Co to jest recykling – rozbiórka budynku – planowanie

Co to jest recykling i dlaczego rozbiórka budynku musi być przemyślana ?

Co to jest recykling i jaka jest jego specyfika dla zadania pn: rozbiórka budynku ?

W ramach dobrego planowania, możliwe jest promowanie ponownego wykorzystania odpadów budowlanych i rozbiórkowych, a tym samym zarówno ochrony środowiska, jak i oszczędności na kosztach materiałowych.

co to jest recykling 2
co to jest recykling w temacie rozbiórka budynku – musi być dobrze zaplanowany .. dla już budowanego budynku !

W przyszłości będzie to jeszcze bardziej istotne, aby ocenić, jak budynki mogą być racjonalnie naprawiane lub rozbierane na części: zwłaszcza pod kątem, które pozostałe ”żywotne” części mogą być wykorzystane w nowych zastosowaniach.

Dlatego najlepszą metodą jest wdrożenie planowania typu rozbiórka budynku już jako komponentu projektu budowlanego.

Ponowne wykorzystanie elementów konstrukcyjnych zawsze opłaca się z punktu widzenia ochrony środowiska, a także może być znacznie tańsze niż stosowanie surowców wtórnych.

Produkcja materiałów budowlanych i samej konstrukcji wraz ze zużyciem energii podczas tej fazy to najbardziej istotne czynniki związane z budowaniem, które powodują obciążenie środowiska.

Dzięki ponownemu wykorzystaniu ocalonych części, zrównoważona jest energia wymagana do wytworzenia nowego produktu, nie wspominając o wartości gospodarczej i kulturalnej tych części.

Budowanie, w oparciu o nowy projekt, od podstaw, jest łatwe, ale w przyszłości projektant powinien ocenić, jak można rozsądnie budynki naprawiać lub wykorzystać pozostałą żywotność rozebranych części do nowych zamierzeń budowlanych.

wykorzystanie kruszywa
co to jest recykling – popularne jest wykorzystanie kruszywa pozyskanego z elementów konstrukcyjnych budynków

Co to jest recykling i na czym polega w przypadku rozbiórki

Ponadto, wykorzystanie zasobów naturalnych zostanie zoptymalizowane w procesach produkcyjnych stosowanych materiałów i wyrobów budowlanych oraz materiały nadające się do recyklingu będą wiodące.
W praktyce budowy, planowanie w celu ponownego wykorzystania i recyklingu jest postrzegane zgodnie z wymogami w modułowych rozwiązaniach w których konstrukcje i materiały są trwałe i łatwo odzyskiwane.
Z dobrym planowaniem, konserwacją i naprawami potencjał budynków i technologii mogą być lepiej wykorzystane, a wydatki zmniejszone.

Najlepszym sposobem, aby promować ponowne wykorzystanie i recykling odzyskanych części budynku jest wprowadzenie planu rozbiórki już do dalszego planowania związanego z projektem.

plan rozborka budynku
rozbiórka budynku wymaga planu

Powinno to być istotnym elementem w projektowaniu dotyczącym zarządzania cyklem życia budynków i budowli.

W planie rozbiórki, ważna jest ocena ilości materiałów, które mogą być wykorzystywane na różne sposoby, a także metody rozbiórki, które są dostępne.

rozbiorka budynku cegly
co to jest recykling – odzyskane z rozbiórki cegły

Zaprojektowanie budynku w celu wsparcia adaptacji, demontażu i ponownego wykorzystania może zmniejszyć ilość odpadów i wydłużyć jego żywotność, zapewniając ekonomiczne i środowiskowe korzyści budowniczym, właścicielom i mieszkańcom oraz społecznościom.

Taka praktyka może również całkowicie uniknąć usuwania budynków i umożliwia łatwe, oszczędne i szybkie rozbieranie materiałów i kierowanie ich do ponownego wykorzystania. Projektując pod kątem adaptacyjności, demontażu i ponownego użycia, projektanci znajdują nowe możliwości na wczesnym etapie procesu projektowania, aby zmniejszyć wpływ na środowisko, oszczędzać zasoby i obniżać koszty.

Rozbiórka budynku mieszkalnego – ułatwienia

Strategie możliwe do zastosowania już podczas projektowania budynków, pod kątem ich: adaptacji, etapu gdy zachodzi rozbiórka budynku oraz następnie ponownego użycia obejmują:

  • opracowanie planu demontażu z kluczowymi informacjami (np. rysunki powykonawcze, materiały, kluczowe komponenty, właściwości konstrukcyjne oraz dostęp do naprawy i informacje kontaktowe).
  • wykorzystując proste systemy konstrukcyjne o standardowych rozmiarach oraz modułowe elementy budowlane.
  • korzystanie z trwałych materiałów, które warto odzyskać do ponownego użycia / recyklingu.
  • minimalizacja użycia różnych rodzajów materiałów oraz zapewnienie widoczności i dostępności połączeń dla etapu rozbiórka budynku
  • stosowanie mechanicznych elementów złącznych, takich jak śruby, wkręty i gwoździe zamiast uszczelniaczy i klejów.
  • planowanie ruchu i bezpieczeństwa pracowników umożliwiające bezpieczną adaptację, naprawę i demontaż budynku.

Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (USA) przygotowała filmy przedstawiające jak przebiega, krok po kroku, rozbiórka domu (mobilnego domku, popularnego w USA) i odzyskania wszelkich materiałów wielokrotnego użytku. Filmy te okazują praktyczny aspekt tematu recyklingu budynków.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście + dziesięć =