Złe wieści kontynuują ”przyklejanie się” do teflonowej substancji chemicznej.

Jeśli jesteś sceptycznie nastawiony i próbujesz zdyskredytować dowody naukowe na temat niebezpieczeństwa rakotwórczych związków, które występują praktycznie u każdego z nas w krwi i w skażenia w wodzie pitnej, zeszły czwartek był złym dniem.

Tekst oryginalny:

Bill Walker

environmentalhealthnews.org

Tego ranka, VICE News i inni poinformowali o dwóch nowych badaniach przeprowadzonych przez dwóch wiodących naukowców z dziedziny zdrowia środowiskowego, którzy powiedzieli że PFOA, które DuPont używał od 50 lat (teflon ), jest znacznie bardziej niebezpieczne niż wcześniej sądzono. Dziesiątki badań recenzowanych wykazały, że PFOA i inne substancje chemiczne w swojej klasie, znane jako PFC lub PFAS, mogą powodować raka, wady wrodzone, choroby serca i osłabienie układu odpornościowego.

PFOS nie są już produkowane lub wykorzystywane w Stanach Zjednoczonych, ale federalne Centers for Disease Control and Prevention znalazło go we krwi więcej niż 99 procent Amerykanów – nawet tych, którzy nie byli jeszcze na świecie, kiedy był używany do setek nieprzywierających produktów wodoodpornych i odpornych na plamy. PFOA i inne PFC mogą być przekazywane z matki na nienarodzone dziecko w łonie matki.

Z meta-analizy dotychczasowych badań, Philippe Grandjean z Harvardu i Richard Clapp z Uniwersytetu Massachusetts-Lowell pokazali że zalecany przez rząd federalny poziom “bezpieczny” dla PFOS w wodzie pitnej jest niewykonalny. Provisional Health Advisory ustanowiony w 2009 – jest o kilkaset do ponad 1000 razy zbyt wysoki, aby w pełni chronić zdrowie ludzi.
Ich wyniki wskazują, że PFOS może być zbliżona do azbestu lub ołowiu – niebezpiecznych na każdym poziomie oddziaływania.

Dla osób mieszkających w pobliżu elektrowni DuPont w Parkersburg, W. Va. niektóre źródła wody w okolicy są zanieczyszczone PFOA na 160 razy lub większym poziomie, w stosunku do poziomu bezpiecznego w swietle nowych badań. Jest to także niepokojące dla 6,5 mln Amerykanów w 27 stanach, których woda jest zanieczyszczona PFOA .

Zapytany o nowe badania, rzecznik Chemours, który odziedziczył odpowiedzialność za sprzątanie zanieczyszczeń PFOA w dolinie rzeki Ohio, powiedział VICE:

“Nie wierzę, że badania (Grandjean) zawierają dane na poparcie wniosku, że poziom odpowiedni dla zdrowia ustawiony przez EPA w 2009 roku nie jest wystarczająco niski. “

Grandjean odpowiedział: “Powinni przeczytać mój dokument.”

Później w ciągu dnia, Grandjean i współpracownicy opublikowali kolejny dokument, który pokazywał badania krwi 81 dzieci na Wyspach Owczych na Północnym Atlantyku, których matki miały dietę składająca się z owoców morza silnie zanieczyszczonych PFOA i innymi PFC.
Naukowcy sprawdzali krew dzieci w wieku 11 miesięcy, 18 miesięcy i 5 lat, i sprawdzili krew matek w 32 tygodniu ciąży. Stwierdzili, że dzieci, które były karmione wyłącznie piersią miały stężenie substancji chemicznych zwiększone o 20 do 30 procent w każdym miesiącu.

To nie tylko alarmujące, ale szokujące. Jak powiedział Grandjean The Huffington Post “To naprawdę absurdalna sytuacja, że kobiety, które są w okresie karmienia piersią muszą myśleć o tym, jak chemiczne oddziaływanie może wpłynąć na ich dziecko. Mleko matki ma być najlepszym pożywieniem dla dziecka. “

Grandjean i inni eksperci w dziedzinie zdrowia podkreślili, że korzyści wynikające z karmienia piersią znacznie przewyższają niebezpieczeństwa przechodzące z toksycznych chemikaliów z matki na dziecko.”Nie ma powodu, aby zniechęcić do karmienia piersią, ale obawiamy się, że te zanieczyszczenia są przekazywane z pokolenia na pokolenie”, powiedział The Charleston Gazette-Mail. “

Niestety, obecne przepisy US nie wymagają badań substancji chemicznych odnośnie ich przekazania do dzieci i innych związanych z nimi działań niepożądanych. “

DuPont lub Chemours nie skomentował wyników drugiego badania. Zamiast tego, rzecznik American Chemistry Council, lobby przemysłu chemicznego, powiedział Huffington Post, że problemy z PFOA i podobnymi substancjami chemicznymi są już przeszłością: “Dobrowolne wysiłki przemysłu spowodowały zmniejszenie tych substancji w środowisku. Aby pomóc w ich wycofaniu, nasze firmy członkowskie opracowały alternatywy. ‘(które) są jednymi z najbardziej prężnie zbadanych nowych substancji chemicznych wprowadzanych na rynek. “

Przepraszam?

Dobrowolne?

Oczywiście, jeśli to, co chcesz nazwać stopniowym wycofywaniem transakcji DuPont wykonanych w 2006 roku, po tym jak EPA zostało ostrzeżone o dowodach oddziaływania PFOA ,firmy krytej przez dziesięciolecia.
W obliczu możliwości grzywny więcej niż $ 300 mln – ostatecznie zmniejszonej przez agencję do błahych $ 16,5 mln – i na skutek dochodzenia Departamentu Sprawiedliwości (dochodzenia karnego), DuPont (i innych producenci i stosująćy PFOA) zgodziło się zakończyć produkcję .

Solidnie studiował?

Zapisy EPA wskazują, że przestarzała ustawa Toxic Substances Control Act nie wymaga od firmy DuPont i innych firm rynku alternatywnych chemikaliów (teflon ) udowodnienia, że są one bezpieczne. Ograniczone badania na zwierzętach, które zostały zrobione pokazują, że nowa generacja PFC może być trochę bezpieczniejsza niż chemikalia, które one zastępują.

To jest nie do utrzymania. To mija się ze zdrowym rozsądkiem – lepiej dmuchać na zimne – i jest sprzeczne z zasadami, które są wykonywane w Unii Europejskiej, gdzie nowe substancje chemiczne muszą być sprawdzone pod względem bezpieczeństwa zanim wolno je stosować.

Nawet wtedy, gdy EPA ma przytłaczające dowody, że substancja chemiczna jest niebezpieczna, brakuje mu uprawnień do zakazania chemicznych substancji wprost i może tylko negocjować przedłużając fazy , w dużej mierze na warunkach producenta. To wymaga lat, a nawet dziesięcioleci, aby EPA ustawił prawnie dopuszczalny limit na niebezpieczne substancje chemiczne: Prawda o PFOA zaczęła wychodzić na jaw w 2001 roku, ale może to być nawet dopiero 2021 rok zanim agencja zadecyduje, czy będzie próbować ustawić legalne prawnie maksimum na wodę pitną.

Rezultatem jest ciągły strumień niepokojących rewelacji o szkodliwości substancji chemicznych w produktach gospodarstwa domowego, żywności i wody pitnej. Ale na każdą nową złą wiadomość- PR przemysłu chemicznego mają błyskawiczną odpowiedź: Zaufaj nam.

Dlaczego my?

tekst:environmentalhealthnews.org licencja ( CC BY-SA 4.0 )

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 − siedem =