53 równoleżnik na Podlasiu.

53 równoleznik

53 równoleżnik przechodzi przez Puszczę Knyszyńską

Przez Polskę przebiega sześć równoleżników i 10 południków. Jedne ze znanych miejsc, to symboliczny obelisk w Wodzisławiu Śląskim wyznaczający przebieg 50 równoleżnika, a ostatnio leśnicy z Nadleśnictwa Żednia zaznaczyli przebieg 53 równoleżnika w Puszczy Knyszyńskiej. Znajduje się on na gruntowej drodze leśnej, będącej też szlakiem rowerowym z Michałowa do Zalewu Siemianówka.

Wodzisław Śląski 50 rownoleznik

Wodzisław Śląski

Takich zaznaczonych miejsc przebiegu równoleżników i południków jest w Polsce kilka, ale na Podlasiu, to jedyne takie miejsce. Wiele osób w Polsce, z pasją i odpowiednim sprzętem GPS, wyznacza w terenie przebieg krzywych siatki geograficznej, najczęściej skrzyżowania południków i równoleżników, a potem docierają w te miejsca i utrwalają je na zdjęciach.

Pokazany przebieg 53 równoleżnika w Nadleśnictwie Żednia, to doskonałe miejsce edukacyjne ale i ciekawostka turystyczna. Do 53 równoleżnika prowadzą strzałki kierunkowe, na miejscu ustawiono tablicę informacyjną, a Nadleśnictwo planuje zbudować tam ławki z zadaszeniem. Miejsce w sam raz na edukacyjny piknik rowerowy.

53 równoleznik 2

W Polsce 53 równoleżnik ma kilka miejsc, w których zaznaczono jego przebieg. W miejscowości Barlinek na przebiegu 53 równoleżnika rośnie lipa, w Strzeszewku na Pojezierzu Myśliborskim ustawiony jest kamień z tablicą, a w Nowym Smolnie-Targowisku (Nadleśnictwo Bydgoszcz) jest skrzyżowanie 53 równoleżnika z 18 południkiem zaznaczone specjalnym obeliskiem.
53 równoleżnik przechodzi przez północną półkulę ziemi między innymi przez Niemcy w okolicach Bremy, przez Holandię, przez Wielką Brytanię i Walię, Alaskę i Kolumbię Brytyjską w Kanadzie, a także przez Rosję i Kazachstan.

Jarosław Krawczyk
Regionalna Dyrekcja
Lasów Państwowych
w Białymstoku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 + 2 =