Współpraca barterowa ? – ekologia w Open Source Ecology

Współpraca barterowa – nowa ekologia, to coś więcej

Współpraca barterowa ? To raczej ekonomia współdzielenia, ekologia w nowym ekonomicznym wydaniu 🙂 Dr Marcin Jakubowski, Polak z USA, w 2003 roku założył organizację Open Source Ecology (OSE). 

Co proponuje ?

Ma pomysł, jak z małą ilością lokalnych zasobów i niewielką ilością pieniędzy, każdy powinien móc wytworzyć sobie, w krótkim czasie, wysoki standard życia. Ostatecznie celem jest wyzwolenie naszego czasu (ludzi), aby zaangażować się dokładnie w to, co każdy z nas chce robić – zamiast w to, co musimy zrobić, aby przetrwać. Wszyscy mają potencjał do rozwoju. Dziś w takiej sytuacji znajduje się coraz mniejszy odsetek ludności świata.

Jakim sposobem ?

Ekologia open source – Marcin Jakubowski

Marcin Jakubowski od 10 roku życia mieszka w USA. Ukończył Uniwersytet Princeton i uzyskał doktorat z fizyki jądrowej na Uniwersytecie Wisconsin.

W 2003 roku utworzył Open Source Ecology, i rozpoczął pracę nad Global Village Construction Set (GVCS).

Na farmie, w Missouri (USA), szybko i z powodzeniem testuje i wprowadza w życie swoje pomysły.

Marcin Jakubowski OSE

GVCS

Jest to to projekt open – source.  Celem jest opracowanie dokumentacji i przetestowanie 50 różnych narzędzi, niezbędnych do stworzenia alternatywnej cywilizacji, gdzie ekologia jest niezwykle istotna.

GVCS to projekt modularny, przypomina zestaw klocków Lego, który ma ułatwić np: rozpoczęcie prac w sektorze rolniczym, budowlanym czy produkcji.

Ma to być wiedza techniczna (dokumentacja dostępna dla każdego) i rozwiązania, które można łatwo przenieść i zastosować w dowolne miejsce na świecie. GVCS to idea otwartej współpracy – moglibyśmy powiedzieć, ze bliska współpracy barterowej, co oznacza podatność na dzielenie się pracą w toku, bez ego, walki o władzę i braku bezpieczeństwa. Podstawowymi wartościami OSE są efektywność oraz etyka i mądrość, aby zrozumieć, w czym powinniśmy być skuteczni.

W praktyce OSE stara się znaleźć skuteczne sposoby dokumentowania pracy – stworzyć otwartą platformę współpracy – gdzie może szybko zaprosić współpracowników na tablice. Chociaż jest to trudne do udokumentowania – narzędzia do współpracy w chmurze, w erze informacji, ułatwiają to w czasie rzeczywistym. Dlatego OSE stara się wykorzystać te nowe narzędzia do wspólnego dokumentowania i rozwijania.

GVCS Globalny Zestaw Narzedzi do Budowy Samowystarczalnej Wioski

Zamiast rywalizacji współpraca


Zamiast ze sobą konkurować i utrzymywać tajemnicę produktu (patenty), musimy otworzyć się i współpracować przy budowie najlepszych produktów dla poprawy życia każdego człowieka !

Idea leżąca u podstaw to świat wspólnego projektowania – taka współpraca barterowa w obrębie usług projektowych, realizowana dla dla przejrzystej i integracyjnej ekonomii obfitości. W zamierzeniu to otwarta, wydajna gospodarka, która zwiększa innowacyjność poprzez otwartą współpracę.

Ta współpraca polegająca na przekazywaniu ludziom zdolności wytwórczych / produkcyjnych ma być nie tylko środkiem do rozwiązywania problemów bytowych, ale także środkiem do ewolucji samych ludzi i nowego spojrzenia na to czym jest ekologia.

WIĘCEJ o inicjatywie Open Source Ecology przeczytasz TU >>>

Plany Open Source Ecology

Celem OSE jest stworzenie infrastruktury, która pozwoli na zwiększenie szybkości prototypownia do 6 prototypów Global Village Construction Set (GVCS) maszyn zaprojektowanych i zbudowanych na miesiąc, z pełną dokumentacją i wysokimi standardami kontroli jakości.
OSE chce osiągnąć ten cel – 6 prototypów / miesiąc.
Celem jest przygotowanie całego zestawu maszyn GVCS.
Warto pamiętać, ze pierwsza maszyna powstała w 2008 roku.

Poprzez GVCS, OSE zamierza budować nie pojedyncze maszyny, ale systemy budowy maszyn, które można wykorzystać do budowy dowolnej maszyny. Ponieważ nowe maszyny można budować z istniejących maszyn, GVCS ma być jądrem do budowy infrastruktury współczesnej cywilizacji.

Możesz wesprzeć te działania – zobacz jak >>

OSE – mieszkania po 200 tys zł

Organizacja, od 2020 roku, przygotowuje się do wypuszczenia Seed Eco-Home jako produktu pod klucz, który możesz zbudować ze znajomym w ciągu jednego tygodnia – za 50 000 USD (czyli ok. 200.000,00zł !)

wspolpraca barterowa nowa ekonomia domy
budynek projektu Seed Eco-Home

Seed Home to produkt przeznaczony do rozwiązywania problemów mieszkaniowych poprzez zapewnienie skutecznych i tanich, rekonfigurowalnych, przyrostowych (nadających się do rozbudowy) rozwiązań mieszkaniowych, realizowanych w plombach lub dużych osiedlach o wysokości do 3 pięter, zarówno dla właścicieli budynków, jak i tych, którzy chcą rozpocząć działalność budowlaną. Zakłada rozwiązanie problem dostępu do mieszkań, co w głębszym sensie wiąże się z podnoszeniem kwalifikacji, które pozwala większej liczbie osób na postęp ekonomiczny. Ekologia jest też brana pod uwagę.

Film przybliżający inicjatywę Open Source Ecology

film z dr Marcinem Jakubowskim – 20minut – napisy w j. polskim

2 komentarze do “Współpraca barterowa ? – ekologia w Open Source Ecology

  • 18 marca, 2013 o 10:44 am
    Bezpośredni odnośnik

    Bardzo potrzebny i dobry pomysł Oprogramowanie Open Source np: Mozilla Firefox znalazło swoje miejsce obok komercyjnych, dlatego Global Village Construction Set (GVCS) jako Open Source Hardware też znajdzie swoje miejsce.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście − 10 =