Recykling tworzyw w garażu

Recykling tworzyw – lokalnie ?

Recykling tworzyw to pasja, która napędza Precious Plastic to projekt, który oferuje plany budowy 4 maszyn, które pozwolą na lokalny recykling plastiku.

Precious Plastic istnieje po to, aby ograniczyć ilość odpadów z tworzyw sztucznych. Czasami robimy to poprzez zwiększenie recyklingu. Czasami dzięki nowym biodegradowalnym materiałom. Innym razem, przyjmując styl życia zero waste. Cokolwiek działa.

Precious Plastic to połączenie ludzi, maszyn, platform i wiedzy aby stworzyć alternatywny globalny system recyklingu tworzyw.

Maszyny (ich dokumentacja) są na licencji open source (darmowe również do celów komercyjnych).

Projekt jest popularny i bardzo dobrze rozwijany.

Na stronie internetowej projektu znajdują się plany maszyn oraz forum.

Możesz także sprawdzić youtube, aby uzyskać więcej samouczków.

Wiele osób na całym świecie zaczęło budować i używać maszyn na miejscu, są też tacy, którzy kupują gotowe lub używane, na bazarze zorganizowanym na stronie Precious Plastic .

Dołączysz do nich ? 🙂

Maszyny są wykonane z podstawowych materiałów i łatwe do zbudowania. Oczywiście koszt materiałów będzie różnił się w zależności od cen w danym kraju, na stronie Precious Plastic podawane są ceny ale warunków i cen zaopatrzenia w Holandii.

4 maszyny do recyklingu tworzyw
maszyny do recyklingu tworzyw sztucznych

Maszyny do recyklingu tworzyw sztucznych

Aktualnie Precious Plastic oferuje dokumentacje maszyn w dwóch wersjach: Basic oraz Pro.

Maszyny w wersji Pro są maszynami półprzemysłowymi. Ich rozwiązania konstrukcyjne zostały stworzone pod kątem małego biznesu prowadzonego przez mikro i małe firmy, zajmujące się lokalnym recyklingiem tworzyw. Są to oczywiście maszyny bardziej wydajne od maszyn w wersji Basic.

W obydwu grupach maszyn, występują poniższe typu maszyn:

Rozdrabniarka do tworzyw sztucznych

Odpady z tworzyw sztucznych są rozdrabniane w niej na płatki, które następnie będą używane w innych maszynach do tworzenia nowych przedmiotów.
Możesz wybrać rozmiar wyjściowy tych płatków, zmieniając sito wewnątrz urządzenia, aby stworzyć różne wzory i procesy. Maszyna w wersji Pro może rozdrobnić do 50kg tworzyw odpadowych na godzinę.

Warto zauważyć, że coraz większa międzynarodowa społeczność skupiona wokół projektu, dodaje do niego, swoje własne lokalne rozwiązania.

Tak jest też w przypadku rozdrabniarki – niszczarki do tworzyw 🙂 W Szanghaju opracowano niszczarkę rowerową !

niszczarka rowerowa
recykling tworzyw sztucznych – niszczarka rowerowa

Ta niszczarka wzbudza spore zainteresowanie. Pedałujemy i mielimy tworzywo 🙂 Jest wykorzystywana w akcjach edukacyjnych i promocyjnych.

Maszyna do wytłaczania

Wytłaczanie jest ciągłym procesem, w którym plastikowe płatki są wkładane do leja i wytłaczane w plastikowa nitkę (makaron). Plastikowy makaron można wykorzystać do wytwarzania nowych surowców, takich jak włókna do drukowania 3d, wykonywania granulowanego tworzywa sztucznego, obracania wokół formy lub wykorzystywania na własne, nowe i twórcze sposoby – wtłaczając do odpowiedniej formy. Maszyna w wersji Pro jest w stanie przetworzyć do 20 kg plastiku na godzinę i wykonać produkcję belek lub cegieł z tworzyw.


Wtryskarka do tworzyw

Recykling tworzyw sztucznych, na tej maszynie, polega na tym, że płatki z tworzyw są podgrzewane i wtryskiwane do formy. Jest to stosunkowo szybki proces, który dobrze nadaje się do tworzenia małych obiektów, w sposób powtarzalny. Możesz oczywiście samodzielnie wykonać formy do wyrobów, za pomocą frezarek CNC lub tokarek albo po prostu je pospawać.
Prasa do tworzyw na gorąco

Plastik jest podgrzewany wewnątrz piecyka i powoli wciskany w formę. Jest odpowiednia do wytwarzania dużych i bardziej wytrzymałych przedmiotów, sam piecyk jest również świetną maszyną do prototypownia i wykonywania testów plastikowych.

Prasa do tworzyw na gorąco

Plastik jest podgrzewany wewnątrz piecyka i powoli wciskany w formę. Jest odpowiednia do wytwarzania dużych i bardziej wytrzymałych przedmiotów, sam piecyk jest również świetną maszyną do prototypownia i wykonywania testów plastikowych wyrobów.

Prasa w wersji Pro może wytwarzać wiele arkuszy (1×1 metr) dziennie, przetwarzając około 20 kg plastiku na jeden arkusz, a więc całkiem spore ilości.

Film – recykling tworzyw sztucznych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 + 4 =