Dąb szypułkowy Dunin – 400 letni

Zagłosuj na Dąb szypułkowy Dunin

Dąb Szypułkowy Dunin – Strażnik Puszczy Białowieskiej. W organizowanym już po raz dwunasty konkursie na Europejskie Drzewo Roku bierze udział szesnaście drzew z całej Europy, które zwyciężyły w konkursach krajowych.

Polskę w tym roku reprezentował będzie 400-letni Dąb szypułkowy Dunin zwany Strażnikiem Puszczy Białowieskiej, który zwyciężył w krajowym konkursie Drzewo Roku 2021, organizowanym przez Klubu Gaja.

Polska trzykrotnie stawała już na podium europejskiego konkursu. O tym, które drzewo wygra, zadecydują internauci.


Zapraszamy do głosowania


Jacek Bożek, szef Klubu Gaja, komentuje: „Głosowanie na Dunina – Strażnika Puszczy Białowieskiej ma w tym momencie historii znaczenie nie tylko symboliczne. Ten niezwykły chroniony od setek lat las na naszych oczach zostanie rozdarty przez politykę i bezpowrotnie zniszczony.

Głosujmy i tam, gdzie to możliwe mówmy o potrzebie ratowania puszczy przed zasiekami i murami. Oby refleksja nad tym co tracimy nie przyszła zbyt późno

Dąb szypułkowy Dunin w Przybudkach

Polski kandydat rośnie w Przybudkach, gmina Narew, wojewodztwo podlaskie. Legenda głosi, że zostawiono go tam, gdzie wyrósł po to, żeby pokazać, dokąd kiedyś sięgała Puszcza Białowieska. 

Dzisiaj ten 400-letni pomnik przyrody to jeden z najbardziej znanych Puszczańskich Olbrzymów – symbol siły i potęgi. Od lat zachwyca swoim pięknem i jest inspiracją dla wielu artystów i społeczników. Turyści z Polski i z zagranicy przyjeżdżają tutaj, aby go zobaczyć i zrobić przy nim pamiątkowe zdjęcie. Dąb ma 13 m wysokości, ,a w obwodzie ok. 700 cm.

dąb szypułkowy dunin wieczorem

W polskim konkursie organizowanym przez Klub Gaja Dąb szypułkowy Dunin zdobył blisko 7,5 tysiąca głosów internautów i zapewnił sobie zaszczytny tytuł Drzewa Roku 2021. Czy teraz powtórzy ten sukces? Wszystko zależy od naszych głosów !

Kontrkandydaci do tytułu Drzewo Roku w 2022

Wśród kontrkandydatów polskiego dębu do tytułu Europejskiego Drzewa Roku 2022 znalazły się ulubione przez lokalne społeczności drzewa z całej Europy, które wygrały w konkursach krajowych.

Wszystkie je łączą niezwykłe historie i fakt, że są ważną częścią lokalnego życia i dumą mieszkańców.

 • mamutowiec z Chorwacji jest jednym z najstarszych w Europie,
 • mamutowiec z Belgii został opisany nawet w komiksie.
 • śpiewająca lipa z Czech podobno skrywa zakazane psalmy, ukryte tu w XVII wieku.
 • majestatyczna sosna królewska w Estonii, wykiełkowała w czasie, gdy szwedzki król Gustaw Adolf II założył uniwersytet w Tartu.
 • lipa Tilia z Holandii jest pierwszym drzewem w historii z kontem na Instagramie, gdzie ponad 3 tysiące obserwujących ogląda jej podróż przez pory roku.
 • płaczące sofory japońskie Teatru Csokonai w Debreczynie stanowią lokalną ciekawostkę na Węgrzech,
 • wielki Dąb szypułkowy z Łotwy przypomina wszystkim, że ten kraj ma drugie co do wielkości zagęszczenie wielkich drzew w Europie.
 • włoski „Kasztan stu koni” jak głosi legenda, schronił przed burzą samą królową Joannę Aragońską.
 • rosyjski dąb szypułkowy związany jest z osobą wielkiego pisarza Iwana Siergiejewicza Turgieniewa.
 • słowacki płaczący dąb „Parasol z Wysokich Tatr”, to symbol Starego Smokowca, którym opiekują się ratownicy Górskiego Pogotowia Ratunkowego.
 • hiszpańskie Drzewo Wolności (dąb szypułkowy) było świadkiem Bankietu Demokratów w Conxo w 1856 roku – rewolucyjnego aktu, który potwierdził ideały nowej Europy: Wolność, Równość i Braterstwo.
 • Zjednoczone Królestwo reprezentuje pochylony głóg w Kippford – samotne drzewo strzegące smaganej wiatrem plaży na szkockim wybrzeżu.
 • bułgarski dąb szypułkowy Kolyo nosi imię właściciela pola, na którym rośnie.
 • francuski 300-letni kasztan jadalny przez lata był samotnym drzewem rosnącym na środku łąki, a dziś jest bardzo popularnym drzewem miejskim.
 • portugalski „Wielki dąb korkowy” wszystkich zaskakuje swoją średnicą korony.

Zdjęcia i historie wszystkich drzew finalistów znajdziemy na stronie głosowania https://www.treeoftheyear.org

Drzewa niezwykłe skarby natury

 „Dzięki konkursowi Europejskie Drzewo Roku możemy poznać i zobaczyć niezwykłe skarby przyrody, kultury i historii naszego kontynentu. Głosowanie trwa przez cały luty, jednak zwycięzcę poznamy dopiero 22 marca podczas ceremonii ogłoszenia wyników, gdyż ostatni tydzień głosowania jest tajny. Polska trzykrotnie stawała już na podium europejskiego konkursu.

W 2017 roku tytuł Europejskiego Drzewa Roku zdobył Dąb Józef z Wiśniowej w woj. podkarpackim, w 2013 roku platan z Kóz w woj. śląskim zdobył 2. miejsce, a w 2014 roku na 3. miejscu uplasował się Dąb Wybickiego w Będominie w woj. pomorskim. Które miejsce zdobędziemy w tym roku zależy tylko od naszych głosów” – mówi Jolanta Migdał z Klubu Gaja, koordynatorka konkursu Drzewo Roku.

Organizator konkursu

Organizatorem konkursu Europejskie Drzewo Roku jest Environmental Partnership Association (EPA) z siedzibą w Brukseli. W ciągu jedenastu lat konkurs zgromadził już ponad 1100 drzew – świadków naszej europejskiej historii i ponad 1100 społeczności lokalnych dumnych ze swoich skarbów przyrody, a także ponad 3 miliony miłośników drzew na całym świecie.

Co roku w konkursie bierze udział ponad 300 tysięcy osób z całej Europy. W Polsce  konkurs Drzewo Roku  organizuje Klub Gaja.

dab dunin
dąb Dunin

Trzymamy kciuki za polskiego kandydata 🙂Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × 1 =