Co to jest recykling – rozbiórka budynku – planowanie
Co to jest recykling i dlaczego rozbiórka budynku musi być przemyślana ?
Co to jest recykling i jaka jest jego specyfika dla zadania pn: rozbiórka budynku ?
W ramach dobrego planowania, możliwe jest promowanie ponownego wykorzystania odpadów budowlanych i rozbiórkowych, a tym samym zarówno ochrony środowiska, jak i oszczędności na kosztach materiałowych.
W przyszłości będzie to jeszcze bardziej istotne, aby ocenić, jak budynki mogą być racjonalnie naprawiane lub rozbierane na części: zwłaszcza pod kątem, które pozostałe ”żywotne” części mogą być wykorzystane w nowych zastosowaniach.
Dlatego najlepszą metodą jest wdrożenie planowania typu rozbiórka budynku już jako komponentu projektu budowlanego.
Ponowne wykorzystanie elementów konstrukcyjnych zawsze opłaca się z punktu widzenia ochrony środowiska, a także może być znacznie tańsze niż stosowanie surowców wtórnych.
Produkcja materiałów budowlanych i samej konstrukcji wraz ze zużyciem energii podczas tej fazy to najbardziej istotne czynniki związane z budowaniem, które powodują obciążenie środowiska.
Dzięki ponownemu wykorzystaniu ocalonych części, zrównoważona jest energia wymagana do wytworzenia nowego produktu, nie wspominając o wartości gospodarczej i kulturalnej tych części.
Budowanie, w oparciu o nowy projekt, od podstaw, jest łatwe, ale w przyszłości projektant powinien ocenić, jak można rozsądnie budynki naprawiać lub wykorzystać pozostałą żywotność rozebranych części do nowych zamierzeń budowlanych.
Co to jest recykling i na czym polega w przypadku rozbiórki
Ponadto, wykorzystanie zasobów naturalnych zostanie zoptymalizowane w procesach produkcyjnych stosowanych materiałów i wyrobów budowlanych oraz materiały nadające się do recyklingu będą wiodące.
W praktyce budowy, planowanie w celu ponownego wykorzystania i recyklingu jest postrzegane zgodnie z wymogami w modułowych rozwiązaniach w których konstrukcje i materiały są trwałe i łatwo odzyskiwane.
Z dobrym planowaniem, konserwacją i naprawami potencjał budynków i technologii mogą być lepiej wykorzystane, a wydatki zmniejszone.
Najlepszym sposobem, aby promować ponowne wykorzystanie i recykling odzyskanych części budynku jest wprowadzenie planu rozbiórki już do dalszego planowania związanego z projektem.
Powinno to być istotnym elementem w projektowaniu dotyczącym zarządzania cyklem życia budynków i budowli.
W planie rozbiórki, ważna jest ocena ilości materiałów, które mogą być wykorzystywane na różne sposoby, a także metody rozbiórki, które są dostępne.
Zaprojektowanie budynku w celu wsparcia adaptacji, demontażu i ponownego wykorzystania może zmniejszyć ilość odpadów i wydłużyć jego żywotność, zapewniając ekonomiczne i środowiskowe korzyści budowniczym, właścicielom i mieszkańcom oraz społecznościom.
Taka praktyka może również całkowicie uniknąć usuwania budynków i umożliwia łatwe, oszczędne i szybkie rozbieranie materiałów i kierowanie ich do ponownego wykorzystania. Projektując pod kątem adaptacyjności, demontażu i ponownego użycia, projektanci znajdują nowe możliwości na wczesnym etapie procesu projektowania, aby zmniejszyć wpływ na środowisko, oszczędzać zasoby i obniżać koszty.
Rozbiórka budynku mieszkalnego – ułatwienia
Strategie możliwe do zastosowania już podczas projektowania budynków, pod kątem ich: adaptacji, etapu gdy zachodzi rozbiórka budynku oraz następnie ponownego użycia obejmują:
- opracowanie planu demontażu z kluczowymi informacjami (np. rysunki powykonawcze, materiały, kluczowe komponenty, właściwości konstrukcyjne oraz dostęp do naprawy i informacje kontaktowe).
- wykorzystując proste systemy konstrukcyjne o standardowych rozmiarach oraz modułowe elementy budowlane.
- korzystanie z trwałych materiałów, które warto odzyskać do ponownego użycia / recyklingu.
- minimalizacja użycia różnych rodzajów materiałów oraz zapewnienie widoczności i dostępności połączeń dla etapu rozbiórka budynku
- stosowanie mechanicznych elementów złącznych, takich jak śruby, wkręty i gwoździe zamiast uszczelniaczy i klejów.
- planowanie ruchu i bezpieczeństwa pracowników umożliwiające bezpieczną adaptację, naprawę i demontaż budynku.
Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (USA) przygotowała filmy przedstawiające jak przebiega, krok po kroku, rozbiórka domu (mobilnego domku, popularnego w USA) i odzyskania wszelkich materiałów wielokrotnego użytku. Filmy te okazują praktyczny aspekt tematu recyklingu budynków.
zobacz też: Recykling tworzyw w garażu