Przepis na faworki
Spis treści
Prosty przepis na faworki
Dobry przepis na faworki, będzie przydatny w karnawale.
Faworki to ulubiona słodka przekąska podawana przede wszystkim najczęściej w karnawale. W tym okresie, w większości domów, chociaż raz piecze się faworki.
Faworki lub inaczej nazywane chruściki to cienkie, kruche ciastka w kształcie wijących się wstążeczek, smażonych w tłuszczu.
Jak podają słowniki etymologiczne, wyraz ‘’faworek‘’ pochodzi od francuskiego wyrazu “une faveur’’, który oznaczał kokardę, wstążkę dawaną jako ozdoba rycerzowi przez damę jego serca.
Nazywane są też chruścikami, ponieważ nazwa nawiązuje do kruchości ciasta. Podczas jedzenia faworki trzeszczą, szeleszczą i łatwo się łamią niczym gałązki 🙂
Faworki może zrobić każdy. Dawniej i dziś trwają nieustające eksperymenty w kuchni, aby skomponować jak najlepszy przepis i uzyskać jak najlepszą słodką przekąskę. Faworki pojawią się na stołach w wielu krajach. Może to idealny pomysł na prezent w walentynki, dla ukochanego ? Dawniej wstążeczka dla ukochanego, a dziś może faworki 🙂 Kto wie… może narodzi się nowy zwyczaj … Walentynki za kilka dni, dlatego pierwszy prosty przepis na faworki podaję poniżej:
Faworki drożdżowe
Z ciasta na pączki można przyrządzić faworki drożdżowe. Ciasto należy wywałkować na posypanej mąką stolnicy i wykrajać nożem lub radełkiem paski.
Każdy pasek nacinamy w środku i przeciągamy jeden koniec przez nacięcie.
Nie rozciągajmy zbyt intensywnie. Paseczki wkładamy do gorącego tłuszczu i smażymy raz z jednej, a raz z drugiej strony. Najsmaczniejsze są, jeśli uzyskują złocisty kolor.
Jak przygotować ciasto na faworki drożdżowe?
Potrzebujemy:
- 1 kg mąki,
- ¼ litra letniego mleka,
- łyżeczka cukru
- 5 dkg drożdży
- 12-15 dkg masła
- 15 dkg cukru, 6 żółtek,
- 1 łyżka soku z cytryny
- 2 łyżki spirytusu
- 3 białka
- 1/8 litra letniego mleka
- sól
- smalec do pieczenia
Ten przepis na faworki wymaga by pierwszej kolejności należy zrobić rozczyn.
Robimy go następująco:
- do garnka wlewamy ¼ litra letniego mleka, dodajemy 1 łyżkę cukru i rozdrobnione drożdże .
- delikatnie całość mieszamy.
- garnek odstawiamy w ciepłe miejsce.
Warto zwrócić uwagę na jakość drożdży. Świeże drożdże można łatwo kroić nożem i zwrócić uwagę, aby pokruszone nie przyklejały się do palców.
Uprzednio przygotowaną mąkę (Mąka powinna być sucha i najlepiej, kiedy jest przesiana. Dobrą zasadą jest też trzymanie mąki kilka godzin przed zarobieniem w ciepłym miejscu) wsypujemy do miski.
W środku robimy dołek do którego wlewamy przygotowany wcześniej z mleka, cukru i drożdży rozczyn.
Całość delikatnie mieszamy, nakrywamy czystą ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia w ciepłym miejscu.
W czasie, kiedy ciasto rośnie ucieramy masło, żółtka, cukier i sól. Wszystkie utarte składniki przekładamy do miski z podrośniętym ciastem. Dodajemy sok z cytryny, spirytus i 1/8 letniego mleka.
Wyrabiamy ciasto do momentu aż na jego powierzchni tworzą się pęcherzyki powietrza. Dodajemy ubitą pianę z białek do ciasta.
Ponownie wyrabiamy. Obsypane mąką ciasto odstawiamy, do wyrośnięcia, w ciepłe miejsce. Pilnujemy, aby ciasto ‘’nie uciekło’’ z miski.
Po wyrośnięciu mamy gotowe ciasto do rozwałkowania i wycinania paseczków.
Przepis na faworki – litewski
Drugi prosty przepis na faworki pochodzi z kuchni litewskiej. Czasami mówi się o nim chrust żółtkowy doskonały.
Wystarczy mieć:
- 6 żółtek,
- ¾ szklanki cukru,
- ¾ szklanki śmietanki,
- dwie i pól szklanki przesianej mąki,
- tłuszcz do smażenia
- cukier puder do posypania .
Wszystkie żółtka ucieramy do białości z cukrem, dodajemy śmietankę i suchą, przesianą mąkę. Wyrabiamy ciasto podobnie jak na makaron, ale rozwałkowane placki powinny być bardziej grube.
Wycinamy paseczki, w których robimy nacięcie, w celu przełożenia jednego końca, aby uzyskać kokardkę gotową do smażenia w gorącym tłuszczu.
Na Litwie gotowe chruściki często obsypuje się cukrem pudrem z dodatkiem cynamonu, ale to już kwestia smaku, ten litewski przepis na faworki tego nie wymaga.
W Polsce częściej do cukru pudru dodajemy cukier waniliowy.
Ale ostatnio najbardziej popularne stają się:
Faworki termomiks
Oczywiście oprócz posiadania samego urządzenia (termomiks), nasz dzisiejszy przepis na faworki, wymaga następujących składników:
- 250 g mąki pszennej
- 5 żółtek
- 2 łyżki kwaśnej śmietany
- 1 łyżka spirtusu
- 1 płaska łyżka cukru
- 1 litr oleju do pieczenia
- cukier puder do posypania
Wszystkie składniki mieszamy. Jeśli ciasto jest zbyt lepkie zaleca się dodanie trochę mąki, a dla sprężystości dodajmy śmietany.
Wyrobione ciasto należy bardzo cienko rozwałkować. Im ciasto cieńsze, tym faworki będą smaczniejsze 🙂
Następnie tniemy je na 10 centymetrowe paseczki, o szerokości 3 centymetrów. Na środku paseczka robimy szczelinę, przez którą przewijamy jeden koniec paseczka.
Gotową kokardkę, z ciasta, wkładamy do rozgrzanego w garnku tłuszczu. Pieczemy na złoty kolor. Po wyjęciu warto faworki odcedzić na papierze, następnie warstwowo ułożyć na talerzu i posypać cukrem pudrem.
Koniecznie wypróbujcie. Smacznego 🙂
zobacz też: Przepis na pączki