Bioplastik z jaj: odporny i biodegradowalny

Większość naszych działań opiera się na wykorzystaniu przedmiotów wykonanych z tworzywa sztucznego, które są usuwane z trudnością, a tym samym prowadzą do niszczącego wpływu na zdrowie i środowisko.

Alternatywą dla sztucznego plastiku jest użycie bioplastiku, wykonanego po raz pierwszy w latach 30. ze skrobi kukurydzianej, lekkiego biotworzywa, wytrzymałego i biodegradowalnego.

Najnowsze badania (w toku) prowadzone na “University of Nottingham i Leicester, finansowane w ramach funduszy europejskich, a częściowo przez przedsiębiorstwa, pokazują  że możliwe jest wyprodukowanie biotworzywa używając jako surowca skorupek jaj, w wyniku ekstrakcji proteina zwana glikozaminoglikan, staje się głównym źródłem produkcji tworzywa biologicznego.
Takie badanie ma duży sens poprzez  fakt, że dostępność skorup jaj jest bardzo dobra, zatem pozyskanie surowca do produkcji biotworzywa nie jest trudne.

ZALETY bioplastików

Bioplastic jest identyczny co do lekkości i wytrzymałości, porównując go ze sztucznym,
choć w porównaniu do typowych tworzyw sztucznych, ma wyższe koszty produkcji, które mogą być amortyzowane podczas recyklingu.

Aspekty preferowania bioplastiku są różne:

Po pierwsze podlega biodegradacji: może być przekształcony przez mikroorganizmy o różnym charakterze, takie jak grzyby i bakterie, i może być szybko usunięty w wyniku rozkładu naturalnego: gdzie niezbędne są bakterie, wilgoć i ciepło.

Ponadto bioplastik nadaje się do recyklingu, nawet jego spalanie do całkowitej utylizacji, oznaczałoby niższą emisję źródeł toksycznych w porównaniu do utylizacji typowych tworzyw sztucznych, a ponadto biotworzywo rozłożone powoduje powstanie kompostu bogatego w składniki odżywcze i substancje organiczne, które mogą być stosowane jako nawóz na użytki rolne, w przeciwieństwie do tradycyjnych tworzyw sztucznych.

Nie należy zapominać, że produkcja bioplastiku wyklucza wykorzystywanie zasobów ropy.

APLIKACJE

Bioplastiki mogą być wykorzystywane do wielu różnych zastosowań, od konstrukcji koperty, do budowy, wyrobów medycznych, nie zapominając, że  tradycyjne obudowy do telefonów, mogą być wykonane z bioplastiku.

TEKST ORYGINALNY i ZDJĘCIE:

Romina Muccio ( licencja CC BY-NC-ND 4.0 )

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × 4 =