Druk 3d open hardware – wydrukuj ..jajko

Druk 3d w domu ?

Druk 3D w naszych domach ? To prawdziwa rewolucja !

Taką szansę daje druk 3d realizowany drukarkami 3d RepRap. To projekt społecznościowy – drukarki przestrzenne (maszyna samo-replikująca) oparte o open-source.

Spójrz na swój komputer i wyobraź sobie, że podłączyłeś do niego drukarkę 3d. Zamiast drukować na kartkach papieru, druk 3d tworzy prawdziwe, wytrzymałe, mechaniczne części (niczym klockach Lego). Możesz, wydrukować wiele przydatnych rzeczy czy zabawek, ale co ciekawe, możesz też zrobić większość części do kolejnej drukarki 3D. To byłaby maszyna, która mogłaby się kopiować.

druk 3d - lrokodyl
krokodyl – części wydrukowane na drukarce 3d; foto: Armadillo Lizard; licencja: CC BY-NC 4.0

Oznacza to, że jej dokumentacja udostępniana jest darmowo, na otwartej licencji, z korzyścią dla wszystkich.

Open hardware i open source – druk 3d

Niedawno pisaliśmy o Open Source Ecology – projekcie open source polegającym na opracowaniu dokumentacji i przetestowaniu 50 różnych narzędzi niezbędnych do stworzenia alternatywnej cywilizacji.


Dzisiaj prezentuję ciekawy, zaawansowany i dostępny do samodzielnej realizacji projekt budowy drukarek 3D społeczności RepRap

RepRap został wymyślony przez Adriana Bowyera w 2004 roku.

RepRap to skrót od Replicating Rapid-prototyper. To samokopiująca drukarka 3D – samoreplikująca się maszyna. Technologia istniała przed RepRap, ale najtańsza drukarka kosztowała około 30 000 euro. Zespół RepRap opracował (i nadal rozwija) projekty taniej maszyny – koszt materiałów około 350 euro. W ten projekt i sama drukarka stała się bardziej dostępna. Dokumentacja maszyny jest bezpłatna, dla wszystkich i oparta na licencji open source (GNU General Public License). Projekt stał się szeroko znany szerzej od 2005 roku.

pierwsza drukarka open source do druku 3d Darwin
drukarka 3d Darwin – pierwsza dla projektu RepRap

Drukowanie 3D polega na warstwowym nakładaniu materiału (wyrób jest budowany poprzez dodawanie materiału warstwa po warstwie – plasterka na plasterek)

To technologia przyrostowa, przeciwieństwo technologii ubytkowych, takich jak np: frezowanie, gdzie materiału ubywa.

Drukowanie polega w praktyce na rozprowadzeniu warstwy proszku (np: gips, celuloza, polimery, metale) na platformie maszyny i spojeniu cząstek proszku odpowiednim spoiwem. Trzeba przy tym pamiętać, że kurz i brud to największy wróg drukarki 3d.

Co można wydrukować poprzez druk 3d

Wydrukować można też np.

  • joystick,
  • oprawki okularów
  • części rowerowe
  • części zabawek
  • możliwości są nieskończone, ograniczone naszą wyobraźnią, w  tym oczywiście można wydrukować tytułowe jajko 🙂

Korzyści z druku 3d poprzez RepRap

  • możliwość projektowania / modelowania / prototypownia przestrzennego
  • oszczędność czasu i pieniędzy na kosztach wysyłki jakiegoś urządzenia, które możemy wydrukować

Najnowszy RepRap może wyprodukować 70% części koniecznych dla jego budowy. Pozostałe części są zaprojektowane tak, aby były wszędzie dostępne tanio. Celem projektu RepRap jest stworzenie i “rozdanie” użytecznej drukarki 3d, która między innymi, pozwoli jej właścicielowi tanio i łatwo zrobić kolejną taką maszynę, dla kogoś innego.

Przyszłe wersje RepRap będą mogły tworzyć własne obwody elektryczne – technologię, którą już przetestowano eksperymentalnie – choć nie ich elektroniczne chipy.

Przyszłość projektu

Aktualnie rozwijane są dwa modele drukarek 3d i odpowiadającej im dokumentacji. Są to modele pod nazwami:

  • Mendel ma być maszyną wszechstronną, zdolna do druku 3d przy wykorzystaniu wielu materiałów, ze wszystkimi wymyślnymi możliwościami. już dziś potrafi się wydrukować. Ponadto Mendel będzie mógł wydrukować Huxleya.
  • Huxley będzie maszyną jednomateriałową. Huxley będzie mógł wydrukować Mendla i siebie samego. Prawdopodobnie otrzyma również ploter pisakowy, dzięki czemu będziemy mogli pisać na płytkach drukowanych odpornych na wytrawianie. Huxley jest tak okrojony i minimalny, jak to tylko możliwe, będzie najszybszym replikatorem.

RepRap zachęca do wprowadzania zmian w maszynie, ponieważ jest to jedna z korzyści rozwoju oprogramowania open source. Dlatego zainteresowany zmianami użytkownik powinien je dokładnie dokładnie rozważyć, przed wdrożeniem. A kiedy sprawdzi ulepszenia, RepRap prosi o poinformowanie, aby mogli uwzględnić je w przyszłych zmodyfikowanych zestawach drukarek open hardware, a obecni użytkownicy mogli tez je sobie ulepszać.

Społeczność skupiona wokół RepRap wierzy, że jej drukarki 3d oraz oparty na nich druk 3d jest pierwszym praktycznym ucieleśnieniem idei, z połowy XX wieku, John’a von Neumann’a, który zaproponował Konstruktora Uniwersalnego – maszynę, która potrafiła sama się skopiować.

Jeden komentarz do “Druk 3d open hardware – wydrukuj ..jajko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 + dziesięć =