasola 🙂

Opracowali system zbierania wody dla środowiska i ludzi

Priya skończyła swoje studia magisterskie w zakresie projektowania, a Samit spędził większość czasu na programowaniu w przemyśle.

Po powrocie tutaj zauważyliśmy, że zanieczyszczenie i rosnąca zmiana klimatu stanowi główne powody do obaw w Indiach. Jedyną rzeczą, która nas uderzyła, było to, że mamy tutaj duże opady, a mimo to cała ta woda się marnuje – mówi Samit.

Jako miłośnicy przyrody, którymi byli od zawsze, postanowili zrobić trochę dla środowiska, uruchamiając firmę ThinkPhi.
Dziś ich organizacja rozwinęła się do 12 osobowego zespołu.

Jeśli nie wierzysz, że zmiany klimatyczne są problemem spowodowanym przez ludzkie pragnienie nadmiernego spożycia, wtedy będziesz musiał żyć w zaprzeczeniu …
Świat zawsze przechodził przez okresy globalnego ocieplenia i ochłodzenia, które jest skutkiem naturalnych przyczyn.
Jednak w tym stuleciu przebyliśmy największą zmianę w ciągu ostatnich 400 000 lat, a tym razem jest to spowodowane przez człowieka – podsumowuje Priya, mówiąc o obecnej sytuacji środowiskowej.

Serdeczne podziękowania dla The Better India

za możliwość skorzystania z materiału w aspekcie: zbiorniki na deszczówkę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 + 15 =