Ach te komary!

Mosquito bite

Walka z nimi środkami chemicznymi to jak walka z wiatrakami…. A istnieją dwa uniwersalne i naturalne sposoby na zwalczanie komarów.

Pierwszym z nich jest malutki ptaszek o wdzięcznej nazwie jerzyk. Ten malutki ptaszek potrafi zjeść dziennie do 400 komarów.

Drugi sposób to wybudowanie specjalnych budek dla nietoperzy, w których będą spały w ciągu dnia, a w nocy .. zjadały komary :). Nietoperz jest nawet bardziej skuteczny od jerzyka, bo potrafi zjeść do 2000 komarów w ciągu jednej nocy !

Jak powinna wyglądać taka budka dla nietoperza ?

Wykonuje się je z nieheblowanych desek grubości 2-2,5 cm, ważne jest by połaczenia desek zapewniały budce szczelność. Budkę mozna obić papą.

Powierzchnia ścian wewnętrznych budki, szczególnie ścianki tylnej obszaru otworu – wlotu wejściowego muszą być bardzo szczególnie szorstkie aby nietoperze mogły poruszać się, chwytając się za nie pazurkami. Aby to umożliwić trzeba naciąć powierzchnię desek gęstymi (co ok. 1,5cm) i głębokimi na ok 2 mm rowkami lub przybicie cienkich listewek.

Budki dla nietoperzy umożliwiają wychowanie młodych, dają nietoperzom schronienie podczas lata oraz wędrówek. Skrzynki zabezpieczone przed deszczem (bez użycia lakierów, impregnatów itp ! ) wiesza się od południowej strony:

  • na drzewach (na wysokości ok. 4-5 m),
  • na ścianach budynków,
  • gdy jest swobodny dostęp, także na strychach stodół i domów.

Zaletą tego typu budek jest to, że nie potrzeba ich czyścić i otwierać.

Gacus

Zalecane wymiary budki:

Gatunek/ wymiar (cm) A B C D
karlik, mopek 2 0-2 3-5 12-50
pozostałe 2-2,5 3-14 5-7 12-50

 

 

 

 

 

 

 

 

O innych typach skrzynek dla nietoperzy możesz poczytać np: na stronie Nyskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt

Nietoperze należą do najbardziej zagrożonych wyginięciem grup ssaków. Negatywne czynniki w środowisku nie sprzyjają nietoperzom:

  • chemizacja,
  • zmniejszanie się bazy pokarmowej,
  • ubywanie naturalnych kryjówek (dziuple, strychy)

Czynniki te powodują, że liczebność populacji wielu gatunków nietoperzy zmalała, niektóre zagrożone są całkowitym wyginięciem.

W Polsce żyje 21 gatunków nietoperzy,  6 z nich zostało umieszczonych w polskiej “Czerwonej Księdze Zwierząt” (spis gatunków zagrożonych wyginięciem). 

Dlatego mozesz pomóc nietoperzom i jednocześnie zabezpieczyć sie przed plagą komarów.

 

bat

Budowa budki dla nietoperza.

Jeden komentarz do “Ach te komary!

  • 26 września, 2012 o 9:11 pm
    Bezpośredni odnośnik

    Betonowe współczesne budownictwo i w efekcie nawet nietoperze nie mają gdzie mieszkać ..a potem ‘programy’ ratowania ‘różnorodności biologicznej’ wymyślają.
    Takie domki warto budować, potrzebna rzecz.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × trzy =