Czarnooka Zuzannna

Jest reprezentowana przez 200 gatunków i – roślina z charakterystycznym czarnym oczkiem.

To czarne oczko sprawiło, że nazwana została przez Niemców ” czarnooką Zuzanną” i tak już zostało. Właściwa nazwa tej przepięknej rośliny to Thunbergia alata dająca się uprawiać w naszych warunkach. Rośnie także na terenie Azji, Afryki i na Madagaskarze.
To pełne wdzięku pnącze może osiągnąć nawet 1.5 metra wysokości i jest wręcz idealne, aby obsadzić nim balkon czy altanę. Nie sprawia problemów z pielęgnacją nawet początkującym ogrodnikom, a odwdzięczy się złocistożółtymi, pomarańczowymi lub jasno migdałowymi pięknymi kwiatami oczywiście zawsze z czarnym oczkiem.

Teraz jest najlepszy okres, aby rozpocząć wysiew nasion thunbergii do małych doniczek. Nie wystawiamy ich jeszcze na dwór. Dopiero w drugiej połowie maja wyznaczamy dla niej miejsce docelowe i przesadzamy do większych pojemników czy wprost do gruntu.
Czarnooka Zuzanna posadzona blisko ogrodzenia zamieni je w przepiękny usłany kwiatami dywan. Podobnie stanie się z balkonem czy balustradą.
I takim widokiem będzie można się cieszyć aż do późnej jesieni.

Zasady pielęgnacji:
• Podłoże najlepiej, jak jest bogate w kompost z dodatkiem gliny i wapnia
• Podlewamy ją umiarkowanie
• Nawożenie tez powinno być umiarkowane ( raz na 2 tygodnie )
• Lubi nasłonecznienie
• Kiedy nastaną mrozy możemy ją przenieść do jasnego pomieszczenia- podlewana będzie zielona i będzie kwitła przez cały czas.
• W lutym – przycinamy jej pędy o połowę i zmieniamy wierzchnią warstwę ziemi.

Tak wypielęgnowana thunbergia zachwyci każdego…

na podstawie: Encyklopedia praktycznej uprawy roślin domowych

Zdjęcie: Wikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 + 10 =