Ekstremalnie wysoki poziom olejów mineralnych.

płatki

Berlin, 02 czerwiec 2016 “Special K Kellogg Classic” są mocno obciążone nasyconymi olejami mineralnymi.

Jest to wynik badania laboratoryjnego organizacji konsumenckiej – foodwatch.
Zatem jeden kilogram płatków śniadaniowych zawiera całe 19 miligramów niebezpiecznego minerału.
Nasycone oleje mineralne (MOSH) gromadzą się w ludzkim ciele, w szczególności w narządach, takich jak wątroba czy śledziona, jak również w węzłach chłonnych.
Przez wiele lat duże stężenie minerałów w organizmie człowieka może spowodować uszkodzenie narządu.
Według Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) to dzieci są szczególnie narażone na ryzyko

“Kellogg wystawia zdrowie konsumentów na niebezpieczeństwo. Szczególnie w odniesieniu do produktu, który jest powszechnie spożywany przez dzieci, olej mineralny jest absolutnie nie do przyjęcia”,skrytykował John Heeg z foodwatch.

“Dla skutecznej ochrony zdrowia musi Kellogg wyeliminować te szkodliwe substancje z ich produktów i wycofać Kellogga Special K Classic, od razu z półek!”

foodwatch testował cztery produkty z Kellogg. W przeciwieństwie do silnie zanieczyszczonego produktu “Kellogg Special K” w innych “Kellogg’s Frosties”, “Kellogg’s Smacks” i “Kellogg’s Cornflakes” wykryto tylko śladowe ilości nasyconych olejów mineralnych (Mosh).

Bardziej niebezpieczne aromatyczne oleje mineralne (MOAH), które są według Europejskiego Urzędu Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) i Federalnego Instytutu Oceny Ryzyka (BfR) potencjalnym czynnikiem rakotwórczych i mutagennym, nie zostały wykryte w jakimkolwiek produkcie.

“Aldi Süd ogłosił osiem tygodni temu, że nie będzie tolerować większych zanieczyszczeń olejem w żywności własnych marek , tym samym również musi podnieść poprzeczkę dla Kellogg’s : aromatyczne oleje mineralne nie mają miejsca w żywności . Muszą przynajmniej być zminimalizowane tak daleko, jak to możliwe” zażądał Jan Heeg.

Oleje mineralne mogą przedostać się różnymi drogami do żywności. Głównym źródłem mogą być farby drukarskie z opakowań, makulatury i kartonów, które są wykorzystywane do przechowywania i transportowania. Ale również mogą to być oleje maszynowe wykorzystywane w produkcji żywności.

foodwatch zażądał od Kellogg’s ustanowienia “funkcjonalnej bariery”: powłoki lub odpowiedniej wewnętrznej torby do produktu i kartonu oddzielone od siebie, tak że ani mineralne oleje ani setki innych, czasem niebezpiecznych substancji chemicznych nie mogą być przenoszone do produktów. Ponadto, Kellogg musi zapewnić, że przenikliwość Mosh w środkach spożywczych w całym procesie produkcyjnym zmniejszy się tak bardzo jak jest to technicznie możliwe.

W ostatnich miesiącach, informacje o skażeniu olejem mineralnym żywności zostają upublicznione po  całej serii testów. foodwatch znalazł go w czekoladowych króliczkach wielkanocnych, Öko-Test w tzw pożywieniu i produktach Dr Oetkera, Urząd Zdrowia Bawarii w kalendarzu adwentowym, Stiftung Warentest w oliwie z oliwek .
Najszersze badanie laboratoryjne foodwatch opublikował w październiku 2015 roku. Zgodnie z tym, co piąte badane jedzenie było (9 z 42 produktów) (odniesienie w Niemczech) z podejrzeniem rakotwórczego MOAH.

foodwatch dąży do ścisłego ograniczenia olejów mineralnych (Mosh) w żywności. W stosunku do najbardziej krytycznych aromatycznych olejów mineralnych (MOAH) należy zastosować zerową tolerancję.

 Materiał: foodwatch

Zdjęcia: Pixabay

Warto przeczytać:

Oleje mineralne w króliczkach!?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × 1 =