Ach te komary!

Mosquito bite

Walka z nimi środkami chemicznymi to jak walka z wiatrakami…. A istnieją dwa uniwersalne i naturalne sposoby na zwalczanie komarów.

Pierwszym z nich jest malutki ptaszek o wdzięcznej nazwie jerzyk. Ten malutki ptaszek potrafi zjeść dziennie do 400 komarów.

Drugi sposób to wybudowanie specjalnych budek dla nietoperzy, w których będą spały w ciągu dnia, a w nocy .. zjadały komary :). Nietoperz jest nawet bardziej skuteczny od jerzyka, bo potrafi zjeść do 2000 komarów w ciągu jednej nocy !

Jak powinna wyglądać taka budka dla nietoperza ?

Wykonuje się je z nieheblowanych desek grubości 2-2,5 cm, ważne jest by połaczenia desek zapewniały budce szczelność. Budkę mozna obić papą.

Powierzchnia ścian wewnętrznych budki, szczególnie ścianki tylnej obszaru otworu – wlotu wejściowego muszą być bardzo szczególnie szorstkie aby nietoperze mogły poruszać się, chwytając się za nie pazurkami. Aby to umożliwić trzeba naciąć powierzchnię desek gęstymi (co ok. 1,5cm) i głębokimi na ok 2 mm rowkami lub przybicie cienkich listewek.

Budki dla nietoperzy umożliwiają wychowanie młodych, dają nietoperzom schronienie podczas lata oraz wędrówek. Skrzynki zabezpieczone przed deszczem (bez użycia lakierów, impregnatów itp ! ) wiesza się od południowej strony:

 • na drzewach (na wysokości ok. 4-5 m),
 • na ścianach budynków,
 • gdy jest swobodny dostęp, także na strychach stodół i domów.

Zaletą tego typu budek jest to, że nie potrzeba ich czyścić i otwierać.

Gacus

Zalecane wymiary budki:

Gatunek/ wymiar (cm) A B C D
karlik, mopek 2 0-2 3-5 12-50
pozostałe 2-2,5 3-14 5-7 12-50

 

 

 

 

 

 

 

 

O innych typach skrzynek dla nietoperzy możesz poczytać np: na stronie Nyskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt

Nietoperze należą do najbardziej zagrożonych wyginięciem grup ssaków. Negatywne czynniki w środowisku nie sprzyjają nietoperzom:

 • chemizacja,
 • zmniejszanie się bazy pokarmowej,
 • ubywanie naturalnych kryjówek (dziuple, strychy)

Czynniki te powodują, że liczebność populacji wielu gatunków nietoperzy zmalała, niektóre zagrożone są całkowitym wyginięciem.

W Polsce żyje 21 gatunków nietoperzy,  6 z nich zostało umieszczonych w polskiej “Czerwonej Księdze Zwierząt” (spis gatunków zagrożonych wyginięciem). 

Dlatego mozesz pomóc nietoperzom i jednocześnie zabezpieczyć sie przed plagą komarów.

 

bat

Budowa budki dla nietoperza.

One thought on “Ach te komary!

 • 26 września, 2012 o 9:11 pm
  Permalink

  Betonowe współczesne budownictwo i w efekcie nawet nietoperze nie mają gdzie mieszkać ..a potem ‘programy’ ratowania ‘różnorodności biologicznej’ wymyślają.
  Takie domki warto budować, potrzebna rzecz.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

8 − 5 =