Hybrydowe topole źródłem biopaliwa.

Hybrid Poplar plantation

W okolicach Kwidzyna (woj. Pomorskie) zakładana jest największa w Europie plantacja topoli hybrydowej (Populus hybrids), z przeznaczeniem na biomasę. Drzewa te posadzono już na powierzchni ok. tysiąca hektarów, a ma ich być łącznie ok. 25 tys. ha.

 

 

Wg. kierownictwa International Paper Kwidzin (współwłaściciel fundacji) posadzone drzewa nie będą produkować alergizujących pyłków, biomasa ma być wykorzystywanaw elektociepłowni Firmy w Kwidzynie, zamiast węgla. International Paper pilotażowe plantacje topoli uprawia od 8 lat.

W opracowaniach zagranicznych wskazuje się też, że topole hybrydowe mają zdolność do przejmowania szkodliwych produktów i ich przechowanie w swoich łodygach zdrewniałych. Komunalne i korporacyjne instytucje są coraz bardziej zachęcane przez nowe badania pokazujące korzyści z uprawy topoli hybrydowej, które mogą … w naturalny sposób oczyścić toksyczne odpady.

2 komentarze do “Hybrydowe topole źródłem biopaliwa.

  • 22 sierpnia, 2012 o 8:45 pm
    Bezpośredni odnośnik

    Na anglojęzycznych stronach www pojawiają się głosy o szkodliwości (toksyczności) takich topoli dla zwierząt, dlatego lepiej byłoby nie sadzić tego ‘syfu’ w Polsce

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście − szesnaście =